Son dakika: Çelik: ‘Türkiye’ye orantısız güç kullanan’ demek ahlaksızlıktır

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Çelik’in açıklamalarından satır başları:

DÜZCE DEPREMİ

Düzce depreminde tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. Çok sayıda ilimiz etkilenir. İlk andan bakanlarımızdan oradalar. Burada nerede bu devlet diye bir soru yok. İlk andan itibaren devlet orada. Bakan arkadaşlar hala oradalar. Hasarlı yapılara kızılmaması önem arz ediyor. Bu resmi görevlilerimizin resmi makamlara ayrıcalık talep etmek istirham ediyoruz.

DİYARBAKIR ANNELERİ

Diyarbakır Annelerimizin muayenesi devam ediyor. Türkiye’deki en ufak olayda yüksek sesle konuşan insan haklarının bu yapıya ilgi göstermediğini gördük. Şimdiye kadar konuşan herkesin veya ziyaret etmesi raporlarına yansıtması gerekirdi. Niye gidilmeyeceğini düşünüyorlar. PKK terör örgütü söz konusu olunca vahşeti görmezden gelen suskunluk devreye giriyor. Biz unutmuyoruz hiçbir zaman. MKYK’mız adına selamlarımızı iletiyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

İSTİKLAL CADDESİ’NDEKİ TERÖR SALDIRISI

İstiklal Caddesi’ndeki saldırı sonrası faillerin yakalandığını gördük. Bu Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu ortaya koydu. Dünyanın bir gerçeği bu terör eylemleri bazen engellenemiyor. Arkadaşlarımız İstiklal Caddesi’ne gitti. En büyük teşekkür İstiklal Caddesi esnafınadır. Oradaki her bir esnaf ve sakin İstiklal konseptini göğe çıkaracak tavrını sergiledi. Ben de ziyaret ettim. Beni en çok ziyaret eden hem esnafın dirayeti hem de Adana’dan Tekirdağ’dan görünen pek çok ilden görünen vatandaşlarımızı gördüm. Orada birlik beraberlik duruşunu gösteriyorlardı. Bu duruş için tüm vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

PENÇE KILIÇ HAREKATI

Bu saldırı sonrası TSK’nın gerçekleştirdiği operasyonlar, bazı çevreler tarafından dizilmediği şeklinde bir değerlendirme yapıldı. Paris’te Charlie Hebdo saldırısında dünya liderleri davet edildi, yürüyüş yapıldı. Biz neden 15 Temmuz’da Türkiye için yapılmadığını sorduk. Bu verileri yanıtlayamayanlar, verilerden konuşmaları başlı başına yalandır. TSK, sivillerin korunması gerektiğini söyleyerek başında gelir. Orantısız bir şey yok. Tabi ki insanlar var. Türkiye bu mücadeleyi hukuk kuralları içerisinde yürütüyor. ‘Türkiye’nin kendini savunma hakkı var diyeceksiniz’ ondan sonra söyleyeceğiniz varsa o zaman söylemenizin manası olur. Operasyondan sonra Türkiye’nin savunması hakkında bahsedeceklerine ait olduklarını söylüyorlar. Bizim 1 yılda karşılaştığımız eylemlerin yüzde oranında karşılaşılanların hukukunu nasıl zorladıklarını koruyorlar. Bu siyasi ahlaksızlıktan herkesin uzak tutulması gerekir. Terör siyaseti bir takım tartışmaları kullanıyor. Burada suçlanması gereken roket atan terör örgütüdür. Bizim operasyonlarımızın bu neticeyi doğurduğunu söylüyorlar. Bu bir savaş politikası dili terör örgütü dilidir. Bu şekilde dil kullananlar, saldırılar karşısında vahşetin bir parçası olarak önümüze gelirler. ‘Operasyonlar dursun’ diyenlere şarkı söylemek istediklerini, yaşananlar Türkiye’nin ne kadar meşru olduğunu gösteriyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

KKTC’NİN TÜRK DEVLETİ TEŞKİLATI’NDA GÖZLEMCİ STATÜSÜNÜN VERİLMESİ

Bu süre içinde önemli bazı gelişmeler oldu. En önemlisi KKTC’nin gözlemci olarak kabul edilmesidir. Bazı ülkelerin mektuplarını yazmalarını, kullanımlarını reddetmemizi istemiyoruz. Herkesin bilmesi gerekir, Bu adada iki eşit toplum var. Hak ve menfaat koruma konusunda Türkiye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne destek verecek. Bunu takip eden toplantıda gerçekleştirmek için iktidarı harcayan sayın Cumhurbaşkanımızın attığı imzadır bu.

TAHİL ANLAŞMASI VE DIŞ SİYASET

Tahıl anlaşmasının uzatılması, bu da sayın Cumhurbaşkanımızın düşüncesi tarafından oldu, tüm çerçeve tarafından ifade edilen de bu. Türkiye güçlü bir diplomasi ülkesidir. resimler arasında hiçbir sorun ebediyeyen yaşamıyor. Böyle olursa, siyaset diye bir şey yapmazdı dış politikada. Son zamanlarda Hükümdarımızın attığı bu tedbirlerin sınırlarını çevresinde ortaya koyduğu hamlelerin son derece değerli olduğunu ifade etmek isterim.

YUSUFELİ BARAJI

Yusufeli barajıyla ortaya çıkan eser siyasetiyle Türkiye yüzyılını görüşü hem siyasi hem de eser siyasetiyle altı doldurularak yürütülüyor. Bu tarz barajları dünyanın beşinci en yüksek barajını, emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Nakış gibi işleyerek Türkiye Yüzyılı bilgisayarlarını çalmaya devam ediyoruz.

İSVEÇ-FİNLANDİYA NATO SÜRECİ

class=”medyanet-inline-adv”>

Atılan ayrıntılar, yasal olarak garanti deposunda. Terör örgütü sembollerinin yansıtılması asla kabul edilemez. Sizin güvenlik önlemleriniz altında terör amaçlı faaliyetler yürütüyorsa, bu güvenlik zaafıdır. Göz yumuluyorsa, ikiyüzlülüktür. Arkadaşlarımız görüşmeleri ile yardımları değerlendiriyorlar. Türkiye, kendi perspektifi açısından yeterli olabileceğinde evet deme noktasına ulaşacaktır. Biz NATO’nun çapını istiyoruz. Suriye’de hangi düşmanlarımızın terör yapılarına destek güçleri var. Bundan sonra bu ilkesizliklere devam etmek istemiyoruz. Bu yasal değerlerin olmadığı sürece evet deme imkanımız olmaz.

PENÇE KİLİT HAREKATIYLA İLGİLİ ABD AÇIKLAMALARI

class=”medyanet-inline-adv”>

Beyaz Saray anlatımı daha doğru açıklama. Pentagon birimleri, askeri operasyonlarımızın tehditlere atıldığını söylüyorlar. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Böyle bir durum varsa terör hücrelerine yakın yerlerde ne alıyor, neden izliyorsunuz? Sonunda NATO’da müttefikimiz. Aslında kendi birikimlerini ifade etmişler. Bu, ‘Burnumuzun eliyle terör örgütüne müdahale etmiyoruz’ demenin itirafıdır. Böylesine çifte standartlı açıklama olabilir mi? Bu açıklama itiraftır. Sonuç olarak bizi tehdit eden terör örgütünü görürsek, vururuz. Bu dünyayı en büyük yalandır, Biz terör devletüü DEAŞ’la mücadele için destek veriyoruz. Biz buna çalıştırmale ilgili olarak göz yumamayız. Burada hem dost hem müttefik ülkelerin beklentimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı duyulmasıdır.

class=”medyanet-inline-adv”>

12 BARONUN OPERASYONU AÇIKLAMASI

Barolar hukuk kurumlarıdır. Hukukun üstünlüğüne dönük hassasiyet beklersiniz. On yıllarca süren üstün tehdit unsurlarından terör örgütü geliyor. Barolar hukukunu bilmesi gerekirken, açıklamalar yapıyorlar. Savaş politikası diyorlar. Sonra barışa çağırıyorlar. Bu aslında hukuksuzluktur. Adında baro olanların terör örgütü literatürü kullanarak açıklama yapması vahimdir. Burada Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik sözlerin 1/10’ini terör tehdidine beyan ediyorlar mı?

CHP’NİN AÇIKLAYACAĞI VİZYON BELGESİ

Sayın Kılıçdaroğlu’nun gerçekten bir vizyon belgesi açıklamasını istiyor. Sorunlara siyasetin nasıl çözüm önereceği konusunda yarışmak istiyoruz biz. Devleti dar bir içinde tanımladı ve siyaseti kadroda boğdu. ‘Belge açıklayacağız’ cümlesi bile cümlesi olabilir. İçeriğini filtreleyin. Siyasetin projeleri yarışması yarışması toplamaya karşı ödevimizdir. Biz siyaset üretiyoruz, onlar bunu engellemeye çalışıyorlar. Terörle mücadelede görüyoruz. Tezkereler konusunda karşı durmalarını görüyoruz. Keşke bunları yapmasalar vizyonda rekabet etsek.

“YUNANİSTAN AVRUPA’NIN ŞİMARIK ÇOCUĞU”

Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın düşüş durumunu açıklayalım. Böylesine zavallı duruma çok az düşüldüğüne tanık olmayı bekliyorum. Uçaktan inecekken, uçaktan inmedi. Çocukça bir tavırla havalandı. İniş izniyince Malta’ya gitti. Bir devlet diploması saçma hareketlerle temsil edilebilir mi? Tek hareket etme motivasyonları Türkiye aleyhine ne barındırıyor. Biz kendi aramızda espriyi korumak. ‘Yarın sabah Dendias oraya gider’ diye öyle de oldu. Bu bir çadır dış politikası. Herkes bilir ki, Avrupa’nın şımarık çocuğu. Yunanistan’ın yapması gereken, zorlukları masada anlatıyor. Türkiye aleyhine konuşmuyoruz. Öyle düşünmeye atacağız ki, Miçotakis ve Dendias havada dolaşmaktan yere inemeyecekler.

ÜNİVERSİTE SİNAVİ, SEÇİM TAKVİMİNİ DEĞİŞTİRİR Mİ?

Biz hiçbir öğrencimizin sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. ÖSYM çalışma yapıyor. Seçim takviminin kullanımına yönelik çalışma yok.

EYT

EYT ile ilgili çalışma tamamlanmak üzere. Oğul aşamaya gelindi. Acil günlerden bir tanesi. Çalışma Bakanımızın bir sunumu bugün olmadı.

.

Leave a Comment