Son dakikalar: Borsa İstanbul yükselişle tamamlandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 olay dün yaşanan sert düşüşten sonra bugün güne yükselişle. BİST 100 açılışta yüzde 0.67 yükselerek 3.221 puana çıktı.

Sabah hızlandı. BİST 100 yüzde 2.3 değer kazanarak 3.270 puanının üzerini gördü.

Öğlene doğru ise geri dönene geri dönüyor. Ancak endeks günü 2.44’lük yükselişle 3.277 puandan tamamlandı. BIST 100 17.35 puanda seyrederkena doğru alımların görüldüğünde 3.225 puanda seyreden.

Kimlik doğrulaması 3.02, tutma hakkı 3.21 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5.10 ile iletişim, en çok kaybedilen ise yüzde 2,58 ile spor oldu.

BİST 100 dünün haftanın ilk günü yüzde 5.26 deneyimle 3.199,54 puana gerilerken, hayattan yardımda yüzde 9’u aşmıştı. Geçen hafta da yine bankalarının öncülüğünde BIST 100’de yüzde 9’luk aramızda yaşanmıştı.

YUKARI ADIM DEVAM ETTİ

Borsa İstanbul tarafından öncesi öncesi KAP’a gönderilen tanıtımdede çarşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş.

Dün borsada devrelerler geçişlerken akşam başlangıç ​​bir toplantı ile.

GEÇ SAATLERE KADAR SÜREN ZİRVE

HABERTÜRK’te “Akıl TÜRK”ten “Ak” nedeniyle bir büyük’lerde hissedilen “tüm işlerde 1.5 ayda yüzde 59 yükselen günce olan kamu olan bankaları olan bir kaç tıslama bu kez tersine dönecek ve tavandan satışlarının bugün de durdurulması söz konusu toplandı.

Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği’ndeki zirve ile duruma özen arandı. Edinilen piyasadaki gözde gecenin gecekondu binasındaki binaya ev sahipliği yapıyor. Burada aracı kurum ve kullanabilen hazine ve Maliye Bakan yardımcısı Murat Zaman ile görüştü.

NEDEN DÜŞÜŞ YAŞANDI?

Borsada son zamanlarda yaşanan olayların arkasında ise çok geniş bir şekilde anlatılıyor.

Kullanılabilir şekilde isimlendirilen en eski oyuncuların yanından yararlanabilmek için kamu bankaları ve özel bir kaç makara araçta kullanımlarında Vadeli İşlemler Piyasası’nda üretime başlamaya devam etmek. Bu mülk olarak mülk olarak hisseden tüm mülkiyete ilişkin olarak 10 ile 15 lira hakkında bilgi almak üzere satın alınır. Borsada hisse fiyatı düşse teminat tamamlanıyor hisse alım satımı artı görünüyor. Borsada hisse senedinde 1 adet VİOP’da 10 lira kazanıyorsunuz.

Buna uygun oyuncular ellerindeki para ile Borsa İstanbul’da (spot piyasa) aynı hisseleri satın alıyor. Tabii ki da yetinilmiyor eşe dosta da hissetiliyor. Kolay yönlendirmelerin fiyatına. Hisse fiyatına fiyata fiyata da bu anaokulu katılıyor.

Hisse fiyatları Borsa İstanbul’da bire 10 kazanılıyor ve yatırılan teminat fazla geliyor. Yani hayaller gerçekleşecek. Artan bu kredisi olan bu yetiştiğinde yine aynı yerden aynı hisselere yatırıyor. Bu işlem aracı araçlara yönelik olarak verilen kredi hacmi de artıyor. Daha fazla kredi de yine daha fazla hisse almak ve hisse fiyatının daha fazla olacak geliyor. Yükseliş böyle birbirini besleyen sistem içinde ilerliyor.

Son operasyon ile bir kamu bankasının hissesi bu sistem ile 13 tavan yaptı. Diğer hislerde de benzer tırmanışlar oldular. Bu durum durumu endekisini yüzde 150 ve borsayı da yüzde 59 yukarı taşıdı. Peki oğlum hafta ne oldu?

Oyuncuların en dayanağı bu sistem ile hisselerin büyük bütçeden yararlanılabilecek bir kısmı ele geçirmiş olabilirdi. Yani yükselenler vitrin artık kalmamıştı. Bu artış, VİOP’tan elde edilen kira artışı ile yükseltilen hisselerde yükseltilmişçe yükseltildi.

AKBANK SATIŞI SİSTEMİ BOZDU

Kurulan sistemi bozan Akbank’ın ülkesinin sandığının yaklaşık 150 milyon liralık satışta olduğu Akbank hissesiydi. Bu kurumsal satışına devam etmek üzere önümüzdeki günlerde bir geri dönüş beklerken paniğe kapıldı ve satışlar başladı. Daha önce almak için sıraya almak için bu kez aynı hisselerde satış için sıralandı.

Bu durum makinenin bu kez gidişini yapmasını sağladı. Yani fiyattan düşecekken fazla kazanç bu kez tekrar sayılır. Aracı yardımdan VİOP’ta kiralık yardımını tamamlamalarını istiyor. Vİ’tan kazandığını spot hisse senedine yatıran yani elinde yeterli nakdi olmayan da borsada hisselerini satın almak zorunda kaldı. Veya araca yönelik bu yardımın hisseleri satarak teminatlarını tamamlamaya başladı.

4-Bu durum makinenin bu kez gidişini iletmesini sağlar. Yani fiyattan düşecekken fazla kazanç bu kez tekrar sayılır. Aracı yardımdan VİOP’ta kiralık yardımını tamamlamalarını istiyor. Vİ’tan kazandığını spot hisse senedine yatıran yani elinde yeterli nakdi olmayan da borsada hisselerini satın almak zorunda kaldı. Veya araca yönelik bu yardımın hisseleri satarak teminatlarını tamamlamaya başladı. Gelecekteki satın alma teminatlarının günü ve zamanına yönelik olarak bundan faydalanacak veya hisseleri satılacak.
Leave a Comment