Soylu ‘mesaj vereni’ açıkladı: Türkiye Yüzyılı vizyonu hedefte

DUVAR – TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda evleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve AFAD’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçesi kanun teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bütçenin görüşüldüğü tören salonuna görevli AK Parti ve MHP milletvekilleri ile tokalaşırken, muhalefet partilerinden sadece İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli’nin elini sıktı. CHP ve HDP milletvekillerine ise uzaktan selam verdi.

Soylu, bütçe sunuşunda Türkiye’nin birçok ilinin terörden temizlendiğini savunarak, “Evet, belki birileri üzülüyor. Ama lazım olan potansiyel ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti dağlardaki teröristlerin ayakkabı numarası dahil her şeyi biliyor” dedi.

ANKA’nın haberine göre Soylu, sözlerini sürdürdü:

ABD VE KÜRESEL EFENDİLER: “Sadece son 3 yılda ABD senatosundan PKK ve PYD’ye 2 milyar dolarlık yardım yapıldı. Tüm bunları hedefleyen örgüte katılım 30 yıldır ilk kez 3 yıl 100’ün altına düşmüştür. Yine son 3 yılda teslim olanların sayısı katılanların aşmışken, 2016 tarihinde yaşanan Reina saldırısından sonra şehirlerimizde büyük bir terör olayı yaşanmamışken, 2015 yılında 2 bin 817 olan terör sayısı eylemi ilk 10 geçen yüzde 97 azalışla 97’ye düşmüşken, bunların da çoğu zaman karşısından yapılandı atışlarıyken, son 6 yılda 2 bin 473, 2021’de 184, 2022’de 157 ve son 12 ayda 200 terör eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellenmişken, aniden bire son 2 ayda Mersin ve İstiklal Caddesi’nde saldırıların yaşanması, yaklaşık 100 yılda seçim yaklaşıyorken Türkiye’yi yeniden küresel istikrarsızlık cenderesine çekme denemesidir. Başta ABD olmak üzere küresel efendiler tarafından verilen mesaj, tam sıcaklığı yolculuğundaki Türkiye’nin çevresindeki coğrafyayı istikrara kavuşturma çabalarının, yitiklerini tekrar bulmanın ve dünyayı genişletmesinin, bilhassa Türkiye’nin çevresindeki görüntüsünün engellenmesine yöneliktir.

HEP AYNİ TAKTİK: Birileri bu ülkenin askeri ve Mehmetçiğine, harekatına, jandarmasına kimyasal silah iftirasına alkış tutmasının hesabını vermelidir. Kimse kusura bakmasın PKK’nın adını anmadan, tasmasını tutanın adını anmadan yapılan basın açıklamaları bizim gözümüzü boyamaz. İstiklal saldırısının ilk gününde HDP ve Demirtaş sureti haktan basın açıklamaları yaptılar. Demek ki örgütleri artık bunlara haber de vermiyor. Üzerinden iki gün geçince hizaya geldiler. Aynı Demirtaş her gittiği gibi zelil ve ihanet içeren yazı kaleme almış, yine devlete iftira atıp PKK’yı aklama yoluyla gitmiştir. Hep aynı taktik. Artık bu fotoğrafın çatısı altında sorgulanması lazım.”

‘İSTANBUL EMNİYETİ SİZİ YALANLIYOR’

HDP’li milletvekilleri Soylu’ya “Hakaret ediyorsun” diye tepki gösterdi. Bakan Soylu, “Devlete hakaret edene hakaret edilir. Mersin saldırısı da Menbiç’ten, İstiklal saldırısı da Menbiç’ten oldu. Menbiç’te de siz ağalarınız durmaktadır, ABD durmaktadır, PYD durmaktadır” diye yanıt verdi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “İstanbul Emniyeti’ni yalanlıyor” dedi. Soylu, “Ömrünüz yalanla geçiyor” diye cevap verdi.

‘TÜRKİYE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EN PARLAK DÖNEMİNİ YAŞIYOR’

Soylu, ‘uyuşturucu ile mücadele’ ile ilgili olarak da gördüklerini söyledi:

“Türkiye dünyanın belgelerini teslim etmeyi tercih ettiği bir yüzyılda ile mücadelesinin en parlak dönemini yaşamaktadır. Okul önlerinde torbacı kalmamıştır. Eroin, captagon, bonzai rotası yürütmenin doğru yerini değiştirmiştir. Maddeye bağlı ölümlerin sayısı bir trend oluşturacak şekilde azalmıştır. Bu dönemde birilerine vergi alma fantezisi kurma kurduracak ölçüde Cumhuriyet gözlemi yakalama rekoru gerçekleştirilmiştir. Şu ana kadar tespit edilen 120 bin 739 metruk bina, ki bu ilk yönetim 60 bindi, sonra 80 bine çıktı, 100 bine çıktı, şimdi 120 bin. 80 bin 795’ini yıktık. 18 bin 225’ini rehabilite ettik ve geriye kalan 15 bin çevresini da yıkmaya devam ediyoruz.”

SOYLU’NUN AÇIKLADIĞI VERİLERE GÖRE ‘GÜNDE 64 KİŞİ TUTUKLANDI’

Bakan Soylu, yapılan operasyon emrini da açıklayarak, “2022 yılının ilk 10’da 200 bin olayda, 255 bin şüpheliye yasal işlem yapılmıştır. 23 bin 419 narkotik şüphelisi tutuklandı. Uyuşturucu suçundan hapishanelerde 2016’da 36 bin tutuklu vardı. Bugünkü sayıyı yetirebiliyor, 119 bin 134… Yıllık tutuklamalarımız ise aynı periyoda 7 bin 816’dan 23 bin 419’a gelmiştir. Yaptıkları yüzde 40’ı ticaret suçundandır” dedi.

Soylu’nun açıkladığı ortalamaya göre günde 698 kişi gördüğü için yasal işleme maruz kaldı, günde 64 kişi de tutuklandı.

’13 BİN UYUŞTURUCU SATICI’

Bakan Soylu maddeye bağımlısı ölümlerle ilgili veriyi de paylaşarak, “Türkiye madde bağlantılı ölümler 2017’de 941’den itibaren düşmeye başladı, 2021’de 270’e geriledi” dedi. Bakan Soylu, yakalama suçuna bulaşanların da 2019’dan itibaren yüzde 30,8 sınırlamasını öne sürerek, “18 bin 907’den 13 bin indi. Yani ilk kez görülen şeytanların sayısı da 13 bine kadar inmiş oldu” diye konuştu. Bakan Soylu’nun, bir kez elde ettikleri kullanıcıların bakımında “2018 araştırmasında yüzde 3,1 olarak tespit edilmiştir. Aynı oranda devam etmektedir” dedi.

Bakan Soylu, “Seçim doğal ki siyasetin gerçeğidir ama öyle düşünüyor ki yaklaşan seçimlerin birinin psikolojisini bozmuş. İlgili tüm bölümlerin mücadeleyi düşündüren birileri, siyasi saiklerle akıllara ziyan yorumlamalar yapmaya başladı. 2018 Yılının ilk grup üyelerinin oluşumunun bacaklarını kırın koruyucu konuşmamda, sahip olduklarımın dünyanın üzerine çığ gibi geldiği de olmuştum. O gün dış görünüşe karışan bizi izleyenler, şimdi çok şükür yakın bir meseleye vakıf olmaya çalışıyor” diye konuştu.

Soylu, “Devlete baktığında iftirasının her bir kuruşunu bu aziz millete, siyasete ispat etmeyen isimdir. Bu iftiranın hesabını verecek. Herkes eteğindeki taşları döksün, delillerini tek tek ortaya koysun konuşalım” dedi.

‘YABANCI BÜYÜKELÇİLERİN VERDİĞİ MORFİNİN ETKİSİ ALTINDA’

Bakan Soylu, “Uyuşturucu ile ilgili yapılan bu iftiralar yabancı büyük elçilerin kaynaklı morfinin etkisidir. Mesele bu kadar açık ve nettir” diye ekledi.

‘ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜNÜN LAFLARINA TAKILANLARA YAKIŞIR’

“Toplam 409 büyük yönetim operasyonu yürütüldü, 1643 hücresi tutuklandı” diyen Soylu, “Paketleyip, sınır dışı içeriklerimizi eksiklikler gibi sunmak doğru bir yaklaşım değil. Her meseleyi çarpmak, her meseleden üzerimize ortaklığı yüklemek organize suç örgütünün laflarına odaklanmalara yakışır. Yürütmeleri doğru kabul eden, kendi hükümetine iftira edenlere yakışır” ifadesini kullandı.

CEMEVLERİ DÜZENLEMESİ: ‘BÜYÜK BİR DEVRİM’

Bakan Soylu, tepki çeken cemevleriyle ilgili yapılan düzenlemeyle ilgili de “Bu Türkiye’de büyük bir devrimdir. Uzun yıllar beri beklenen milli birlik ve beraberlik projesidir. Bu işi tahkir edenlere sormanızı rica ederim. Geçmiş geçmiş başbakanlara bunun daire başkanlığında bulunması talep edilen dahi ‘Bizi bu işe sokmayın, bulaştırmayın’ demişlerdir. Ortaya konulan adım Türkiye’nin yarınına yönelik atılabilecek hem cesaretli, hem milletimizin beklediği önemli bir adımdır” iddiasında bulundu.

SOYLU NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bombalı saldırının ardından yaptığı ilk şu ifadeleri kullanmıştı: “Olayın nasıl muhafaza edileceğini. Gerekli açıklamalar yapıldı. Şimdi cenazelerimizi kaldıracağız. Biz, bize verilen mesaj gönderen, bize verilen mesaj gönderdik. Hiç merak etmenler, sonuçlandırmak için daha ağır çalıştırma. ABD Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz. Bu anlayışla, kendi senatörlüğünden para gönderen anlayışla rakipliğimiz olamaz.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment