Son dakika: Bakan Özer ‘sessiz devrim’ açıkladı: Okullara ilk kez zaman bütçesi gitti

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Bakan Özer’in açıklamalarından satır başları:

“TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE YARDIMCI KAYNAK KİTAPLARI SAĞLADIK”

Hazırlıklara çok erken. Cumhuriyet’in 100 yıl boyunca tüm zaman harcamalarımız, bir dönem geçirsink. Bu sene bir yeni yaptık. Yardımcı kaynak sorunu vardı. Tüm taşıma ekipmanları ücretsiz olarak kullanılabilir. 2022-2023 eğitim öğretim öğretiminin eğitiminin kullanıcılarımızın eğitimleriyle, okullarının yardımcı kitaplarını da ücretsiz eğitim değiştirmek.

Son dakika: Bakan Özer'in sessiz devrimi başlıyor: Okullara ilk kez zaman bütçesi gitti açıkladı

“OKULLARA İLK KEZ DOĞRUDAN BÜTÇE GİTTİ”

Sessiz bir devrim oldu, ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı tüm okulları bütçeye gitti. Temizlik, temizlik gibi karşılamaları için velilerden bağış toplanmaması için. Türkiye’de bütçe bitmiş tek bir okul artık kalmadı. il ve ilçelerden kestik, okul okullarına gönderiyoruz bütçeleri. Daha önceleri il ve ilçe müdürlükleri belirliydi okulları. 3 milyar 750 milyon TL bütçe gönderildi. Nereye gideceksiniz, harcama kalemine onlar inceliyoruz. Asıl olan şeyleri iyileştiricidir. Sürdürülebilir başarı ortamımıza monte edilmiş oyun.

class=”medyanet-inline-adv”>

“1 YILDA 3 MİLYARLIK PROJEYİ TAMAMLADIK”

4 bin 256 depreme dayanıklılıklarını, canını ve onarımını yapıyoruz. Temel eğitimde 10 bin okul projesini tamamladık. 1 büyüme 3 milyarlık bir projeyi tamamladık. 1 Eylül itibari ile 20 bin öğretmen ataması yapıldı. Bu arada Özge Kılıç öğretmenimiz rahmetle anmak istiyorum. Eğitim sistemimizde 1,2 milyon öğretmen var. Son 20 atamayan bir dönem yok. Bakanlıklar önceliklere göre aslında atamasını yapar. Bizim en büyük şansımız şu öğrencilerden indirimli öğrenci da azalttı. Öğretmen başına 40 öğrenci geliyorsa şu anda 25 öğrenci denk geliyor. 857 bin dersliğin yüzde 60’a yakınında öğrenci 25’in altında.

class=”medyanet-inline-adv”>

“KARİYER SİNAVİ” TARTIŞMALARI

Öğretmen alımlarının tek bir yolu var o da KPSS, sosyal medyadaki iddialar gerçek dışı. Biz öğretmenlerimizi sürekli desteklemek için çalışmalar yaptık. Bu ilk defa sisteme alınan bir uygulama değil. Biz eğitim sisteminin içine yeni bir unvan sistemi getirmiyoruz. Eğitimini ve sınavını iyi yapacaklar. öğretmenleri isterler. Şu anda hayatta hayatta kalmak 95’i uzman ve başöğretmenliğedu. 614 bin öğretmen eğitimini tamamlayıp sınava girecek. Hangi alana başvurduysa o alana geçecek, kota yok. Bir eğitim sistemi sistemi kadar güçlüdür, o yüzden biz öğretmenlerimizi desteklemek ve yatırım yapmak istiyoruz. Okul öğretmenleri ile bir araya gelecek “arka plan geliştirmesi vzr, gelecek gelişmek için büyümek” sorup yönelik eğitimler olacak. Uzman öğretmenlerken bir derece zaman başöğretmen olduğu zaman da bir derece alacak. Bizim mümkün olduğu kadar öğretmenlerimizi yüksek lisans ve doktora ile buluşturmamız lazım.

Son dakika: Bakan Özer'in sessiz devrimi başlıyor: Okullara ilk kez zaman bütçesi gitti açıkladı

“SINAVA GİRMEYİN” DEMEK KANUNA AYKIRI DAVRANMAKTIR”

Bu düzenleme, tüm özlük yapılmak için yapılan bir düzenleme değildir. Bu sistem öğretmene bağlı ister başvurur, ister başvuruz. Yüzde 95’i başvurmuş. Verilen sınav öğretmenin yeterliliği kapsamında değildir, bu iş için 180 uygulama eğitimi verilmektedir. Kovid süreciyle öğretmenlerimizle el ele vereceğiz. Gerekli satın alınabilir ki, okullarımız en güvenilir yer olmuştur. Kanunda sınavı, “Sınava girmemek” demek kanuna aykırı varmaktır. Bizim şey şuydu. Bir baş olsun, meslek kanunu çıksın.

“TÜM DÜNYA OKUL ÖNCESİ EĞİTİME YATIRIM YAPIYOR”

Son 20 okullaşma oranı ilk defa yüzde 90’ların üzerine çıktı. Ama tüm hükümet programlarında okul öncesi eğitime vurgu yapılırken amaçlanan kadar şiddetle. Tüm dünya öncesi eğitime yatırım yapıyor. Okul öncesi eğitimin en önemli tarafı, giden ile gidemeyen konulardaki normal eğitimlerde bu farkları çok görüyorduk. okullaşma oranı 5 yaş yüzde 78’di, yüzde 93 oldu. 550 bin yakın yeni öğrenci sisteme girdi. Hedefimiz, 2022’de kazanmak için 5 sezonda okullaşma hedefimize 100’e ulaşacak.

“UZUN VADEDE LİSELER ARASINDAKİ FARK KAPANACAK”

Uzun vadede Fen, veya Anadolu liselerindeki fark kapanacak. Ama bu sadece okullarıyla değil, okullardaki eğitimlerden önce eğitime yatırımlarla kapanacak. Özel öğretim kurumlarını daha iyi hale getirebilmemiz için var. KDV indirimi ilgili bakanlıklarla ilgili devam ediyor. Enflasyonun getirdiği sorunlarda oldu tabi.

class=”medyanet-inline-adv”>

MESLEKİ EĞİTİM
“GENÇ İŞSZİLİK ORANINI AALTMAK İÇİN BÜYÜK BİR MEKANİZMA”

Mesleki eğitim merkezlerimiz var. Haftada bir gün, tüm iş gücü geliştirme eğitim kurslarımız var , eğitim seçeneklerimiz var olan ve isteğe uygun donanım donanımları ile geliyor. Tüm Türkiye’de çırak kalfa sayısı 160 bindi şu an 730 bin çırak ve kalfa var. 1 gün okul gidiyor, 4 gün işletmede usta öğretmenden iş yerinde eğitim alıyor. Bu süreç içinde, asgari ücretin yüzde 30’u kadar ücret alıyordu, iş kazalarına ve iş alanlarına karşı sigortalanıyordu. Biz maaşlı maaşlı devlet olarak üzerimize aldık. Şu anda sisteme veren bir ayda 1.750 TL cebine giriyor. Yıl boyunca bir milyon gencimizi bu sisteme dahil etmek istiyoruz. bir rağbet var iş veren ve gençlerimiz tarafından. Genç evlilik izni için büyük bir mekanizma.

KÖY OKULLARI

Köy okullarını tekrardan hayata geçiriyoruz. Üç şey istedik. Öğrencilerin eğitim sistemlerini geliştirmeleri, eğitim eğitim kurumlarına destek olmalarını sağlamak. çiftçilik tarım, hayvancılık dersleri. Çocuklar içinde eğitim alıyor, anne ve babalar da eğitim alıyor. Binalar var elden geçiriyoruz, onarıyoruz ve eğitim merkezi üretmek üretuz. Özellikle kadınlarımızın istihdamına kavuşturmak için çalışmalar yapıyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

.

Leave a Comment