Tamı tamına 33 milyar metreküplük doğalgaz! ‘Artık bizim’ diyerek el koydular

Gazprom’un Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattındaki hisleri Polonyalarına el koydu. Polonya İç Güvenlik Ajansı’nın danışmanlığı üzerine yönetime kayyum atandı. Gazprom, Polonya tarafının işletmecisi ve sahibi EuRoPol GAZ olduğu Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattı, yıllık 33 milyar metreküp kapasiteye sahip bulunuyor.

Polonya, Rus enerji şirketi Gazprom’un hislerine el koydu. Teknoloji ve Kalkınma Bakanı Waldemar Buda’nın gideceği, Avrupa’ya Rusya Polonya doğal gazını taşıyan Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattının Polonya’daki faaliyetini gösteren EuRoPol Gaz şirketindeki Gazprom hislerine el koyduklarını duyurdu. Hisselere el konulması şirketleri Polonya İç Güvenlik Ajansı’nın yönetimi üzerine aldıklarını aradılar Bakan Buda, Radoslaw Kwasnicki’yi ise şirkete kayyum olarak atalarını aktardı. Bakan Buda, “EuRoPol Gaz’ın gaz görevlilerine ilişkin kritik yükünün güvenliğinin sağlanması, firmada karar alma süresinin tüketilmesinden tüketilenlerden tüketilenler dahil işletmesi düzgün işlemesi için yönetimde zorunluydu” kullanıcıları kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’daki durumunu istikrarsızlaştırmayı hedeflemeyle karşı karşıya kaldıkları bir dönemde Gazprom’un EuRoPol Gaz’daki hislerine el koyma kararının Polonya’nın ekonomik ve enerji tüketimini genişletmeye hizmet etmeye başladığı ileri sürüyor Bakan Duda, “Rus saldırganlığının etkilerine karşı koymak, Rus sermayesini, Rus yönetimini ortadan kaldırmak için elden gelen her şeyi yapıyoruz. Anayasa kamulaştırmamıza izin vermiyor. Bu nedenle dahili ve Yönetim Bakanlığı’yla geçici yönetim atadık” dedi.

33 milyar metreküplük doğalgaz

Avrupa’ya Rus doğal gazını taşıyan Yamal-Avrupa boru hattının Polonya’daki sahibi olan EuRoPol Gaz şirketinin hisselerinin yüzde 48’i Rus enerji şirketi Gazprom’a, yüzde 48’i Polonyalı kamu maliyesi teşekkülü PGNiG’ye, yüzde 4’ü ise yine Polonyalı petrol şirketi PKN Orlen’e aittir. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlatmasının ardından Polonya hükümeti Gazprom’u uygulanacak yaptırımları muhafaza etmişti. Söz konusu kararın ardından Rusya da EuRoPol Gaz’a yönelik yaptırım kararı almış, eski mayıs çevresinde da Yamal-Avrupa boru hattının Polonya topraklarında artık kullanılmayacağını duyurmuştu.

Gazprom, Polonya tarafının işletmecisi ve sahibi EuRoPol GAZ olduğu Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattı, yıllık 33 milyar metreküp kapasiteye sahip bulunuyor.

Leave a Comment