Son dakika: Rusya’dan ABD’ye mesaj: Biz hazırız!

Kuruluş Tarihi: 18 Kasım 2022 13:31

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yardımcısı Sergei Ryabkov bugün ABD-Rusya’yı düşünmeye dikkat çeken mesajlar verdi. Rusya’nın ABD ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyen Ryabkov, Rusya’da tutuklu bulunan Amerikalı basketbol yıldızı Brittney Griner’in, Rus silah kaçakçısı Viktor Bout ile takas yerini umut ettiğini belirtiyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya Dışişleri Bakanı yardımcısı Sergei Ryabkov bugün Rus medyasına yaptığı açıklamalarla ABD’ye dikkat çeken mesajlar verdi.

“ABD HAZIRSA BİZ HAZIRIZ”

“Washington yönetimi hazırsa Rusya ABD ile yüksek seviyede stratejik istikrar toplantısına hazır” konumunda bulunan Ryabkov ayrıca Rusya’nın ABD ile yeni temaslarından kaçınmadığını sözlerine ekliyor.

Ryabkov ABD’ye yeşil ışık yaksa da Kremlin’den bugün yapılacak olan Putin-Biden görüşmesinin planlanmadığı belirtildi.

RUSYA UMUTLU:GRİNER, VİKTOR BOUT İLE TAKAS EDİLEBİLİR

Devlet haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Ryabkov, Rusya’da tutuklu bulunan ve Mordovya bölgesinde bir ceza kolonisine transfer edilen Amerikalı basketbol yıldızı Brittney Griner’in, Rus silah kaçakçısı Viktor Bout ile takas yerini umduğunu belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD basketbolcu Brittney Griner ve casuslukla suçlanan Paul Whelan’ı kurtarmak için esir takasını müzakere etmek istediği uzun süredir bilinenleri.

ANKARA’DA GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı kolaylaştırıcı rol oynayan Türkiye, geçtiğimiz günlerde kritik bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı.

CIA Direktörü William Burns ile Rusya Dış İstihbarat (SVR) Örgütü Başkanı Sergey Narışkin MİT’in evinde Ankara’da bir araya geldi.

ABD’li ve Rus istihbarat şeflerinin görüşmesinde esir takasının ele alındığı sanılıyor.

Son dakika: Rusya'dan ABDye mesaj: Biz hazırız

Viktor Bout, ABD’li basketbolcu Brittney Griner ve ABD’li eski asker Paul Whelan

ABD’NİN İSTEDİĞİ İKİ İSİM

Olimpiyat şampiyonu 31 yaşındaki Griner, 17 Şubat’ta, yani Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yatak işgalinden birkaç gün önce bagajında ​​esrar yağının bulunduğu iddiasıyla Moskova’daki bir görevlide gözaltına alınmıştı. Rusya’da ‘yasa dışı esrar bulundurma’ ve ‘ülkeye esrar ile doldurulan elektronik sigara kartuşu sokmakla’ yargılanan Griner 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski bir donanma mensubu olan Paul Whelan ise reddetmeği casusluk iddiasından 2020 yılında 16 yıl hapis cezası almıştı.

.

Leave a Comment