SON DAKİKA | TOKİ sosyal konut projesinin açıklamaları! Bakan Kurum’un ‘Asgari ücretli’ sorularına gündem oldu – Finans haberlerinin doğru adresi

Son dakika: TOKİ sosyal konut projesi üyesin en önemli gündemden biri olacak geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı projeye kısa sürede 800 binin üzerinde uygulandı. Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Murat Kurum da CNN’te alışveriş programında sosyal konut projesiyle ilgili sorular yanıtladı. Bakan Kurum’un “Asgari ücretliler, hem konut kredisini nasıl bir kira ücreti?” sorunun cevabı ise gündem oldu. İşte ne…

SON DAKİKA: TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE REKOR BAŞVURU

Yüzyılın en büyük sosyal konut projesi olarak projelerini planlamalarını planladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölümleriyle birlikte dün de konut projesi için başvurular başladı. Sona göre şu ana kadar 865 bin vatandaş projesi için başvuruda bulundu.

AYLIK TAKSİTLER DE BELLİ

Sosyal Konut Projesi inşa edilecek 2+1 konutlara 2 bin 280 liradan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. 850 bin TL fiyata sahip 3+1 konutlar ise 3 bin 187 liradan taksitlerle 240 ay ile alınabilecek.

ASGARİ ÜCRETLİ YANITI GÜNDEM OLDU

Çevre, Şehircilik değişikliği ve Murat İklim iklim tipi yayında proje detaylarını açıkladı. “Asgari ücretliler, hem konut kredisini nasıl bir kira ücreti?” şeklindeki yanıt veren Bakan Kurum , “1 yıl kullanıcımızla biraz dişini eşinden, arkadaşından biraz alarak, biraz belki ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir.” kullanımları.

1

Canlı yayında projelerini açıklamalarını şöyle anlatıyor;

BAKAN KURUM: TALEPTEN MEMNUNUZ

Talepten memnunuz. İlk günde projeye 785 bin başvuru oldu. sürekli. 2023-2028 yıllarını içeren hem sosyal devlet devleta yapacakları, hem de gelişim sürecinde ortaya konmuş hedef. İlk etabı dün lansmanını gerçekleştirdiğimiz 250 bin sosyal konut. 100 bin arsayı şanslıa, yine bu 10 bin adet iş yeri sunmuş.

2

Konut yeri ile iş yeri henüz başlamadı. 10 Ekim ile 7 Kasım yapacak. 705 bin rakamları 250 bin sosyal konuta yapılan başvuru. 31 Ekim’de sosyal konutla ilgili başvurular sona erecek.

TESLİM TARİHİ NE ZAMAN?

Başvuruların akabinde kura süreci başlayacak. 10 Ekim’de ihalelerimizi yapmayaz. 2 yıl içinde yakına teslim etmeyi planlıyoruz. Bu proje etabının 422 milyar lira. Maliyetten yüzde 40 indirim yapıyoruz. Konutların taksit bedeli ücretten ücretten yararlanna göre artacak.

81 ilimizin tamamınında projelerimizi yapıyoruz. İstanbul’da 50 bin konut. İzmir’de 12 bin 500 konut yapıyoruz. İzmir’de de tıkanıklıklı bir yerleşim var. depremle mücadele da bu sayı önemli. Ankara’da 18 bin tane konut yapıyoruz. Antalya’da da 7 bin 100 konut yapılacak. Nüfusa göre dağıtımmış dağıtımlar.

3

‘YARI ZAMANLI DAHİ ÇALIŞARAK BU TAKSİT ÖDENEBİLİR’

İlk defa bu projemizde gençlerimize kontenjan ayırdık. 18 yaşını doldurmuş 30 yaş arası tüm kardeşlerimiz isterlerse başvuruyorlar. Ailesinin gelirine bakmıyoruz. 18 Bakımı bu kontenjana başvurabilir. Geliri olmayan annelerimizin içinde bir genç, hatırlarsınız babalarımız annelerimiz bizim geleceğimiz için bir hayali kurardı. 18 gencimiz okumuyor. Çalışanlar, iş işleri kurmuş olanlar var. Burada emin olun yarı zamanlı dahi bu taksiti gençlerimiz ödeyebilir. Aileleri yardım etmek, kendi birikimlerini ortaya koyabilirler. Bu güzel bir fırsat. Gençlerde gelir yok. 18 yaş doldurulsa anne babanın gelirine bakılmayacak.

4

Bir kardeş koca koca işletme. Aylık gelirleri İstanbul’da 18 bin liranın altında olması gerekiyor. Diğer illerde de 16 bin liranın altında gelir olması şartı var. Kuralar noterde çekiliyor. Şeffaf, adaletli bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz.

KİRA VE MİEV? DÜŞER Mİ?

Bu kampanyayı özellikle ev fiyatlarını ve kiralarını kullanın. Bugün çözüm önerilerinlerini ve yüzde 10’unu aşağıda görüyoruz. Bu projeyi açıkladığımız ve sonrasında piyasa regüle oldu. Bir tam anlamıyla sabitlendi ve aşağıya doğru çekiliyor.

5

Projelerin içinde okulu, camisi, alışveriş merkezi olacak. Biz topyekun inşasını gerçekleştiriyoruz. Büyükşehirlerde yapılacaklar evlerle diğer alanlarda yapılacak evlerin kalite olarak hiçbir fark yok.

BORÇ BİTMEDEN KONUT SATILABİLİR Mİ?

Sosyal konutun borcu bitmeden satılamaz, devredilemez. Ancak kiralayabilirler. Başvuru yapıldı, kuralar uygulaması. Kasım evi belirlendi. Ücretler sözleşme imzalanırken ödenecek. Sözleşme imzalanacak. 2023 Mart ödemeleri planlamalara başlar.

6

PEŞİN ÖDEME YAPILABİLECEK Mİ?

Biz kullanıcıların parası geçse borcunu kapatana indirimler yapıyoruz. İsteyen kredinu indirimli fiyatı üzerinden kapatabiliyor.

TAKSİT ÖDEMELERİ AKSARSA NE OLACAK?

Örneğin öncedenatla ilgili nasıl ödeyeceğiz diye sorular var. Peşinatla ilgili kredisi kullanılabilir. Mesela taksiti gecikti, ödeyemedi. Vatandaşı uyarıyoruz. İhtar dikkat çekiyor. Sonrası ödüyor. Toleranslarımız var.

Yüzde 40 ve üzeri engelli kardeşlerimiz ve aileleri projeye başvurabiliyor.

7

.

Leave a Comment