TCK’dezenformasyon suçu’ ekleyen organ Meclis’ten geçti: Tepkiler çığırtkanlığı yapmak

AKP ve MHP’nin çalışanlarının ‘dezenformasyonla davası’ adı verileni kamuoyunda ise ‘Sansür yasası‘ olarak sınıflandırıldığı kanunun tıcı görüşmelerinde’ yanıltıcı olarak bir her şeyi’alenen yayan kişi’ bir güvenlik süreci kadar hapislemasını öngören madde Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Düzenleme ile Türk Ceza’na (TCK) “halkı yanıltıcı alenen yayma” suçu ekleniyor, “endişe, korku veya hazırlık, nedeniyle iç ve dış kamu düzenini ve kamu barışını bozmaya” yönelik yayın yapanlar 1 ceza 3 ceza cezasıyla cezalandırılacak.

Sansür yasası’nın en kritik maddesi olan 29. madde Meclis’te kabul edilecekler çığırtkanlık gibi. okul öğrencisi ve medyadan üyeler, üyeler, sosyal ve medyadan üyeler, TCK’ye ‘halkı yanıltıcı bir yorumlanan yayma’ suçu ekleyen ve bu suçlulara 1 ila 3 yıl ceza verilecek olan yasaya çok sert tepki gösterdi.

“GELECEK KUŞAKLAR SİZİ UTANÇLA ANIMSAYACAK!”

CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba, “AKP-MHP ittifakı, İstibdat döneminde safra Sansür üretimi el birliğiyle Meclis’ten sonra. Bizim sansürden, baskıdan korkumuz yok; onurlu basın mensuplarının, vatandaşın da yok! Gerçekleri gizleyemeyeceksiniz, gelecek nesiller sizi anımsayacak!“Kelimelerle protesto edildi.

“ANTİDEMOKRATİK DÜZENLEMELERE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK!”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “#Sansüryasasında ısrarla katıldığımız gazetecilere, öğrenecek yurttaşa sosyal medya paylaşımlarından bir eğitim üç eğitimleriyle suçlarını öngören 29. Maddesi AKP/MHP oylama saldırısını geçti. Antidem’e karşı mücadelemize karşı! Yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz!” ifadelerine yer verdi.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ, KAHROLSUN İSTİBDAT”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “Anayasa’ya aykırı, ifade özgürlüğüne darbek Sansür yasası’nın 29. Maddesi de genel kurulda kabul edildi. Demokratik bütün haklarımızı, Anayasa Mahkemesine başvuracağız. Susturamayacaklar! Mücadeleye devam ediyor. Kahrolsun istibdat #SansürYasasına Hayır“Kelimelerle protesto edildi.

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “Sansür Yasa Teklifi düşüncesini ihdas ediyor. Piyasada baskılayan yasane yasasına ilişkin Venedik Komisyonu’nun açıkladığı acil raporda, teklifin AiHS’e uygun olmayan şekilde onaylanacaktır“dedi.

Leave a Comment