SON DAKİKA: Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu açıkladı: Tarihsel olarak en iyi seviyede!

“LİKİDİTE, KÂRLILIK VE SERMAYE YETERLİLİĞİ GÖSTERGELERİNDEKİ OLUMLU GÖRÜNÜM GÜÇLENEREK SÜRECEK”

TCMB fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde finansal sistemini korumak amacıyla hem aktif hem de pasif tüm kalemleri ile kalıcı bir şekilde liralaşmasını sağlamayı koruyor. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen politikalar kredi üretimi, kredi yapılandırması ve finansal sistem yapı yapısı finansal istikrar ve kalıcı fiyat istikrarı ile daha uyumlu hale gelmektedir. KOBİ, ihracat ve yatırım kredilerinin olumlu yönü ayrışmaktadır. Ayrıca, mevduat dağılımında Türk lirası güçlenirken, finansal sistem yurt dışı fonlamaya göre azalmaktadır. Bankacılık sektörü, likidite, kârlılık ve sermaye yeterliliği göstergelerindeki olumlu görünümü de güçlenerek devam etmektedir.

Tüm bu gelişmeler, ekonomimizi ve finansal sektördeki olası risklere karşı daha korunaklı hale getirirken, alınan galibiyetlerin kalıcılıkla hüküm sürmesinin önemini vurgulamaktadır. Ardından, yatırım, üretim ve istihdam artışının sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun politika çerçevesi ve aralarındaki ağırlıkta sağlıklı bir şekilde eğilimleridir.

Bu dönemde, finansal istikrara ilişkin güncel durum ve görünümle ilgili değerlendirmelerimize yer verdiğimiz Finansal İstikrar Raporumuzun 35’inci değerlendirmesi tüm harcamalarımız için faydalı olmasını temenni ederim.”

.

Leave a Comment