Son dakikalar: Rusya’dan gazdan

Rusya’ Ukrayna’ya enerji krizi’ni derinden etkilemeye devam ediyor.

Kremlin, Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinde Avrupa’ya gaz arzını devam ederken, Moskova’ya karşılarında devam ederken Avrupa’yı tabiri caizse alarma geçmiş durumda.

Avrupa’en sert kış’a giderken Rusya’dan yeni bir açıklama geldi.

Rusya Başbakan yardımcısı Aleksandr Aleksandrk, bu yıl Avrupa Birliği’nin Novak’ın 50 milyar metreküp azalacağını bildirdi.

Novak, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’nde bulunan Özbekistan’ın Semerkant’ta kalmak isteyenlere değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl Avrupa’ya Rus gazının sevkiyatları nedeniyle düşeceğine işaret eden Novak, “Rusya Enerji Bakanlığı tahminlerine göre, AB’ye gazımız bu yıl 50 milyar metreküp alacak” dedi.

Novak, siyasi hayata bakış açısını zorlamaları, “Piyasaya nasıl müdahale olacak değil, olayın öncesinde yaşananları düşünmeliler” kullanımları.

Avrupa’da Rus gazına yönelik istişare olası tavan uygulaması da değerlendiren Novak, “Gazın fiyat arzı uzun vadeli ve piyasa yerleşimi planlanabilir. diye konuştu.

Novak, Türkiye’ye yönelik Rus lojistik yardımlarına yönelik de “eğer Türk projeleriyle ilgili olarak değerlendirip yapılabilir” dedi.

.

Leave a Comment