Sonun başlangıcı mı? Alzheimer hastalığını yok edecek ilk yürüyüş atıldı

Üst düzey bir uzman, Alzheimer tedavisini gelecek yıl gibi erken bir anda bulunabileceğine dair önemli bir yerde bulundu. Ancak bilim insanları, nörodejeneratif hastalıklar için oldukça büyük bir adım olsa bile yasal onay alınması için yapılması gereken birçok şey olduğunu belirttiler.

Lecanemab adı verilen bu yola çıkma, beyinde hasara neden olan “amoloid” adlı proteinden arındırmadığı ve elde denenmesi sırasında ortaya çıkmasında gecikmeler meydana geldiği belirtildi. Bu durum ise; bu yaşamı beyindeki yıpranmayı yavaşlatan tek ilaç bilimi olarak aktarmayı sağladı.

“ALZHEIMER’İ BİTİREBİLECEK İLAÇ…”

Üst düzey Genetik Profesörü Sir John Hardy, amiloid adlı bu proteini hedef alan yeni bir tedavi çağının oldukça yakın olduğunu belirtti. Ayrıca muayene muayenesinin görece uzun sürdüğü noktalar da riskin görüldüğü düşünüldüğünde oldukça önemli bir adım olduğu da bilinir.

Londra’daki Science Media Center tarafından düzenlenen bir etkinlikte Sir John: “Sunulacak çalışma için gerçekten heyecanlıyım çünkü basın açıklamalarını gördük ve biraz tehlikeli. Aslında bunun tarihi bir olduğunu düşünüyorum. Buraya gelmemiz uzun zaman aldı ve amiloidlerini ilk kez 1992’de önerdik .” varlık bulundu.

“FAZ 3 ÇALIŞMASI TAMAMLANDI”

Monoklonal antikor tedavisinin sonuçları, Eylül ayında yayınlanan bir Faz 3 çalışmasının denemesinde büyük umutlar sundu. İmmünoterapi ilacı olan bu ilaç, ABD, Japonya, Avrupa ve Çin’de erken evre Alzheimer hastalığı ola 1795 hasta üzerinde yapılan bir test bulundu.

Üreticileri Tokyo merkezli Eisa ve ABD firması Biogen’e göre sonuçlara göre, 18 ay sonra inceleyen gerilemeyi değerlendiren plaseboya kıyaslamasında yüzde 27 oranında gördüklerini gösterdi. Bu etkiler, çeşitli araştırma alanlarını değerlendiren bir ölçek kullanılarak ölçülmüştür. Hafıza, oryantasyon, muhakeme ve problem çözme, toplumla açıklamalar, ev, hobiler ve kişisel bakım ise bu noktada yaşanan ilerlemeler arasında yer alıyor.

.

Leave a Comment