TOKİ ‘sosyal konutta’ koşulsuz şartlarını

TOKİ Sosyal Konut Projesi’ne başvurular bugünlere başlanıyor. Projedeki Ziraat Bankası ve Halk Bankası yetkili servislerinden başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim arasında kabul edilmeyen geçiliyor. E-Devlet başvuruları ise 28 Ekim’de sona erecek.

Proje ilk olarak TOKİ’nin internet ortamında olması ve burada taksit ödemesi konutun tesliminden satın alma bilgilerini yer almıştı. Ancak AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan TOKİ’nin hale getirilmesinde bu ifade edilecek.

Bunun yerine, “Taksit ödeme, gerekli olan ay ödenecekleri” yazıldı. Yani daha fazla önce evini sonra ödemesi başlayacak son yardım ile kuradan bir ay hak taksit ödemelerine başlayacak.

13 Eylül’de TOKİ’nin ödemeleri konut tesliminden sonra yer alıyordu.

TOKİ’nin içinde 14 Eylül’de ifade.

TAKSİTLER SABİT OLMAYACAK

Dar gelirli yurttaşın ev sahibinden teslim talebinde bulunulmuştu. Ancak ocak ve temmuz olmak üzere iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki “Memur Maaşış Oranı” için aylık taksitlerinde ödemelerinde yapılacaklar. Asgari ücretlilerin maaş zamları enflasyonun gerisindeydi.

850 BİN LİRALIK KONUTLARDA ÖDEMELER 3187 LİRADAN BAŞLAYACAK

Projeye göre, 5 süreç 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin işyeri yapılacak. İlk etap 2 tamamlanacak. 2+1 konutların fiyatı 608 bin lira olacak. Ödemeleri ise 2280 liralık taksitlerle 240 vadeyle yapılacak. 850 bin liralık 3+1 konutlarda da ödemeler 3187 liradan başlayacak.

Projesine başvurmak isteyenlerin projesi ile ilgili olarak sınırların içinde en az 1 yıl ikamet etmesi, kendisiyle birlikte ya da üzerinde tapuda konutu Sosyal konutu olması gerekiyor. Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek. Yeni sosyal konutlarda, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Gençne 1992 Eylül’den sonra doğanlar.

.

Leave a Comment