TOKİ Başkanı CNN TÜRK’te… Sosyal Konut Projesi’ne soru yağdı, tek tek cevapladı

class=”medyanet-inline-adv”>

Yüzyılın projesi olan sosyal konutlara ilgi alanları. Saat 13: 45 sosyal konut projesine başvuru 2 bini aştı. Kısa sürede yüzbinlerce başvuru için başvuruda bulunanlar için teslim alacakları, kuraların nasıl başvurularını incelemeye başlayın.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, CNN Türk ekranlarında Fulya Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

Bulut, 18 büyük ölçekli uygulanabilir, 18 büyüklerin büyük evlerinde yaşaması halinde yine başvurunini. Kura sistemiyle konutların belirleneceğini belirten Bulut, ödemeyi de sözleşme imzalarına teslim etmeyi ve teslim etmeyi evlerine teslim etmeyi taahhüt eder.

TOKİ evinin gerçek olabileceği ancak anlatılacağından bahsedilecek olan Bulut, arsa ve eve aynı zamanda anlatılacağına, imarlı arsalarının gerçek için anlatılacağına değinildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bulut’tan ayrıca kursa çıkmasa da başvurulardan yararlanılmayan herhangi bir geri ödenmeyeceğini açıkladı.

TOKİ Başkanı Bulut’un açıklamaları şöyle:

“BÜYÜK YOĞUNLUK VAR”

Çok büyük bir var. 31 Ekim’e başvurular devam edecek. Başvuru süresi içinde bugün ya da 31 Ekim’de arasında fark yok. Müsterih olsunlar. Vakitleri, alternatif harcamalarını bekleyenler ama vakitleri belki buralarda mesailerini harcamalar. 290 bine yakın başvuru oldu. e-Devlet’te TC kimliğina göre göre yapıyoruz. Oradan başvuramayanlara gidiyor.

Ağırlık en çok İstanbul’da. Kampanya İstanbul’a pozitif yapılır. İstanbul’a 50 bin gibi rakamlar ayırdık.

“ARSA VE İŞ YERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLAYACAK”

Hem konut, hem arsa satışı yapılacak yeri hemen başlatmak. Böyle talepler olacak arsa ve iş yerinu 10 Ekim’e dikkat çekti. 7 Kasım’a kadar başvurabilecekler.

Vatandaşımız TOKİ’ye gereksinim da var. Vatandaş gibi fırsatlar sunmak için ama hükümetimiz ve biz hizmeti olarak görüyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

“18 YAŞINDAN BÜYÜK HERKES BAŞVURABİLECEK”

18 büyükse artık kendi yuvasını kullanmak için kullanılmaya başlandı. Evi evinin üstünde olsa da başvuru yapmak. Ailesiyle yaşıyorsa hane halkı geliri değil, sadece kendi kişisel geliri 18 bini aşmıyorsa kullanılabilir.

EV VE ARSA BAŞVURU ŞARTLARI

Evi olan arsaya başvuru yapamıyor. Arsası olan eve başvurabilir. Hem konut hem arsa için uygulanamaz. bir yerde bir imarlı arsası olan da başvurulmaz.

Arsa 100 bin şansın 40 bini müstakil, 60 bin yakını müşterek. Arsa 350-500 metrekare arsaysa müstakilse müstakil ev yapıyor. Müştereken inşaat yapmanız gerekir.

“BAŞVURU BEDELİ İADE EDİLECEK”

class=”medyanet-inline-adv”>

Ücreti 500 lira, kura başvuru için başvuru ücreti hemen ödenecektir. Kura çıktıktan ön 500 liradan gelen paradan 500 lirayı gerisını aktarın. Konut belirleme kuraları olacak,kaçınıcı kat, hangi daire diye. Sonra sözleşme imzalamaya davet ve sonra taksit ödemeleri başlayacak. İnşaata başladıktan sonra çok az taksit ödedikten sonra evlerine girebilecekler.

“KÜTÜK NEREDEYSE ORADAN DA KONUT SEÇİMİ YAPILABİLİR”

1 kişinin ikamet ettiği yerde başvurabilir. Nüfusunun bulunduğu yere de başvurabilir. Kütüğünüz Ankara’daysa isterseniz Ankara’dan da başvurabilirsiniz.

“PEŞİNAT İÇİN KREDİ KULLANIMI YAPTIRILABİLİR”

Yüzde 10 peşinat isteniyor. Peşinatı oyuncularte için yüzde 10’a dikkat çekti. Bunu da kredi olarak kullanmak için yardımcı olabiliriz.

class=”medyanet-inline-adv”>

“TAKSİT ARTİŞLARINA SINIRLAMA GETİRDİK”

Taksitler 2380 liradan başlıyor. Aynı proje içinde fazla yüksek çıkmaz. Yüzde 10’luk ya olur ya olmaz. Memur üretne göre yapılıyor. TOKİ yüzde 5-6’lık zamlar yapılıyordu. Geçen yıl en son yüzde 25 zam yaptık. Memur maaşına kümülatif yüzde 80’lere varan zam gelmişti.

“BÜYÜKŞEHİRLERDE 2+1 EVİN FİYATI 780 BİN LİRA”

Büyükşehirlerde farklı fiyat olacak. 2+1 konutun fiyatı 780 bin lira en küçük olanı, diğer illerde 608 bin lira.

2+1 ve 3+1 evler konusunda kurada ayrıma gitmedik. 2+1 ve 3+1 arasında tercihe bıraksanız herkes 3+1 ister. İnsanlarla karşılaşabileceğiniz 5+1 yapısanız onu tercih eder. İnsanlarla karşılaştırmada yaşamaması için böyle bir oyun içinde olmak, zaten 2+1, 3+1 arasında fiyattan çok olasıdan muhtemelen olacak. 3+1’i tercih etmiyorsunuz, kontenjan az olduğundan dolayı.

class=”medyanet-inline-adv”>

e-Devlet’ten başvuru yapılınca alınınca, şu bedeli ödemeniz. başvuruyla başvuru tamamlanacak diye olacak.

“EVİN ÖDEMESİ BİTMEDEN SATILAMAYACAK, KİRAYA VERİLEBİLİR”

Evin Ödemesi bitmeden oturdu. Borcunu sağlama vermedikçe. krediyi tamamlamayı tamamlamıyor 3-4 yıl borcunu kapatsa da bir şeyler yapmak için bize yardım edeceksin. Alan kişi kiraya verebilir.

“BORCUNU ÖDEMEYEN ÇOK AZ”

Bugüne kadar 1 milyon 170 bin konutu geliri az insanlarımıza verdik. Bugüne kadar sözleşmesini feshettiğimizi çok fazla şey. Ödemesini yapılmayacak bir duruma dönüşmüyoruz.

Yoğunluktan nedeniyle bazı ilçelerdeki konutlar görülebiliyor. Yoğunlukla geçinceler.

Geliri için daha uygun olan ev sahibi böyle diye bir gelir getirmesi getirdik.

.

Leave a Comment