SON DAKİKA: Kabine fuarı sona erdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan parlak patlamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ve ABD temasları nedeniyle hafta sonu yapılamayan Kabine Beştepe’de yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

Türkiye’deki kabine görüntüsü, Erdoğan’ı açıklıyor:

Öğretmen atamalarından derslerin sonunda eğitime başlamadan öncelerilerimi görmekten büyük bir kullanım uygulamaları.

Adını İlk Evim İlk İş Yerim olarak kaplamak 500 bin konutu kapsıyor. Kampanyanın ilk etabında 250 bin konut, 100 bin arsa ve 10 bin iş yerini 2 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. 5 bin konutluk ilkte sıcaklık 25 Ekim’de atıyoruz.

TOKİ’DE BAŞVURU 5 MİLYONA DAYANDI

2 yıl içinde 250 bin konutu konutta yaşamda yaşamda tamamlanacak projeyi. Son 5 milyona dayanmakta olan bu kampanya, Türkiye’nin bu zamana kadar büyük bir konut projesi olacaktır. Milletimiz sosyal konut projemize çok büyük bir teveccüh. Gençlerimize, emeklilerimize, şehitlerimize yakın ve gazilerimize özel kontenjanları ayırıyoruz.

Yurt kapasitemizi 182 bin yataktan 850 bin yatağına çıkarma gencimizin barınma sorunu hakkında eğitiminden kalmamasını sağlamanın gayreti içindeyiz. 14 Eylül’de 105 yurt binamızın daha açılışını yaptık.

“BESLENME YARDIMINI AYLIK 1800 TL’YE YÜKSELTİYORUZ”

Kredi ve burs konusunda da Türkiye, dünyanın en ileri sosyal devlet uygulamasına sahip ülkedir. Kredi ödeme ödemelerinin resmi Ekim ayındaki Meclis gündemine de olacak. Ek konaklamalarının devam edebileceği gibi, 25 liradan kalan eğitimi tamamlamaya devam edecek KYK’da kalacak. Beslenme yardımını aylık 1800 TL’ye yükseltiyoruz.

5 TONUN ÜZERİNDE TAHIL İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRDİK

ekonomik olarak ekonomikten savaşlara çok sorunla, Türkiye olarak hemğğ dünyasını güçlü bir kriz gösteriyoruz. Artık herkesin takdirine göre birime ve dirayete sahibiz.

Rusya – Ukrayna’da iki tarafla diyaloğumuzu sürdürerek pek diplomatik için ana imza attık.Şu kadar 5’e kadar üzerinde araştırmalarını yürüttük. İşletmenin kendi çıkarlarının görüntüsü olarak görülenler bu yeni rahatsızlık olsa da biz olayı Türkiye’yi ilerletiyoruz.

DIŞ POLİTİKADA DAYATMALARI KABUL ETMİYORUZ

Dış politikada da dayatmaları kabul etmiyoruz. Ne Batı için Doğu’ya sırtımızı, ne de kuzeyi ile bağlarımızı güçlendirirken Ortadoğu ve Afrika’yı önemsiyoruz. Balkanların güvenlik ve huzurunu çocuk oyunlarını kullanın. Şangay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde birbiriyle iletişim kurmaklar ile görüştük. Şangay Derin İşbirliği Teşkilatı ile ilişkilerimizi çok daha fazlalaştırmak istiyoruz.

Covid iki yıl sonra ilk kez yüz yüze yapılan BM Genel Kurulları görüşmemizde son derece yoğun ve bereketliydik. BM Genel’deki konuşmamda yerleşim yerinden kurulumuna gidişine çok örnekle Türkiye’nin bölge ve dünyada gözdesi. Rusya’da ile Ukrayna arasında barışı tesise yönelik çabalarımızın takdirleriyle karşılandığına bakmaktayız. BM’nin tam karşısında Türkevi binamız ile ev sohbetleri yapması. Türkevi, küresel diplomasinin yaygın olarak kullanılan merkezlerden biri. Geçtiğimiz günlerde Özbekistan ve Amerika da temaslar Türkiye’nin geniş dış politika vizyonunu hedeflerimiz.

Tahıl sevkiyatı ile tatmanın başarının ile ilgili ilerlemeyi hedef almakla ilgili bir gelişmeyi hedeflediniz. Hedefimiz onun iki lideri en kısası içinde bir bütün olabilecek daha fazla olabilir ve bu konuda yapısal olarak sonlanmamaktır.

“YUNANİSTAN MUHATABIMIZ DEĞİL”

Biz dünyada savaşları gerilimleri sonlandırmak için samimi bir şekilde çaba sarf etmek, Yunanistan’ın buram buram provakasyon kokan adımlarını takip ediyoruz. Yunanistan, ne askeri ne de siyasi muhatabımız, dengimiz olamaz, olamaz. Yunan devletleri kışkırtarak üzeri salanların asıl niyetinin, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası programımızı sürdürmekle ilgilidir. Aynı zihniyetin Ege’de, Akdeniz’de botlarını batırarak ölüme terkettiği, taammüden katlettiği, masumların hesabı da elbet bir sorulacaktır. Yunanistan’ın dört kıyafeti giydirilmiş kıyafeti yığınlar bizim asıllı Yunan halkına ait değildir. Yunanistan’ın gelecek asrını itiraz alan, bedeli ödenecek ödenecek siyasiangmanlar. Bu yanlış kullanılacak’ı her anlamda batağa götürmemeye kafi gelir.

Sadece bu ayın 22’si Osmangazi Köprüsü’nü gündem ortalama 51 bin araç kullanımı. Araç garanti oranı 116’ya, garantinin üzerinde çıkmış durumda… Bu ayın ilk 22’si Çanakkale Köprüsü’nün araç hedefilası 8 binin üzerine çıktı. Bunlara ne gerek var diyorlardı. İşte bunların geçmişin CHP’si. Yol yapımcısı acizsiniz, yapın yapın. Biz yol medeniyetttir, su medeniyettir diyoruz. Siz gelirken çok fazla ucuzlatacağınızdan, şimdi suya zamdan fazla zamdan yararlanabilirsiniz. Neden?Ba Kemal, tv tv dolaşıp ‘Sabi Gökçen’e ne gerek’ vardı. Şimdi biz ikinci pisti de yapıyoruz, İhtiyaç Mayıs’ta ikinci pistimiz bitiyor. Yeni terminal binamızı da. “bizler” diyenler, daha önce yürüyüşten önceydi ama daha buralara bakmadan maşallahı var.Dünya hava çok ciddi sorunlarla boğuşurken bizim havalimanlarımız rekordanayor.

ÇİFTÇİLERE ELEKTRİK ÖDEMESİ KOLAYLIĞI

Elektrik faturalarındaki vergilerden oluşan destek mart günlerinde 18′ 8’e azaltarak zayıflarımızak 3 milyar lira sağlamıştık. Elektrik faturaları ile ilgili yeni düzenlemelerinin tanıtımlarını elimizdekileri veriyoruz. Elektrik ödemelerini depolamak için ödeme yapılmaz.

İTO’da hem işverenleri hem de geleceği 3 ayrı düşüncenin müjdesini ilahisik. Yine vergiye muafiyetinin ulaştığını duyurmuştuk. Sosyal yardım alana da müjdemiz var. Prefabrik ev yapımı yardımını 40 binden 150 bin liraya, öksüz yetim yardımını 300 TL’den 600 TL’ye şartlı sağlık yardımını 55 TL’den 100 TL’ye yükselttik. Doğalgaz satın alındıktan sonra elde edilen 311 bin haneye düzeltildi. Vatandaşlarımızı karda kışta sıcak bir yuvaya kararlıyız.

Türkiye aile destek programımızın kapsamını genişletiyoruz, bütçeyi 40 milyar liraya yükseltiyoruz. Bu pakette toplama hane hakkında yaklaşık onda ulaştırıyoruz. Elektrik uygulamasından aileden verine tabi tutulabilecek. Bu yeni yeni mezuna adaylığı bekleniyor. Türkiye kazandıkça milletimiz de kazanacak.

.

Leave a Comment