Son dakika: Altın alacaklar dikkat! Altın fiyatlarındaki artış devam edecek mi? Uzman isim açıkladı ‘Altının bir süresi daha…’ – Finans haberlerinin doğru adresi

Son dakika: Altın fiyatları haftasının ikinci gününde de yukarı yönlü hareketini sürdürdü. Yatırımcının bakışları güldüren gram altın rekorları hareket ediyor. Altın fiyatlarındaki hareketlilik ile herkesin ‘altın fiyatları bugün ne kadar, düştü mü yükseldi mi? Altın daha da yükselir mi?’ sorulara yanıt arıyor.

GÜNCEL ALTIN ​​yönetici İÇİN TIKLAYINIZ

Geçen haftaya bin 631 dolar seviyesinden başlayan ons altın, bir haftada bin 789’a kadar yükselme kaydetti. Altının onsu Temmuz 2020’den bu yana görülen en iyi performans sergilemiş oldu. Ons altın ve döviz kurundaki hareketle birlikte gram altın da tarihi rekorunu tazeledi. Altının gramı bin 68 lirayı görerek yeni zirvesini belirledi. Altın fiyatlarındaki güçlü yükseliş ABD tüketim verilerinin fiyat baskılarının yavaşladığını göstermesinin ardından geldi.

qq

Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketin devam edip etmeyeceği merak edilirken, Stratejist Cüneyt Paksoy üzerinde bulunan ilgili Mynet’e değerlendirmelerde. Paksoy, altın fiyatları ve piyasa ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Uzun süre agresif şahin Fed kullanıcılarının baskılanan ons altın, son dönem Fed’in politika değişikliği algısının piyasalarda önem kazanması ve piyasanın aynı 2008-2014 benzeri kötü veri-iyi piyasa muhafazalarını muhafaza etmesi, yani resesyon beklentilerinin kullanımı ve ekonomik aktivitenin dalgalanma riskinin Fed’in Vites küçültme sonrası da en geç mart-mayıs gibi duracağı, hatta 2023 sonunda faiz indirimine gidebileceği beklentiler piyasalarda fiyatlandıkça ons altında da birikmiş enerjinin yukarısına taşıma olasılığını sergileyen gözlemciyiz.

ww

‘ALTININ BİR MÜDDET DAHA YÜKSELMESİ MÜMKÜN GÖRÜNÜYOR’

Son gelen ABD’yi kuşatma verisi de Fed’e dair algıyı destekleyince, kendinden oluşan bu iyimserliğin, özellikle gökyüzü baskılayan iki majör grafikte aşağı yönlü etkinin de içerdiğinda altının yukarıya doğru yansımasının bir süresinin daha devam etmesi mümkün görünüyor. Bu hareket güvenli limandan daha fazla sayıda iki sebebe aittir. İlk çok birikmiş bir enerji vardı, 1600-1700 bandında 50 aylık ortalamaya ulaşması ciddi potansiyel biriktiren altının yukarı yönlü bir hareket göstermesi sürpriz değildi. İkinci olarak da genel emtia hareketi olarak yukarı hareket oluşan altının katıldığını görüyorum. 14-15 Aralık tarihinde Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantılarında merkez bankalarına ilişkin algı değişmedikçe, tekrar şahin duruş olgusu piyasaya hakim olmadıkça küresel piyasalarda devamı güvence altına almanın altın üzerinde yukarı yönlü olası etkisi olabilir.

ee

‘GRAM ALTINDA 1000 LİRA ALTINA HER ÇEKİLME ALİM FIRSATI’

Teknik olarak hareketin devamı için 1750-1775 üzerinde kaldıkça, 1800 pivot üzerinde kuvvet kazandıkça hareketin tekrar 1900-2080 bölgeye gitmesi mümkün olabilir. Ama 1700 desteğinin altına tekrar geçiyorsa 1650 civarını test etmeye başlıyorsa ons altın hareketini de sorgulamak gerek. Bu hareketin gramaj etkisi de 1068 lira ile rekor olarak geldi. Hareket 1050 lira üzerinde kaldıkça 1075-1100 liraya kadar potansiyel taşıma üzerindekileri harekete göre göre, dolar sabit kalsa bile. Ama stratejik olarak bakarsak kısa ve orta vadeli 1000 lira pivot seviyesinin her altından çekilme grubu olarak alım fırsatı olduğunu gösterdi. Aşağı geri çekilmeler bankaları olarak alım fırsatı olarak değerlendirmeye devam edilmesi.”

cac

ABD’DE ENFLASYON FRENE BASTI

ABD’de ortaya çıkışın beklenenden düşük gelmesiyle piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz dizisini uzaması beklenti yükseldi. Daha düşük bir faizi fiyatlayan piyasalarda dolar yönetimi geçen hafta yüzde 3’ten fazla geriledi. Euro/dolar paritesi ise endeks ve tahvil faizlerinde yaşanan hızlı geri çekilme ile son 3 ayın zirvesine çıktı. Ancak dolar yuvasının ikinci gününde yeniden yükselmeye başlarken, ons altında ise geri çekilme yaşıyor. Doların düşüşünü durduran ise açıklaması Fed yetkilisinden geldi. Enflasyon verisinin ardından açıklama yapan Fed yöneticisi Christopher Waller, faiz dizilerinin gelecek toplantılarda da devam edecekleri ve bu süreçte daha çok yollar olduğunu belirtti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kriz sonrası talep yağdı!  Çareyi Türkiye'de buldularKriz sonrası talep yağdı! Çareyi Türkiye’de buldular
Taksim İstiklal Caddesi'nde neden patlama oldu?Taksim İstiklal Caddesi’nde neden patlama oldu?
Akaryakıt fiyatlarında sevindiren gelişme!  İndirim haberi geldiAkaryakıt fiyatlarında sevindiren gelişme! İndirim haberi geldi

.

Leave a Comment