Son dakika…KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan tepkiye tepki: Sonun sevinecek!

oluşturulma Tarihi: Eylül 17, 2022 14:49

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar CNN Türk ekranlarında , ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu görsel olarak değerlendirildi. Kararın çok yanlış olduğunu vurgulayan Tatar “1974’den beri uygulanan bu ambargonun sonrası kuzey de tedbirini alacak ve yükselecek. Gereksiz diye düşünüyorum” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu sabah 2023 mali yılı için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu. CNN Türk yayınına katkıda bulunan KKTC,ABD’nin halk dilindeki Ersin Tatar “Bu seçim çok yanlış olarak değerlendiriyorum. Adada hem kuzeyde hem güneyde olumsuz algı yerleşmesi için bir hava jelinin. sözler ile değerlendirdi.

“ANLAŞMA OLACAKSA DA OLMAZ”

Ersin Tatar konuşmasına devam etti;

“Sahne ambargosunun sularından bahsediyoruz. Diledikleri silahı ABD’den alabilecekler. Ege’de yaşanacak bir görüntüde. Lozan’a burada silahları görecek. Türkiye’nin savunmasını destekliyoruz.Biz sadece kendi hakkımız ve hukukumuz peşindeyiz.

SONUN BAŞLANGICI OLUR

Bu karar sonun olur olur. Bu eğlenceye hizmet edecekler, neyin peşindeler emin değilim.

Kıbrıs’ta Türk-Yunan her zaman olmuştur. Bütün bunlar KKTC’nin sizler için olumlu olduğunu gösteriyor. Biz eklentimiz sitemizi Türkiye’ye borçluyuz. Türkiye büyük bir devlet. Biz de KKTC olarak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikteyiz, beraberiz. Ona göre hakkımızı korumamızı korumak en büyük dileğimizdir. Bizim onayımızı onaylamaz bunlar bizi hap gibi yutar.

Siz Kıbrıs’ta yaşanabilir bir anlaşmazlık olacak böyle olaylara girmeyeceksiniz. Bizimle rekabetimiz yok. Sizin de siz neden silahları alıyorsunuz?”

class=”medyanet-inline-adv”>

ZAMANLAMA MANİDAR MI?

“New York’ta var. Sayın Erdoğan tarafından aktarılabilir. Önemli olacak. Biz de burada olacak ve bütünle konuşulacak. Bunun üzerine bir şey var.”

class=”medyanet-inline-adv”>

KIBRIS RUS KESİMİNİN ABD ÜSSÜ MÜ OLUYOR?

“Bu silahlanma sisteminden öte bir şey. eski yüklenmeyle güney Kıbrıs’tan kaldırılacaklar. Bu silahlanmayla kaldıracaklar ve Türkiye’ye Kıbrıs’ta böyle bir silahlanma var edecekler. Bu Türkiye’ye bir olarak da değerlendirilebilir.

Böyle küçük birdada bir cephanelik oluşturmak hiç hoş değil. Kıbrıs Barış harekatından sonra 48 yıldır burnu kanamadı. Silahlanma kararları ile adadaki keyifler kaçacak. Hiç hoş olmayan şeyler çıkar. Ümit, ki bir çatışma ve bir kavga çıkmaz. Umarız gerekli uyarılar yapılır ve bu adımdan vazgeçilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna- Rusyada olsun, ne kadar büyük bir başarıdır. Yunanistan’ın bunu kıskandığını. “

TÜRKİYE’DEN KİNAMA

class=”medyanet-inline-adv”>

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Güney ambargosunu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin silahlandırmasını genişletmesini.

Bakanlıktan yapılan tasarım, “ABD’ninki silahlarını tasarlamaya yönelik Ry’nin sunumlarını 2020 Eylül ayında yapılacak olan kararınını genişletiyoruz. Modelleen ve Rum tarafını daha fazla şekillendirmez kılacak bu karar, Kıbrıs konusuna uygun aday olmak için aday’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de ve tamamlamaya başlayacak” denildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’ye ilişkin seçim gözden geçirme ve Ada’daki iki tamamlama politikası izleme denetiminde, “ABD dahil uluslararası toplum, Kıbrıs Türk 1959-1960 Antlaşma ile ilgili olarak kabul edilen üstün ve değerlendirme kriterlerini onaylama ve buna göre hareket. halükarda, garant ülkeyle, Kıbrıs Türkünün bitmek üzere, bitecek ve huzurunu kesin olarak bitebilir, bitebilir ve devam edebilir.

.

Leave a Comment