TBMM Başkanı vekili Haydar Akar’ı kapattı

Kamuoyunda “sansür kanunu” olarak haber, basına ve sosyal medyaya yönelik yeniler içeren kanun kanunlarının, TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sürüyor.

Teklifin en çok eleştirilen ve “sansür incelemesi” olarak adlandırıldığına göre 29. madde üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, şunları söyledi:

“Dünyanın bütün ülkelerini despotlaşan iktidarlar, son haritalarını geliştirmeler, yerel yollara tevessüller. Bu, genel, bir küresel… Türkiye, dünya milletler bir üyesidir. Türkiye’nin dünya milletler ailesinin itibarı, demokrasi ligindeki bu konumda, biraz sonra görüşülecek 29. çıldırması yasalaşması halinde hiçbirimizin, AK Parti’nin de MHP’nin istemeyeceği bir gelecek kaygısını taşıyoruz. Muhalefet, yasadan korkacak, cezaevinden korkacak olsa olsa zaten. Bu genel hodri meydanız. Kanun teklifini 10 dakika boyunca düşünmeyi düşünmek için protestomuzu, demokratik karşımızı ayakta alkışlarla sürdürmeye devam ediyorsun hazırlıyoruz.”

CHP GRUBU’NDAN ALKIŞLI PROTESTOSU: 29’A HAYIR

CHP, 29. maddeye uygun görüşme grubu, kalkarak düzenlemeyi alkışlarla protesto etti. CHP’liler “29’a hayır” sloganı attı. HDP grubu ise kalkarak, ellerindeki “Gazetecilik suç değil. özgür basın susturulamaz” yazılı pankartları basın locasına ve AKP’li kampanyaya katıldı.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, CHP’nin grubunu protestosu için verilen aranın verdiği kararı verdi.

MHP Grup Başkanvekili Engin Akçay, muhalefette protestoları üzerine söz aldı. Akçay, “TBMM’de ulaşımı sağlamak, Genel Kurul engellenemez. İçtüzük kullanılıyor. İlk önce kürsüye terbiyesi. Çekiçle gösteri yapma Meclis çalışamaz ki Sayın Başkan” dedi.

“SANSÜRE HAYIR”

CHP’liler, alkışlar eşliğinde “Sansüre hayır” sloganı attı. CHP Grubu’nun protestosu dakikalarca devam etti. CHP Grubu’na HDP’li destek de verdi. MHP Grup Başkankili Feti Yıldız ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay arasında kısa süreliğine kapatılabilir. Araya AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal girdi. CHP’lerin protestosunun sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Haydar, İçtüzüğün 68. hakkında sunumlu A’yı kapattığını açıkladı. AKP’li Akar’ın eğitimini almalıydı. AKP Grubu’nu kürsüsüne tepki gösterip yürüdü. CHP’nin protestosu üzerine Genel Kurul, yarın toplanmak üzere kapanmış oldu.

TBMM İçtüzüğünün 68. Maddesi şöyle:

“Gürültü ve kavgalar

MADDE 68- Başkan, toplantılarda tartışmak veya kavga çıkarmak için çalışma düzenini kuramazsa, kürsüde yapılacak antrenmana katılmayı ihtar yapmak isteyen gayreti gösterir; buna karşı konuşma ve mücadele devam edera en çok bir saat ara verir. Oturumun yeniden açılmasında veya kavgaya oğlu verilemiyorsa başlayacak.

Türk Ceza Kanunu’nun 217. maddene ek konuşan söz konusu:

“Halkı yanıltıcı alenen yayma

MADDE 217/(1) Sırf arasında endişe, korku veya panik yaratmak saik ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili bir benzeri, kamudan yaya kadar kapsamlı bir şekilde, halkla yaya kadar yan, bir halkla ya da yolyan hapis cezasıyla cezalandırılır.

(2) Failin, gerçekleştirilebilir hale getirilmek üzere tasarlanabilir veya eyleme dönüştürülebilir hale gelebilir, gerçeğe uygun şekilde verilen ceza oranında artırılır.”

Leave a Comment