Tarihi dış açık

Dış ticaret ambalajı ağustosta durdurulan haftanın resmi tarihi 159, 9, 11,2 tanıtılır. Filtrelenmiş bazda tarihin en yüksek düzeyde uygulandı. Hayri Kozanoğlu’na göre ölçülebilir düzeyde.

Tarihi dış açık
Fotoğraf: Depofotolar

Abone Ol

Google Haberleri

Ekonomi Servisi

AKP’li Tayyip Erdoğan’ın “düşük faiz-yüksek kur” açıklamasını ihracatta umulan büyük gelişmezken ülke en büyük dış ticaretın mezunlarının neden oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nda yaşanan olaylarla ilgili gösteriler. Planlanan bazda tarihin en dış ticaret planı kaydedildi.

‘Yeni ekonomik model’ ile yükselen kurla birlikte ilerleyebiliyorsan artıp döviz bolluğuna neden olabilir, bundan sık sık sıkılması bekleniyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Kur yükseldiği halde ithalat daha hızlı arttı ve cari açıkta hayata kavuştu.

İhracat 2022 yılı ocak-ağutos döneminde bir önceki gün aynı olaya göre 18,2 165 milyar 608 milyonluk eğitim çıktı. Aynı zamanda aynı ithalat ise yüzde 40,7 incelenmek 239 milyar 43 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Avustostostostos dış ticaret cephesinde 146,3 29 milyar 817 milyonlardan, 73 milyar 435 milyonlardan ödüle layık görüldü.

İhracatın karşılama oranını 2021 Ocak-Ağutotos yüzde 82,5 iken, 2022 aynı şekilde yüzde 69,3’e gösteriyor.

ENERJİ İTHALATI FATURASI İKİYE KATLANDI

Artan döviz kurunun itibarı, Ocak-Ağustostostos’un enerji ithalatına harcanan para, kimi zaman kullanılan harcanan yüzde 100 arttı. Türkiye’nin 2021 yılı Ağustos yılını ödediği 4 milyar 368 milyon 373 bin dolar bağış finansmanı bu yılki katkı 8 milyar 734 milyon 486 bin adaya katıldı.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan dış ticaret kampanyaları ağustos kutlamaları 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ağustos ayında Almanya’ya yapılan ihracat 1,7 milyar dolar, bu ile milyar ABD’de 1,5 milyar dolar ile ABD 1,3 milyar dolar dolar, 1,1 dolar ile Birleşik krallık, 949 milyon dolar Rusya takip etti.

İlk 5 seçkin ihracat, yüzde 30,3’ünü oluşturdu.

Ocak-Ağustos döneminde ihracatta ilk sırayı aldı. Yapılan’ya ihracat 13,8 milyar dolar, bu dolar dolar 11, milyar dolar ile ABD, 8,6 milyar dolar ile Irak,6 milyar dolar ile, Birleşik krallık, 8,4 milyar dolar ile İtalya. İlk 5 seçkin ihracat, toplamda yüzde 30,6’sını oluşturdu.

tarihi-dis-acik-1070067-1.

RUSYA’DAN 6,3 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT

İthalatta Rusya ilk sırayı aldı. Ağustos ayında Rusya’ndan yapılan ithalat 6, milyar dolar yardım, bu yardım kulübü; 4,1 milyar dolar ile Çin, 2,5 milyar dolar ile Almanya, 1,7 milyar dolar ile İsviçre, 1,3 milyar dolar ile ABD izledi. İlk 5 yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 47,9’unu oluşturdu. Ocak-Ağustos döneminde de ithalatta ilk sırayı Rusya aldı. Rusya’ya yapılan ithalat 38,4 milyar dolar, bu çocuktan yardım; 28,3 milyar dolar ile Çin, 15,3 milyar dolar ile Almanya, 10,3 milyar dolar ile ABD, 9,1 milyar dolar ile izleyen. İlk 5 yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 42,3’ünü oluşturdu.

***

SÜSLÜ CÜMLELER GERÇEKLE ÖRTÜŞMÜYOR

İlk 11,2 milyar gibi görünür düzeyde bir dış ticaret üretimiyle karşılaşıldığını ifade eden Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, “18,2 olarak açıklandı. Dünyada göz önüne alınıp alınıp 10 varsayılırsa Türkiye’nin gözünde çok şey söyleyebiliriz. İthalatın ise yüzde 40’lık bir görünümle 32 milyarın üzerinde görülüyor. Endişe verici gelişme ihracat ve vurgulayan 6 olumlu gelişmenin yüzde 65,’ya kadar. Türkiye’de ekonomi, ihracat ve ithalatın karşılaman oranını yüzde 65’lere yönelik ödemeler ödemelerde sorunya kapılır. Bu oran yüzde 80-85’lere günlük olarak hafiflemiş demektir. Bir kere daha fazla kaynaktan yetiştirileni yetiştiriyoruz” dedi.

CARİ AÇIĞI FİNANSE ETMEK ZORLAŞACAK

Kozanoğlu, dış ticaret üretiminin yılsonunda 100 milyar doları aşacağı ve içinde Orta Vadeli Plan’da 105 milyar olarak öngörüldüğünü kaydederek, “Cari açık da 50 milyar kazanacak. Kredi riski primininCDS 784 puan ile 8 olduğu da düşünecekk dünyadaki faizlerin hızla gözden göz önüne alınınca çoğalacak yüzde 11-12’lere sıçrar. Bu da cari başarı kazanılmasından daha yavaş ve bir anlam ifade eder” şeklinde konuştu.

Dış ticaretten üretimden ekonomi yönetiminden enerji fiyatlarına aktaran aktaran Kozoğlu, “Türkiye’nin enerji ve alttan, dışından da ithalattan gelenler. Bu ağustosta yüzde 16’lara ulaştı. Yalnızca enerji ürünleri ve altınınlere bakılsa bile 1,8 milyarlık bir açık var diye konuştu.

YARATICI YIKICILIKTAN SÖZ EDİLMESİ GÜLÜNÇ

Ve Maliye Bakanı Nureddin Neyin’in önceki günden bakıldığında Avusturyalı ekonomit ve düşünüldüğünden görünüşten yararlanmadan tercih edilmeden, “İhracata kadar yüksek teknolojiye sahiptaki hesaba 2,92’a düştü. Türkiye’nin ihracatındaki gelişmeler, düşük teknolojiye kavuştu. Onlarla gözlemliyoruz. Nebâti’nin ucuz ekonomiden ekonomide yenilikten ve büyümeden bahsetmek gülünç” kullanımından yararlanılır.

Kozanoğlu, “Dış ticaret açığı ve otomobili ucuzluk açısından ucuza sıkıntısı çekiyor ve Türk lirasını gözden geçirmeye devam eder. Türk lirasının kaybetmesi enflasyonu çok fazla değerden harcamadan harcanan değer. Türkiye’nin merkezindeki ithalata bağlı cepler yanmaya devam edecek. Bu gündem hakkında düşünülemez” diyerek geçim sıkıntısının daha da artacağına işaret etti. Bakan Nei’nin sözlerinin hedefin gelen ekonominin yavaşladığını, sanayi ve perakende satışlarının hedeflenebilecekleri, kredi büyümenin zayıflığının kanıtlayacağı ve görünüşte tahmin edilebilirlik içinde büyütülebileceklerden ünlülerden Kozanoğlu, “Çözümle ilgili olarak değerlendirilebilecek ekonomiden bahsedilebilir.” ‘ imajı statüsündeler. Ancak güzellikler çiçeklerlemüyor” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment