Son dakikalar: CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan sosyal merkezde: Kafamda bazı sorular var

Kılıçdaroğlu: Kafamda sorular var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arnavutköy Eğitim, Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nin açılış toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu “Ayrışan Türkiye’yi ana hedefimiz. Kucaklaşan Türkiye istiyoruz. geçmişinde varsa, böyle bir Türkiye’nin de orta hedefidir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Arnavutköy Eğitim, Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’ni planlamak. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve katıldı.

“AYRIŞAN TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYORUM”

Kılıçdaroğlu, konuştuğuda ekonomik olarak zorlanan yakın bir insan hakkında şunları söyledi:

“Bizim görevlerimizden birisi de bu ülke fakirin, fukaranın bağışını korumaktır. Fakirin fukaranın ihtiyaç duyarsanız sosyal devlet olur. Herkesi bizim evde, her evdeyken, onun bereketinin, hiçbir zaman gelecek yerde endişesinin olmadığı bir Türkiye inşa etmek için, biz bu inşa olayını sadece sosyal devlet olur. CHP olarak değil açısından Sorunun lideri bir seçim değil, Sorun bir Türkiye sorunudur. Ayrışan Türkiye’yi istemiyorum. Geçmişinde iyi varsa, düşünülmüşle cesaretini gösteren bir Türkiye istiyoruz. beklenmedika kaynak transfer oluyor. fakirden alıp zengine veriyorlar. Oysa hayatta kalanlar fazla vergi öderler ve alt kesime yanı halka yani garibana yani fakire daha fazla kaynak aktarılır. Sosyal devlet budur. Sosyal, fakirin fukaranın yanında duran devlet demek. Onun ustaları devleten demek. Eğer güvenlik tehdidi diye bir olay yapmışsınız. 6 aylık bütçe sahiplerine ödediğiniz para 75 milyar 600 milyon lira. Bu hazineden çıkan para. Bir de Merkez Bankası’ndan çıkan para var. Topladığınızda 170 milyar lira yani 170 milyar lirayı 85 topladığınız paraları bir satıcı veriyorsunuz. Bu adalet mi? Bu hak mı? Bu hukuk mudur? hayır yok. Biz bunu kabul etmiyoruz. Tam tersine bir şey daha ifade edeyim. Dolar veriyorsunuz. Ayrıca borsalarda veriyorsunuz. Hazine veriyorsunuz. Ve maaş alıyorsun ki sana 170 milyar lirayı 6 ayda ama 5 kuruş da vergi almayacağım. Fakir ekmek yemeği vergi ödüyor. Çay içerken vergi ödüyor. Simit vergi ödüyor. Nasıl da 170 milyar lirayı 6 ayda kazananlar, 5 kuruş vergi ödemezler. Herkesi kendine ambalajına buna düşünsün” diye konuştu.

“AMA KAFAMDA BAZI SORULAR VAR”

Kılıçdaroğlu sosyal konut projesine de değinerek, “Projelar. Herkes evin sahibi olsun eyvallah başımın üstünde yeri var. Her fakirin, onun fukarasının baş sokabileceği bir evi olsun yok. Evinde rahat olsun, rahat olsun. Buna kafamda bazı yerimiz olsun yok mu? O da iyi güzel. Kurayı 6 ay sonra çekilecek. Neden? Baştan kura çeksen de alınacaksın. 0 faizle kullanacaksın. benim. fakirin fukaranın parasını kullanacaksın. Beşş faizin geleceksin. Gelirsin. 6 ay sonra kura çekeceksin. görevim tüyü bitmemiş yetimin gücü korumaktır.Fakirin fukaranın korumaktır. e geçinen biri değilim. Birileri gibi devleti soyan değilim. Birileri gibi kul zararı yok. Bu temiz siyaseti ahlaklı siyaseti vatandaşın yanında, fakirin fukaranın şansı olabilir bir siyaset inşa etmek istiyorum. Para topluyorsunuz güzel. Peki yarın müteahhit dese ki ben yapmıyorum ya. Demire zam geldi, planlananya zam geldi. Ben bu şekilde ulaşamıyorum dese ne olacak?” dedi.
Leave a Comment