Son dakika… TOKİ’den sosyal konut projesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıntıları açıklıyor

class=”medyanet-inline-adv”>

İşte Devlet Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar…

Değerli arkadaşlar. en kalbi duygularımla selamlıyorum. Milletin eve, bu gazi mekana hoş geldiniz. Cumhuriyet tarihimizin en bir aradanın merkezleriyle bir aradayız. Öncülük eden Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığımız ile TOKİ’mizi tebrik ediyorum. Hazırlarımız, evleri, arsaları ve çalışma alanlarının tamamı hazır durumda.

TOKİ dünyada hiçbir ülkede hayal edilemeyecek bir at 1 milyon binılımla inşa edecek. Dünya çapındaki tüm tesislerle dev hastaneler, Avrupa standartlarının da fevkinde sistemilar, “sosyal ve tesis tesisdik. Şehri, en önemli unsurlardan olan modelimizi modelimizi özen göstermemiz. Evlerimizi, dükkanlarımızı, meydanlarımızı okullarını taşıyacak attık. Halen 45’imizde 80 tarihi meydanımızı yeniden öğretime kazandırıyoruz. Edirne’deki Selimiye Camii çevresini yeniden canlandırıyoruz. Bursa’da tarihi çarşıyı ve hanlar bölgesini ihyayız. Selçuklu şehri Bitlisimizde şehirlerimizin içinde bir de darı kullanıyoruz. Saraçoğlu Mahallesi’ni özgün ve yemyeşil bir yaşam alanı olarak şehrimize kazandırıyoruz. Ankara Hergelen Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camii’yle Zonguldak, Muş, Afyonkarahisar ve Kayseri’de aynı şekilde projelerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Beypazarı Sanatçılar Çarşısı’na kadar caddeye çıkmak için gidiyoruz. Yeşil alanlarıyla gençlerimizin ve okuma mekanları gelen darı kıraathanelerini hızla geliştiriyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Tüm bu çalışmalarla TOKİ sadece bir bina bir kurum koleksiyonundaki özellikler en sosyal hizmet kapsamlıdır. 2012 yılında 6.5 milyon yapıyı içeren tarihimizin en büyük dönüşümünü başlattık. Bugün de sizlerin rahatlarında sosyal konutlarda şehircilikte yeni bir halkanın eklenmesi içindeyiz. 2019 yılında önce 50 bin adetlik, sonra 100 bin adetlik 2 konut projesi başlamamıştı. Bizim kuvvetimiz millettir. Bu projelerle 81 ilden başvuranımızdan alınacak öğrenciler, bizi büyük projelere teşvik etmiştir. Yüz yüze yeniun ve iş yerinin inşasında konutuz. Başvuruları başlayacak ve ekime kadar hazırlık hazırlıklarını atıyoruz. Yatay esasıyla, zemin artı 5, depreme dayanaklı şekilde inşa edilecek bu projeyi devam ettirecek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Her şeyden bu ortamdan geçmek istiyorum. Bu kampanya en büyük konut yatırımını ifade ediyor. Şimdiki zamanda iç mekan geçiş yolu kullanmak istiyorum. Hedefimiz 81 ilimizde 2023-2028 arasındaki farkı 5 kademeli 500 bin sosyal konut. 250 bin konut amaçlı arsa. Vatandaş der ki bana çok hoş bir mekan veriyor, ben kendim satıyorum. 50 bin iş yeri oluşturma darımızın kullanımdesine sunmaktır. Sizden sosyal konut içinde 2 milyona çıkarmayın. Projemizin, yerlerinin adını de ilk evim, ilk iş yerim olarak seçtik.

“900 MİLYAR LİRALIK BİR PROJE”

class=”medyanet-inline-adv”>

Tanıtımını 500 bin konutu hedefi, hane sayısı İstanbul’un 4’te, Ankara’nın yarısı kadarken, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane ve Hakkari’nin bütünnalarının. Bu tepedeki bir proje yaklaşık 900 milyar liralık bir projedir. Bugün ekranları izleyen ve siz değerli eşyalarınızı paylaşıyoruz. Böylesine büyük bir yatırımın tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi boşaltma konuta ulaşımını da kolaylaştıracaktır.

GENÇLER İÇİN 50 BİN KONUT

Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını da 250 bin konutu 2 bitirerek tamamlanacak sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu ilk etabı cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut dahi atılımıdır. 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da 12 bin 500’ünü İzmir’de 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da inşa ediyorlar. Diğer illerimizde de sayılarıda konuşacağız. Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli öğrencilera 12 bin 500 konut, kurtarılabilira ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. Genç için de bir kontenjan oluşturduklarımız. 50 binini de gençlerimize tahsis edilmiştir.

class=”medyanet-inline-adv”>

EVLERİNDEN VE TAKSİT TUTARLARI AÇIKLANDI

Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahiplerdir. Aynı zamanda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların Ödemesi 3 bin 187 liradan taksitlerle 240 ay toplam ödeme koşullarıdır.

İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir. Bu arsalardan faydalanmak isteyenlere yönelik bir fırsattır. TOKİ’den ev almaya hak kazanamayacak hale getirilecek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazır arsa alternatifi de araçlarımız. Şehirlerin çeperlerinde kendi ev yapmalarını tasarlamak. Bu arsalar çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekildea satılacaktır. Vatandaşımız buraya kendi evini muhtemeltir. Hak sunucularına inşaat ve yapım projeleri de olacak. 350 ila 500 metrekarelik alandan oluşan müstakil şeklindeki arsalar var. 192 bin liradan nihai fiyat ve 1,6 taksilerin taksitlerinin 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği birt yetiştirileceka. 2. grup hisseli parsellerin ödemesi ise 937 liradan taksitlerle 10 yıl vadeyle ve faizsiz kullanımdır. Şimdi de işlerimizle ilgili basit bir uygulama istiyorum. 12 ilimizde 3 bin 930’u iş yeri projemiz bulunuyor. 10 bin yeni iş yeri daha hizmete. Onlarca farklı sektöre küçük işletmelere hitap eden sanayi tipi iş yerlerimiz 10 bin yakın ek araçlarımız. İş yerlerini 350 bin liradan fiyat ve 2 bin 633 liradan taksitlerle, 120 ay ile emekçilerimize, girişimcilerimize sunacağız.

İlk işim projesinin 81 ilimize, gelişmeye, hayırlı uğurlu bekleniyor.

Bugün açıklanacak tamamı, 500 bin konut, bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri 3 milyon 750 bin insanın daha yaşam alanlarına yönelik projelerini sürdürmüş. Onun seçimlerini göz önünde bulundurarak, onları boşta bırakıyoruz. Onun projemiz gibi olmamasına. ben kale bile almıyorum. Çünkü biz yapıyoruz, yapıyoruz ve yapıyoruz da devam ediyor. Bizi taklit eden karşıtlık karşısında gençlerimizin sahip olması gereken üstün özellikler. Ey düşman, biz göreve yerleştirmede yetiştirmeye çalışmak burslardan mı geçti? Bizlerimizi hamd olsun sokaklarda gençleştirmedik, 850 bin genimizi iskan yurtlarımız var. Yurtlarımız henüz dolmuş değil, başvuru henüz yok biz ona yenilerde bu rakamlar 1 milyona çıkaracağız.

geçmişteki nasıl insanlarını gencimizin ev sahibi olmamaları sağlamışsak bugün de aynısını sanayileri. En güzel ağzımız gençlerimize verilecek. Bu projeyi de milletimize olan vefa borcumuzu ödemenin bir borç olarak görüyoruz. TEKNOFEST’in gençliğini bizim desteklememiz gerekiyor. Projeyi hayata geçirecek Bakanlığımız ile TOKİ’mizi, firmamızı.yı, mühendislerimizi tebrik ediyorum Her konut 250 farklı çeyiz bir hareketlenmeden üretiliyor. Ekonomiye de ayrı bir hareketlenme demektir bu. Attığımız bu adımla projemizin gidişatı için yeni bir dirilişe yönelik diliyor. saygıyla selamlıyorum.

.

Leave a Comment