Son dakika: Putin’den flaş açıklama… Çin’e teşekkür, ABD’ye mesaj

oluşturulma Tarihi: Eylül 15, 2022 14:37

Çin Devlet Başkanı Şi ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna yapısının başlamasından bu yana ilk defa yüz yüze görüştü. Putin, Şi’ye Türkiye’ye baktığından dolayı teşekkür etti. Rus lider gruplarında ‘tek kutuplu bir dünyaya girişimlerini’ kınadı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dünyanın nefesini canlandırdı Putin – Şi görüşmesi gerçekleşti.

Putin, mevkidaşı Şi’ye Ukrayna’ya baktığına ‘dengeli politika’ teşekkür etti. Rus lider gruplarında ‘tek kutuplu bir dünyaya girişimlerini’ kınadı.

Putin, Moskova’nın Pekin’in’Tek Çin’in politikasını güvenini, ABD’nin tavuğu Boğazı’ndaki ‘provokasyonlarına’ karşı görüş ve Rusya’nın Çin’in manzarasının üzerindeki ‘dengeli pozisyonuna’ değer olarak değerlendirilmez.

Son dakika: Putinden flaş açıklama... Çine teşekkür, ABDye mesaj

Al Jazeera yer habere, Putin, “Tek tip kutuplu bir dünya çapında tasarlanmayı uygun ABD’yi kesinlikle bir hedef ve kabul edilmez” şeklinde tasarlanır.

class=”medyanet-inline-adv”>

İki lider, Ukrayna’dan bu yana ilk yüz yüze görüşmelerini Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği (ŞİÖ) görüşmenin görüşmesi ile görüştü.

Özbekistan’da düzeni Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’ne üye Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüştü.

ŞİÖ Çin, Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan üreticisinin Çin’in Şanghay bir seçimde Sınırlarında Askeri Güvenin Derin ürünler’nı tamamlamasıyla 1996 yılında üretilmiş bitmiştu

Son dakika: Putinden flaş açıklama... Çine teşekkür, ABDye mesaj

Pakistan ve Hindistan’ın dayayla tam üye sayısı sekize yükselmiş oldu.

2005’te gözlemci statüsünde üye olarak İran’ın tam teçhizatı Eylül 2021’de başlatılmıştı.

Şangay İşbirliği Teşkilatı’nda Türkiye ise diyalog ortağı olarak yer alıyor.

.

Leave a Comment