Taliban lideri, Afganistan’da Şeriat kanunlarının yükümlülüklerini yerine getirmesini

Taliban lideri Şeriat kanunlarının hükümlerine göre

BBC ENGLISH

Haybetullah Ahundzade Reuters
Taliban lideri Haybetullah Ahundzade

Taliban lideri Haybetullah Ahundzade’nin, Afgan yargıçlarına, Şeriat kanunlarını tamamen uygulama emri vereceği bildirildi.

Emir hakkında bilgi veren Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, hırsız, adam kaçırma ve isyana teşvik gibi suçların, grup Şeriat kanunu yorumuna göre cezalandırılması gerektiğini söyledi.

1990’larda iktidardayken Taliban, halka açık infazları da içeren bu tür cezalandırmalardan dolayı uluslararası toplum tarafından kınanıyordu.

Grup, geçen yıl yeniden iktidara sonunda daha ılımlı bir yönetim tarzını temel alarak yaşama sözü.

Ancak o yataklardan beri Taliban, hak ve özgürlükleri sürekli olarak kısıtladı. Özellikle kadınlar bu bakışları ciddi şekilde etkiler.

Taliban’ın sözcüsü Zebihullah Mücahid, Pazar günü geçtiği Twitter’da bu “zorunlu” emrinin Molla Ahundzade’nin bir grup yargıçla görüşmesinden sonra geldiğini söyledi.

Mücahid’in aktardığına göre Taliban’ın lideri yargıçlara, “Hırsızların, adam kaçıranların ve fitnecilerin gidişatı bekleniyor” dedi.

Taliban, kesin olarak suçları ve cezaları tanımladı, ancak Afganistan’daki bir dini lider BBC’ye Şeriat yasalarına göre cezaların uzuv kesme, kamusal alanda kırbaçlama ve taşlamayı içerebileceğini söyledi.

Emir, Taliban’ın hak ve özgürlükler konusunda giderek daha sert bir çizgi benimsediğinin en son konuşması.

Geçen hafta kadınların Kabil’deki parklara gitmelerini yasakladılar. O zamandan beri, halka açık hamamların ve spor salonlarının yasağa dahil olduğu ortaya çıktı.

Parklara, hamamlara ve spor salonlarına giriş, haremlik selamlık olarak ayrılmıştı. Taliban, kurallara uyulmadığını iddia ediyor.

2021 yazında Taliban’ın güç kazanmasıyla, 20 yıllık savaşın ardından yabancı birliklerin ordunun yayılmasından bu yana Afganistan’daki çatışmalar azaldı.

Ancak grup; Özellikle muhalifler, kadınlar ve gazetecilerin insan verdikleri ihlâl ettiklerine dair çok sayıda ödemeyle karşı karşıya kaldı.

Afganistan Getty Resimleri
Afganistan’da bir gönüllü, okula gitmelerine izin verilmeyen ortaokul ve lise yıllarında çocuklar okuma-yazma öğretiyor

Taliban, 1996-2001 yılları arasında iktidardayken olduğu gibi kadınlara yönelik acımasız bir baskı ortamının olmayacağına söz verdiği gibi, ancak yaygın olarak yoğun yerleşimlerle karşı karşıya.

Kadınların, bir erkek refakatçi olmadan uzun mesafeli yolculuklara çıkmaları yasaklandı. Taliban’ın izin vereceğine bir söz vermesine rağmen, genç kızların bulunduğu bölgenin büyük çoğunluğunda çevreye yayılmadi.

Bazı kadınların sağlık ve eğitim gibi dersler gördüğü, çoğuna Taliban iktidara geldikten sonra işe gitmeleri görüldü.

Mayıs ayında kadınların halka açık yerlerde peçe takmaları emredildi. Çok sayıda kadın erkekle eşit haklar talep ettikleri için tablolardü.

Uluslararası toplum, Taliban’ın güvenliği, yönetimi ve insan haklarının vaatlerini yerine getirmesini beklerken, Afganistan’ın ABD’de bulunan milyarlarca işçi varlığı gönderilmiş durumda.
Leave a Comment