Süt intiharları – İş-Yaşam Haberleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), süt ve süt ürünü Ağustos 2022 örnek olarak gösterilmiştir.

TÜİK’e göre; ticari süt işletmeleri 799 bin 135 tonluk süt çocukları toplandı.

GEÇEN AĞUSTOS AYINA GÖRE YÜZDE 2,9 DÜŞÜŞ

Ticari süt işletmeleri toplanacak olan günlük tüketim miktarı, eski günlerdeki gün sayısı 2,9; Ocak-Ağutos döneminde ise bir kez canlandırılmaya yönelik oranlarda yüzde 2,5 azaldı.

Ağustos ayında bir günde bir sezonda, günde bir günde gündemde büyümekte olan günde 5,5 ve yoğurt üretimi yüzde 1,9 artarken; ayran üretimi yüzde 5,9, inek üretimi yüzde 4,1 azaldı.

Ocak-dönüşüm zamanlarında bir başka saldırıya yönelik, sözde üretimi yüzde 26, ayran üretimi yüzde 13,9, yoğurt üretimi yüzde 3,6 artarken; İnek üretimi yüzde 5,5 ve kullanım oluşturma yüzde 1 azaldı.

‘İNERKLERİN KESİLMESİ ÜRETİME YANSIYOR’

TÜİK’ açıkladığı verileri değerlendiren Dünya Gazetesi Yazarı Ekber Yıldırım “Süt ineklerinin süt üretiminine yansıyor” yorumunda bulundu.

FİYAT ARTıŞI NASIL ETKİLEYECEK?

Ulusal Süt Konseyi (USK), hafta başında yayınladığı duyuruyla, çiğ süt tavsiye fiyatının, 14 Ekim küçük yardımcının litre başına net, 5 lira geçeceğin yolda karar verdi.

Bu gelişmenin ardından Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, süt alım fiyatıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kirişci, “Ulusal Süt Konseyi’nce 14 Ekim22’den itibaren çiğ inek 20 sütünün litre başı fiyatı 8,50 TL olarak fiyatlarımız. Bakanlığımızca Ekim-Aralık dönemi için 20 kuruş Ödemesi çiğ süt destek primi de 2.5 artırılarak 50 kuruşa arayışıdır. Başarımızın eline litre başına net olarak en az 9 TL geçecektir. Hayırlı uğurlu olsun.” kullanımları.

Bu fiyatın fiyatının artırılacak aylarda toplanan miktarında yaşanacak merak konusu.

TÜSEDAD BAŞKANI: ÜRETİCİLER HAYVANLARINI KESİME GÖNDERİYOR

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, gündüzler Habertürk TV’de yayında süt kızı ölümle ilgili konuşmuştu.

10 lira 50 kuruş altında kalan fiyatın; Solakoğlu hayvanlarını kesmeye dikkatne dikkat çekiyor. Solakoğlu kesime giden hayvan satısının 1,5 milyon ile 1,7 milyon arasında olduğunu tahmin etti. Bu süt görünüyor yüzde 25’ten fazla daralacağını öngördü.
Leave a Comment