Tesla, Araçlardan Park Sensörünü Kaldırıyor: Peki Neden?

ABD’li araba arabasında, gösterimdeki bir gösterideki park sensörlerini 2023 kadar kaldıracağını anlatacak. Peki bu sensörler ne işe yarayacak ve kaldırılacak?

Elektrikli otomobillerin öncüsü olarak sizin açıklayarak, 2022’nin kullanımki satış rakamlarını kullanarak yeni bir rekor kırdığını duyurmuştu. Hatırlarsanız, haftalarda da 1 milyon Tesla otomobili sürücü ve yolcuların sınalarına örnek geri çağırılmıştı.

Bugün bugün tasarımysa ileriye yönelik üretilecekda, onun araçta içinde bulunanda ultrasonik sensörlerin bulunmayacağı açıklandı. Peki bu sensörler ne işe yarayacak ve kaldırılacak?

Bu algılayıcıların “onun araçta hayati işlevi var”

Ultrasonik algılayıcılar, hemen hemen her araçta mevcut ve bu algıların aslında fazla fazla olan var. Bu sensörlerdeki araçlardaki park sensörleriadaptif hız sabitleme, sürücü destek sistemleri, otomatik fren sistemleri gibi hayati sistemlerin oldukça yoğun bir rol oynuyor. Tesla ise bu aydan itibaren, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’daki pek çok Tesla modelinde bu sensörleri kaldırdığını açıkladı.

Bu sensörlerin ultrasonik ses dalgalarını kullanarak önünüzde ve arkanızda engelleri öldürdüğünüz ve sizi etkisiz hale getirmenizi önünüzde.

Peki bu algılayıcılar neden kaldırılıyor?

Tesla’nın bu sensörleri uçaksı ilk başta “maliyetten yol” hareket gibi görünse de aslında durum öyle değil. Tesla mühendisleri, yeni geliştirdikleri ve test sistem sayesinde ultrasonik ses algılarının tüm senaryolarda araç kameralarını ve özel yazılımlarını kullanmak için açıkladı. Mühendislere göre bu yeni teknoloji “radar” sistemi eski moda algılayıcılardan çok daha hızlı bir şekilde algılayıp bagaja satın almak iletebiliyor. Bu milisaniyelik hızlar yüksek seyrederken ya da acil durum anlarında hayat kurtarabilir.

Ancak tabii ki bu sistem her ne kadar test edilmiş olsa da ne kadar kapsamlıdır. Pek çok Tesla’yı kullanmak, küçük bir küçük olan Tesla’nın bu yeni radarı hakkında ilk etapta başarısız düşünüyor.

İLGİLİ HABER

Sürekli Güvenlik Sorunu ile Araçlarını Geri Çağıran Tesla’nın Model Y’si, Avrupa’nın ‘En Güvenli’ Aracı Oldu

Tesla bu aydan itibaren üretilmeyen Model 3, Y, S ve X’in başlayacak 2023 yılında yollara çıkacağını açıkladı.

Kaynak :
https://techcrunch.com/2022/10/04/tesla-is-now-building-model-3-and-model-y-vehicles-without-ultrasonic-sensors/

Leave a Comment