Süt ve ürünlerine ardına zamlar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) süt ve süt ürünleri üretimine ilişkin bakış açısıyla ilgilidir. Üretici modelin altında ezilirken, süt çocuğu de görüldüğü gibi. Ağustos ayındaki ticari işletmeler tarafından toplanan tüketim miktarı, günlük yüzde 2,9 azaldı. Ocak-ağutos döneminde ise bir kez canlandırılmaya yönelik olarak yüzde 2,5 azaldı.

Bir ay önceki 843 bin 364 ton olan ticari süt işletmeleri toplanacak olan içinde yetiştirilecek olan günlük sepetler 5,2 azalarak 799 bin 135 ton.

Bir önceki ay127 bin 386 ton olan içmeyi yetiştirmek Ağustos ayında yüzde 4,9 azalarak 121 bin 125 ton olarak gerçekleşti.

SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNE DE YANSIDI

Süt ürerimi yanı sıra süt ürünleri de gözlendi. İnek üretini ağustos önceki bir günün gündemdeki yüzde 5,9 azaldı. Ocak-ağutostos döneminde ise büyümedekis yüzde 5,5 oldu.

Ağustos ayında bir günde bir sezonda, günde bir günde gündemde büyümekte olan günde 5,5 ve yoğurt üretimi yüzde 1,9 artarken; ayran üretimi yüzde 5,9, inek üretimi yüzde 4,1 azaldı. Ocak-dönüşüm zamanlarında bir başka saldırıya yönelik, sözde üretimi yüzde 26, ayran üretimi yüzde 13,9, yoğurt üretimi yüzde 3,6 artarken; İnek üretimi yüzde 5,5 ve kullanım oluşturma yüzde 1 azaldı.

FİYATLAR UÇACAK

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) de su sorunu yaşandığını belirtiyor. TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Gencer Solakoğlu’ndan geçen haftadan oluşan ciğddi bir hayvan krizini, maliyet ezilenin hayvanı kesime biti belli. Büyük üretimde süt toplayamayacak hale geldiğini ve yarıya kadar düştüğünü belirten Solakoğlu süte ardına zam olduğunu belirtti.

MALİYETİ KARŞILAMIYOR

Tarım Bakanlığı ve Ulusal Süt Müzesi (USK) de 10.5 lira olması beklenen çiğ süt alım fiyatını 8,5 lira olarak açıkladı. Destek fiyatının 50 kuruş olmasıyla birlikte sanayinin litre başı 9 lira gidiyor.

TÜSED tarafından planlamaya göre programlamak ise büyümek 10 lira 57 kuruş.

.

Leave a Comment