Son dakika… Taksim’deki bombalı saldırıda yeni gelişme: Gözaltı sayısı arttı, eylem planlayan Ammar Jarkas yakalandı

Kuruluş Tarihi: 15 Kasım 2022 12:23

İstanbul İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin öldüğü terör saldırısında gözaltı sayısı 50’ye yükseldi. Son olarak Suriye uyruklu Ahlam Albashır’a bombayı belirttiği firari şüpheli B.’yi kaçmak üzere Edirne’ye götürülen Ammar Jarkas ve kardeşi Ahmet Jarkas gözaltına alındı. Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Ammar Jarkas’ın terör örgütü için kritik önemde olduğunu, Taksim’deki eylemin planlayıcısı olduğunu yazdı.

class=”medyanet-inline-adv”>

İstiklal Caddesi’nde pazar gününde gerçekleşen terör saldırısında bombayı bırakan Suriye uyruklu Ahlam Albashır’in emniyetteki yolları sürüyor. Soruşturmayı derinleştiren polis, 2 kişiyi daha gözaltına aldı. Böylece gözaltı sayısı 50’ye yükseldi. Son olarak polis saldırıyı düzenleyen Ahlam Albashır’a bomba yüklü çantayı veren B.’yi Edirne’ye götürmelerine izine ulaştı.

Polis, B. isimli şüpheliyi, Edirne’ye götüren kişinin Ammar Jarkas olduğunu, eğer yakalanmasaydı Ahlam Albashır’ı da il kaçıracak kişinin de Ammar Jarkas’ın kardeşi Ahmet Jarkas’ın kaçırıldığını.

2 güvenli emniyet ekiplerince yapılan korumalar yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltı sayısı 50’ye ulaştı. Şüphelilerin emniyetteki sorguları devam ediyor.

Öte yandan şüpheli Ahlam Albashır ve B.’yi olay günü Beyoğlu’na bırakan kişinin Yasir isimli bir kişi olduğu öğrenildi. Albashır, Beyoğlu’na gelince B.’den bombalı çantayı aldı ve İstiklal Caddesi’ne gitti. B. isimli terörist ise aynı araçla geri döndü. Ahlam Albashır saldırıyı gerçekleştirdikten sonra B.’yi aradı. Ancak B., olayın yerine gelemeyeceğini, başının bakımına bakması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Albashır taksiyle Esenler’deki adrese geri dönerken B. ise Ammar Jarkas’ın kullandığı Edirne’ye kaçar. B.’yi gidecek yere bırakan Ammar Jarkas İstanbul’a döndü. Jarkas, İstanbul’da gözaltına alındı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... Taksimdeki bombalı saldırıda yeni gelişme: Gözaltı sayısı arttı, eylem planlayan Ammar Jarkas yakalandı

Ahlam Albaşir

ABDULKADİR SELVİ YAZDI: ASİL ÖNEMLİ İSİM

Tutuklanan Ammar Jarkas’ın Taksim’deki saldırıyı planlayan isim olduğunu, terör örgütü için kritik öneme sahip olduğunu anlatan Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında anlattı. Selvi’nin ‘büyük lokma’ dediği Ammar Jarkas ile ilgili yazı şöyle:
“İçişleri Bakanı Soylu, “Bu yıl sadece 200’e yakın terör olayını engelledik” dedi. Engellenemeyen bir saldırı 6 vatandaşımızın konutu mal oldu. koyan teröristten daha önemli isimler var.

class=”medyanet-inline-adv”>

SURİYELİ BİRİMİ

Bombalı saldırıdan sonra yaşanan teknik takip ve gözaltına alınan şahısların ifadelerinden, Kobani’de PKK-PYD’nin Suriyelilerden oluşan bir yapılanmasının olduğu ortaya çıktı. Bu yeni bir birim. Ben de henüz adını bilmiyorum. Ama teröristin ifadesinde özel istihbarat biriminde eğitime maruz kaldığını itiraf ediyor. Zaten hem bombayı bırakan hem işlemeyi yapan kişisel Suriyeli. PKK içinde Suriyeli bir kol var. geçmişte Suriyeli Behoz Erdal çok etkiliydi. Şimdi ABD’lilerle birlikte çalışan Mazlum Kobani var. Ama içinde bulunduğumuz birim yeni. Türkiye’den eleman devşirmekte sorunlar yaşarca Suriyeli network’ünü işletmeye sokmuşlar. Amerika’nın koruma koruması Kobani’de Suriyelilerden oluşan yapılar oluşturmuşlar.

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... Taksimdeki bombalı saldırıda yeni gelişme: Gözaltı sayısı arttı, eylem planlayan Ammar Jarkas yakalandı

Saldırının gerçekleştiği yerde hayatını kaybedenler karanfillerle anıldı

TEMMUZ AYINDA GELMİŞ

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı eylem gerçekleştiren Ahlam Albashir ise Afrin üzerinden B. isimli teröristle karı koca görüntüsü altında, kaçak yerlerde bulunan temmuz bulunduğu Türkiye’ye geldi. Esenler’de Kobanili birine ait olan tekstil atölyesine işe. Örgüt Kobani’den Esenler’deki atölyede bir süre muhafaza talimatını vermiş. Tekstil atölyesinin sahibini Kobani’den soruyor “İki kişi geliyor. Misafir et” deniliyor. O da, “Evimde misafir olamam. Ancak atölyede misafir ederim” diyor. Saldırıyı planlayan şahıs ise Suriye’den daha önce ortaya çıktı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Terörist ifadesinde bombayı kendisine getirmediğini, eylemden önce başka bir kanaldan kendisine ulaştırıldığını söylüyor. Ama eylemi planlayan kişilerle birlikte yaşadıkları için bu ne derece doğru belgeler.

ARAÇ MI

İstanbul taarruzu önlenemedi ama 24 saat boyunca bütün bağlantılarının ortaya çıkarılması önemli bir başarı. Sadece İstiklal’deki saldırı değil, PKK-PYD’nin içinde yeni Suriyeli yapılanması ortaya çıkarılmış oldu.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist oradan kaçarak bindiği bir taksiyle Esenler’e geliyor. Buraya yakın para yer alıyor. Bir kişiyi alıp Küçükçekmece’deki eve götürüyor. İstanbul polisi tam 1200 kamera üreticisini inceleyip Esenler’i tespit ediyor. Yapılan baskıda bir erkek ele geçiriliyor ama terörist kadın bulunamıyor. Şahsın sorgusundan ve teknik takip sonucunda teröristin Küçükçekmece’de olduğu tespit ediliyor. Kolay bir operasyon değil. Ayrıntıya yetişmelim ama bir iki yerde yapılan baskınlar ve takipten boşverinca moral bozmaktan rahatsız sonunda Küçükçekmece’deki evde bir miktar para ve silahla yakalanıyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Son dakika... Taksimdeki bombalı saldırıda yeni gelişme: Gözaltı sayısı arttı, eylem planlayan Ammar Jarkas yakalandı

KOBANİ İLE KONUŞMALAR

Olaydan sonra yaşanan teknik takipte Kobani ile konuşmalar tespit ediliyor. Kamışlı’daki merkezden, “Kız önemli değil. Onu infaz edin. Ammar bizim için önemli, Ammar’ı tadını çıkarmak” deniliyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Örgütün talimatı teröristin yönetimine yönelikti. Ya kattan atmak ya kanala atmak talimat var. Teröristi öldürüp tüm ağı çözmemizi engelleyeceklerdi” demişti.

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren teröristi Yunanistan’a kaçırmayı planlıyorlar. Ya orada ya da kaçıramayacaklarını anlarlarsa burada infaz ve bağlantılarının ortaya çıkmasını engellemeyi hedefliyor. Ama kadın terörist canlı olarak yakalanınca bu planı suya düşürür.

EYLEMİ PLANLAYAN AMMAR

İstanbul’daki saldırıyı planlayan şahsın ismi ise Ammar Jarkas. Büyük lokma bu. Kamışlı’daki merkezden, “Ammar bizim için önemli. Ammar’ı çıkarın” dedikleri terörist. Örgüt için önemli isim. Terörist ana vatan Yunanistan’a, Ammar Jarkas’ı ise Bulgaristan’a kaçırmayı planlıyorlar.

Suriye dostu. 1 yıl önce gelmiş İstanbul’a. Kobani ile irtibatı kuran isim. Ammar Jarkas tarafından yapılan operasyonla tutuklandı, hemen ardından hesap veriyor.”

BAKAN SOYLU: YAKALAMASAYDIK YUNANİSTAN’A KAÇIRACAKLARDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Taksim İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından ortaya çıkacak “Elbette ki teröristler yakalandı. Eğer yakalanmasaydık bugün Yunanistan’a kaçıracaklardı. Kanala yönlendirme emri var.Net bir şekilde.Bu konuda teröristi öldürüp tüm ağı çözmemizi engelleyecek ve olayların ardıl sebeplerini çözmemizi engelleyecek bir plan hazırlığı apaçık ortada” demişti.

.

Leave a Comment