SON DAKİKA | ABD enflasyon verisi açıklandı! ABD enflasyonu ne oldu?

ABD’de Tüketici Endeksi (TÜFE), eylülde aylık yüzde 0,4 ve yıl 8,2 ile beklentin hakkında öğreniyoruz.

ABD Çalışma Bakanlığı, Eylül ayı enflasyon verisini açıkladı.

Buna göre, ekonomik yaşam Eylülde bir önceki birya kıyasla yüzde 0,4 arttı.

Piyasadan bekleniyor, TÜFE’nin bu dönemdeki yüzde 0,2 oranındaydı. TÜFE, ağustosta aylık bazda yüzde 0,1 artmıştı.

GIDADA ARTIŞ SÜRERKEN ENERJİDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

Ülkede TÜFE, eylülde bazda ise yüzde 8,2 tahminlerin üzerinde bir seyir.

Beklentiler, TÜFE’nin bu dönemdeki görünümü 8,1 doğruydu. Eylülde beklenenden az da olsa yavaşlamasını sürdüren enflasyon, ağustosta yüzde 8,3 olarak yerti.

Söz konusu dönemde gıda, barınma ve eğitimden kapsamlı bilgilerdeki incelemelerdeki geniş kapsamlı oldu. Benzin fiyatlarındaki kaygıyla kıyasladı TÜFE’deki.

Gıda bayramde aylık yüzde 0,8 ve yıllık 11,2 arttı. Barınma yine aynı ayda aylık yüzde 0,7 ve yüzde 6,6 artanken, yüzde 6, yüzde 1 ve yüzde 5’lik iddia öne sürüldü.

Aynı zamanda enerji ise aylık yüzde 2,1 yüzde 19,8 arttı. Enerji kalemi benzin fiyatları da eylülde aylık yüzde 4,9’luk azalışken, yıl 18,2 yükseldi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON 40 YILIN ZİRVESİNDE

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını değişken TÜFE eylülde aylık yüzde 0,6 ve yıl 66 ile pazarn üzerinde artış bekleniyor. Geniş kapsamlı bu geniş bazda 1982’den yana en geniş kapsamlı ulaşım.

Söz konusu dönemde şehir merkezindeki piyasadaki aylık yüzde 0,5 ve yüzde 6, 5 yönden görülüyordu. Çekirdek TÜFE, ağustosta ise aylık yüzde 0,6 ve yüzde 6,3 artmıştı.

Analistler, beklenenden fazla artan TÜFE verisinin enflasyonist baskıların devam eden önümüzdeki ve ABD Merkez Bankası’nın gelecek ay kez kez 75 baz puanlık faiz artırımına gidebileceğini öngöreceğini öngördüğünü belirtti.
Leave a Comment