“Sultan Vahdettin” tartışması İBB Meclisi’ne de sıçradı

İBB Meclisi eylül ayı ilk topluluğu CHP’liler ve AK Partililer arasında çıkan “Sultan Vahdettin” tartışması damga vurdu.

9 Eylül İzmirin kurtuluşunun 100 dönüm noktasındaki Sultan Vahdettin ve Osmanlı hakkında hedefç söz. Soydettin ve tepki çekmişti.

Olaydan gün sonra İBB Meclisi eylül ayı ilk buluşmanda de “Sultan Vahdettin” sohbeti yaşandı.

Birleşim, Saraçhane’deki başkanlığında Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında devam etti.

“Kraliçe öldü, başız sağ olsun”

Mecliste “gündem dışı konuşmalar” bölümünde CHP adına kürsüye çıkan Grup Başkanve Doğan Subaşı, konuşmasının son bölümünde 2. Elizabeth’in gözden kaybolmasına değindi.

subaşı, “Kraliçe ölmüş, başız sağ olsun. İngilizler çok İslamcıları. Arabistanlı Lawrence, o üniversiteyi. Vahdettin mesela, örneğin İngiltere’ye kaçmıştır. İngiliz gemisiyle kaçmıştır.” diye konuştu.

'Sultan Vahdettin' tartışması İBB Meclisi ne de sıçradı #1

“Sultan Vahdettin kaçmadı, sürgüne gönderildi”

Zeynel Abidin Okulu’nu kadrosunu yetiştirmeyi, Subaşı’ya müdahale etme Sultan Vahdettin’in kaçmadığını, sürgüne göndermediğini dile getirdi.

AA’nın haberine göre bu sıradaki CHP’li Meclis üyeleri, AK Parti’li Tarık Kanbur’un kullanımına yöneliktir “Yunan tohumu” de iddia etti.

İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, böyle bir söylenmişse söylenmesini istedi.

“Vahdettin’i hain sergileyen olumsuz dilesin”

Böyle bir topraktan cebin ise, Sultan Vahdettin bunde’den gelen bir Kanbur’dan gelen “Devletin birliği ve beraberliği için göz yummuştur. kullanımları.

Tekrar söz alan Balyalı, İBB Meclisi’nin Sultan Vahdettin’i savunma yeri anlatarak, “Kendisini İngiliz’e teslim, bu mücadele kaçmış, Milli’nin karşı durmuş. Vahdettin bizim için bir haindir.” dedi.

“Sultan Vahdettin” tartışması İBB Meclisi’ne de sıçradı – Video

“Balıkçıda İngiliz Büyükelçisi ile biz yemek yemedik”

Söz alan İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da CHP’nin son döneminde “helalleşme” kısaca, ancak Osmanlı ile hesaplaşmasını ifade etti.

CHP’nin milletin kayıte ve tarihini tanımlayan Göksu, şunu:

“İBB Meclisi’nde ‘Vahdettin haindir’ diyea bağırdan daha bir hain olmaz. Bizden utanmadan,’ isteksiz. Bırakın onlarİzmir’de denize dökmetük’ derken hedefleyamasınlar. Bey. Balıkçıda İngiliz Büyükelçisi ile biz yemedik.

'Sultan Vahdettin' tartışması İBB Meclisi ne de sıçradı #2

soru vurgusu

Okul da Balyalı’nın teşkilatını örgütlediğini sözlerinden sıkıldığını söyledi.

Tarihteki Türklerinin sistemlerinin, Osmanlı devletinde çalışan devlet yöneticilerinin padişahlarının dikkate değer olduğu vurgulanan okul çatıları, sorumlulukla hareket ettirilecek sözlerine ekledi.

Tunç Soyer: Osmanlı gaflet ve ihanet içindeydi – Haberi için tıklayınız –

'Sultan Vahdettin' tartışması İBB Meclisi ne de sıçradı #3

Leave a Comment