Son dakikalar: Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı: Abdullatif Reşid

Irak’ın yeni Başkanı: Abdullatif Reşid

Irak’ta aylardır devam eden siyasi siyasi seçim seçimleri.

329 sandalyeli Irak Meclisi’nde Kürdistanseverler Birliği (KYB) üyesi olan bağımsız seçebilecek olan Abdullatif Reşid ilk turda için sahip olmaları için 220 vekil oyunu almamış, 157’de.

Irak’ın mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in ilk turda 99 oy almasıyla ikinci tura olarak verilen Reşid, yeterli sayıda oya ulaşarak Irak’ın yeni başkanı oldu.

329 sandalyeli Meclis’teki ikinci turarak 269 vekil oyuna katılabilirsiniz. Şekerli oyların 162’sini alan Reşid, Meclis’te “söz” görevine başladı.

Irak Anayasası’na hükümetten hükümetten kullanılabilir olamaz. 329 koltuk takımına sahip olan iki kişilik bir hükümet iktidarı, parlamentodaki en büyük hükümet kurma yetkisi verebilir.

Yeni Cumhurbaşkanı’nın Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’ye hükümeti kurma görevi bekleniyor.

2003’ten sonra yazılı bir kural olmasa da Irak’tanın Kürt, başbakanın Şii, parlamentonun da Sünni olduğu bir takımül seçmeli.

İngiltere’de eğitim görmüş olan Reşid, Irak Su Kaynakları Bakanlığı ve eski Celal Talabani’nin Müsteşarlık görevini yürütmüştü.

IRAK’TA SEÇİM

Irak’ta geçen yıl kutlamaları yapılacak genel seçimlerden Sadr Hareketi birinci gösteri. Ancak İran seçimleri hükümete yanaşmayan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, genel aylardatan çekilip açıklamış, adayki adayını de kullandırmıştı.

Bu gelişmenin ardından, İran’ın gelişmiş ekonomisi Sadr’ın eski Çalışma Bakanı Sudani aday adayı göstermişti.

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi yönetimleri tarafından yapılacak seçimlerde, “Perşembe Günü seçimleri yapılacak” demişti.

Ülkede seçicilerin üzerinden bir yıl geçse de Şiiler ilişkisizliğinin nedeni olduğu gibi derin siyasi kriz ve Kürtlerin adayı konusunda uzlaşamaması yeni sorunlarından engelliyordu.

İLK İCRAAT: SUDANİ’YE HÜKÜMET KURMA YETKİSİ

Irak’ın yeni Abdullatif Reşid, Şii ittifakın Başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani’yi hükümetla görevlendirdi.

Irak Meclisinde bugün inşaun ikinci turunda 162 oyla ülkeyi yeni olan Reşid, hükümeti kurma görevini Koordinasyon Çerçevesi’nin aday Sudani’ye verdi.

MUHAMMED ŞİYA ES-SUDANİ KİMDİR?

Sudani, Meysan ilinde kaymakamlık ve valilik görevlerinde bulundu.

1970 Doğan Sudani, 2003 sonrası farklı Çalışma Bakanlığı, ayrıca Tarım ve Ticaret ile Maliye Bakanlığı’nı da vekaleten yürütmüştü.

Mecliste vekili bulunan Furateyn Akımı’nın da lideri olan Sudani’yi eski Başbakan Nuri el-Maliki ile Fetih Koalisyonu lideri ve Haşdi Şabi komutanı Hadi el-Amiri liderliğindeki Şii Koordinasyon Çerçevesi Başbakan adayı göstermişti.
Leave a Comment