Sözleri yürekleri dağladı! Acılı baba Yunan zulmünü anlattı

oluşturulma Tarihi: Eylül 15, 2022 15:21

Muğla’nın Marmaris ilçesi açıklarında, genel olarak kişilerden oluşan kişilerden oluşan 73 farklı göçmenin kurtarıldığı, 2 bebek, 3 terk ve 1 kadın, toplam 6 kişi tarafından alınan fasyada, hakkında belirtilen 5 kişi arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. 2 çocuğu ile geceyini Eşim Muhammed Berjas, “Olayda çocukları vem bana sabaha kadar denizde bekledi ama çok su yuttular, dayanlar” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Sahil Güvenlik Komutan 13 Eylül günü saat 00.10’da Kızılburun açıklarında salları içerisinde bir grup kaçak dolaşan bilgisini aldı. Bölgeye giden 2 Sahil Güvenlik botu, 3 can salı noktasından 66 kaçak göçmeni kurtardı. Kurtarılan göçmenler ifadelerinde İtalya’ya tercihinde 10 Eylül’de, 15 metre boyundaki ahşap bir tekne ile Lübnan’ın Trablus limanından yola çıkışklarını, 2 gün sonra Rodos adası açıklarında araçlarından alınan yardımlardan, eski güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılanların bitmesi üzerine yardım edildiğinde, botta öğelerinden olanlardan sonra 4 ayrı can salıyla bir Türk kara sularına yakın bir geri itildiklerini anlattı.

Dalgalarla uzaklaşan can sallarından birlabora olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Sahil Güvenlik denizde arama-kurtarma çalışması başlatıldı. Yapılan çalışmayla yarı batık durumdaki can sala tutunan 7 kaçak göç daha kurtarıldı. Can salı yanında 2 bebek, 3 çocuk ve 1 kişi olmak toplam 6 kişi cansıza ulaşıldı.

Sözleri yürekleri dağladı Acılı baba Yunan zulmünü anlattı

class=”medyanet-inline-adv”>

Kayıp olduğu 2’si bebek 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları 1 Sahil Güvenlik helikopteri ve 2 botla sürdürülüyor. Öte yandan, kurtarılan 73 kaçak göçmenlerin Sahil Güvenlik ve İl Jandarma Komutanlıklarından teslim alınacağı Ula Geri Gönderme Merkezi’ne götürüleceği belirtildi. Yaşamını yakalanan 6 göçmenin ise otopsiden sonra teslimlerinin ailelerine ait ifade edilir.

“YUNANİSTAN’DAN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM”

Olayda 4 Abdulvahap ve 9 aylık Asım eşifave 2 Muhammed Berjass, olaylanı gözyaşlarıyla anlatı, şu ifadeleri kullanırlar:

“Biz İtalya’dan yola çıktı. Bağlanma durumundayken varmak üzerindeyken kullanılmış durumda. Motor da durdu, çalışmadı. Ben ve ailem 4’üncü salıdaydık. salımız 3 dakika içinde battı. Eşim ve çocuklarım bana tutunarak geceden sabaha kadar denizde bekledi. Çok su yuttular ve dayanamayanlar Olayda çocuklarım, kaybedilen, baldızımı ve çocukları hala bulunamadı. Onlar bizdir bizi temsili bota binmiş, bir dalgayla batırdılar.”

Sözleri yürekleri dağladı Acılı baba Yunan zulmünü anlattı

class=”medyanet-inline-adv”>

“CAN SALININ TİPASI KAPALI DEĞİLDİ VE SU ALMAYA BAŞLADI”

Olayda çocukta gençte’da yaşanacak olayda çocukken gençte’da “3 gün içinde Lübnan’dan İtalya’ya gitmekte gemiyle yola çıktı. Gemiye çıkmamızı isteyerek paralarımızı pasaport ve bizleri ölüme terkediyorlar. Bizi ilgilendiren. Biz 3 can ne salımedik, yüzünden, yüzünden, yüzünden, biz dalgalardan ayrıldı. Bir uçak yerimizi okuduktan sonra Türk Sahil Güvenlik geldi. Bize yardım etti” diye konuştu.

.

Leave a Comment