TİSK’ten asgari ücret zammı açıklaması!

Asgari ücret tespit komisyonu, 2023 yılında asgari ücret aralığı sona erecek toplantılarda belirleyecek. Komisyonda işverenleri temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, hem işçi hem işletmeleri gözetecek “dengeli asgari ücret” ödemesi yaptı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) yaygınlığı İş Güvenliğinin Yıldızları Ödüli’nde konuşan Akkol, son üç asgari ücret artışında işçi, işveren ve hükümet olarak kararın yerleşik üçlü imza attıklarını vurguladı. Üçlü imzanın hem hamileliği hem işçi hem de hükümet tarafının aldığı karara “razı” olduğu anlamının geldiğini kaydeden Akkol, şöyle devam etti:

“Biz yine elimizi taşın altına koyacağız. Yine üçlü imza ile bu süreci sonuçlandırmak istiyoruz. İşçilerimizin, işçi sendikalarımızın, işçi konfederasyonlarının memnun olmadığına, işletmelerimizde huzursuzluğun olduğu bir durumu arzu etmiyoruz. Bununla birlikte hastanelerin ağır maliyetleri altında ezildiği bir durumda da istemiyoruz. Dengeli bir asgari ücret konusunda yine hem işçi konfederasyonlarımızla hem devletimizle çalışma gayreti sistemleriz.”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun 6 Aralık’ta genel kurul toplantısı yapılacak. Bu yılki asgari ücret tespit komisyonlarının toplantılarının, bu hedefin hemen sonra başlatılması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da işçi, müşteri ve profesyonel tüketimin asgari ücret sonuçlarını tespit etmek için anket düzenledi. Anket sonuçları, yapılacak ilk toplantıda komisyon üyelerine ve kamuoyuna açıklanacak. Toplam dört toplantının sağlanması için yeni asgari ücret belirlenecek.

İŞ GÜVENLİĞİNDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

MESS’in de Başkanı olan Özgür Burak Akkol, rapor yerine icraat yürüttüklerini yürüttüklerini, yeni nesil sendikacılık anlayışıyla çalışma gerçekleştirmeye değer katmaya devam ettiklerini söyledi. Akkol, istihdam iş sonuçları daha fazla koruma ve işletmeleri daha güvenli işyerleri haline getirmek için iş sağlığı ve güvenliğinde dijital dönüşüm uygulamasının başlattığını anlattı. Bu amaçla yapay zeka uygulamalarını da kullanarak işletmelere yönelik projeleri yürüttüklerini kaydeden Akkol, şunları söyledi:

“Mesela bir çalışan baret takması gereken yere baretsiz girmek istediğinde yapay zeka bunu tespit ediyor ve gerekli uyarıları yapıyor. Maske takılması gereken bir yer var ama çalışan maske takmamış ya da iş sağlığı ve güvenlik kıyafeti giyilmesi gereken yerde bu kıyafet giyilmemiş. Teknoloji öğrenmek bunların önüne geçiliyor ve olası kazalar engelleniyor. Bir birikim iş sağlığı ve güvenliği konusundaki risklerini en iyi orada çalışanlar bilir. Buradan hareketle bir cep telefonu uygulaması ile çalışan kendi çalışma alanındaki riskleri fotoğraf veya video ile sürücülerinine raporlayabiliyor. Riski kucaklamak gecikmeksizin alınabiliyor.”

Akkol, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusunda farkındalığı artırmak için bu yıl yedisini düzenledikleri ödül programı sayesinde bugüne kadar bin 200’ün üzerinde proje ve 160 bin çalışana ulaştıklarını anlattı.

39 İŞLETMEYE İŞ GÜVENLİĞİ ÖDÜLÜ

MESS üyelerinde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik sonuçlara yönelik projeler arasında başarılı olan ekiplere 7 kategoride 39 ödül verildi. Dijital iş güvenliği ve koruma sınıfı Arçelik, Bütünsel Sağlık ile Hayata Değer Katanlar kategorisi Beltan Titreşim Elemanları AŞ, Eğitim ve İletişimde Yenilikçiler sınıfı Copa Isı Sistemleri AŞ, Tesis Trafik ve Bölge Güvenliğine Odaklananlar sınıfı BSH Ev Aletleri AŞ, “Davranış Odaklılar” sınıfı Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ birinci oldu.

Törende, “İSG Özel Ödülü” ve “İSG Elçileri” kategorilerinde ise 24 ayrı işletmeye ödül verildi.
Leave a Comment