Son Dakika: Anayasa Mahkemesi’nden HDP Seçimi

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP’nin ek savunma talepler ele alındı.

Yüksek mahkemeye savunmasını sunan HDP, Yargıtay Cumhuriyet Başsav’ının ek kayıtlarına savunma yapmak için ek süre istedi.

Parti ayrıca, Anayasa Mahkemesi üyelerinden biri hakkında kırmızı hakim düzeni bulundu.

Anayasa Mahkemesi Genel çalışmaları, partinin ek delillere yönelik çalışmaları tamamlandı. Yüksek mahkeme, kırmızı hakim talebini düzen, partiye ek savunması için 30 gün daha süre verdi.

EK DELİLER DOSYAYA GİRDİ

Yüksek mahkeme heyeti, “terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan yargılanan eski HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile öldürülen PKK’lı teröristle fotoğraflar basına yansıyan ve TBMM tarafından yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile ilgili dosyaların davaya ek delile karar kesin.

DAVADA SIRA SÖZLÜ SAVUNMALARDA

Kapatma davasında inceleme incelemesi, ek savunma uygulamasına yönelik olarak karar verecek bir yargı kararı olacaktır.

Bu süreçten sonra, davaya eğitim bilgi ve belgelerini toplayacak Anayasa Mahkemesitörü, temel süreç hazırlanacak. Bu davalar sürerken, Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazan ek savunma verebilirler.

Raporun yüksek topluluğa dağıtılmasının tartışılması Anayasa Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler günde bir araya gelmek, durdurulmak isteyeni esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hizmetini kapatacak davasını, 15’ten oluşan anayasa mahkemesi karara verecek. Anayasa 69 dava’uncu sayılan hallerden olarak devlete ait olana veya yüklenebilecek bir yardımdan yararlanacak olan 15 üyenin oyu olan 3′ üyenin 3′ oyçokluğuyla karar verilebilecek.

BEKİR ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin davayla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak savunma hakkında açıklama yaptı.

Şahin, “Sözlü savunmamız hazır. Bizi çağırdıkları zaman sözlük savunmamızı veririz.” dedi.

.

Leave a Comment