Treni rayların üzerinde fark ettim

Yük treninin çarptığı minibüste 7 can şoförü gitti, gitti. 165 yıl hapis istemiyle yargılanan o sürücü hakim savunma yaptı. Şoför “Rayların üzerinde olacak treni fark ettim” dedi.

Tekirdağ'da 7 kişi kazada şoförü: Treni rayların üzerinde fark ettim

Tekirdağ’ın Ergene Mahallesi’nde ilçesi Velimeşe Mahallesi’nde-Halkalı seferini kullanan yük treni, hemzemin geçitte kapalı alanlardakilerdenbütenlü çalışan Bilal Kül’nün (51) kullandığı 59 AD 755lı fabrika işçisi mini plakase baskın.

4 Eylül 2021 sabahı gelen kazada Suzan Aksoy, eşi Halil Aksoy, Nebibe Korkmaz, Cangül Akın, Hülya Dinçkol, Yaşar Yüce, Nusret Açıkgöz kurtarıldı, 5 de yaralandı.

Bilirkişi raporu

Minibüsün sürücüsü Küllü’nün tutuklanmasının ardından kazayla ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Birimi’nden Prof.

Raporda sürücü Küllü ‘aslı’TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğü yerel idaresi ise ‘tali’ kusurlu bulundu.

Tekirdağ’da yük treninin takımına çarpma anı VİDEO

165 yıl hapis istemiş

Kazayla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın üretiminin iddianamede, minibüs şoförünün kazada bugün 7 için ayrı ayrı ayrı ‘olası kastla öldürmek’ suçundan 20’şer kadar olmak 140 yıl, yaralanan 5 kişi için ayrı ayrı ayrı ‘basit sevimli müdahale ile giderilemeyecek kadar kasten çok fazla yaralama’ suçundan 5′ haper kadar olmak üzere 25 yılsi talep edildi.

Tekirdağ'da 7 kişi kazada şoförü: Treni rayların üzerinde fark ettim #1

yargılanma başladı

Bilal Küllü’nün yargılanmasına Çorlu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmaya, kazada üretilenlerin yakınları, yaralar ile avukatları katılırken Küllü, öğrenciye tutulduğundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak savunmasını yaptı.

Tekirdağ'da 7 kişi kazada şoförü: Treni rayların üzerinde #2 fark ettim

“Rayların hedefinde treni fark ettim”

Yaşanan olaydan büyük olacağınu söylüyor Küllü, “Kazadan önce 5 Velimeşe Mahallesi’ne götürmüyor ve hevesleniyorum. Kazanın olduğu gün 2 işçi için girecektim. En son yeşil ışıkistikmde, Çerkezköy yanan yanan ile Velimeşe Mahallesi’ne gitmek için yanan yeşil ışıkta aynı anda yanıyor. Yine öyle diye düşünüyorum, önümdeki anlamdan dolayı tam olarak göremedim. Hemzemin geçide doğru döndüm, rayların tercihi treni fark ettim. Ondan sonrasını.” diye konuştu.

DHA’nın haberine göre geleceği, 24 Kasım 2022’ye ertelendi.

Tekirdağ'da 7 kişi kazada şoförü: Treni rayların üzerinde fark ettim #3

“Bu bir cinayettir”

Basına kapalı geleceğin nasıl olacağı kazada bugünlerin aileleri velarının avukatları Güney Halis Şahin, yaptı.

DHA’nın haberine göre Şahin, haberde şunu kaydetti:

“Şof’tan faydalanmak gibi bir uygulama kazası üzerinde çalışmak. Bu bir kaza değil, cinayettir, bir katliamdır. Soruşturma savcılık makamı da zaten düşünülmüş ki yargılamayı olası kastan açtı. Şoför şu an cinayetten yargılanıyor.

Tekirdağ'da 7 kişi kazada şoförü: Treni rayların üzerinde fark ettim #4

“Kulak tıkayan kim değerlendirmeyi seçmez”

Bunun yanında bu şoförün dışında burada olanlardan, sorumlu olan, kusuru bulunan kim varsa onunla ilgili de takibindeyiz. Buna mandıra bir soruşturma dosyası var ve dosya tefrik edildi. ‘Bu şoför bizi ölüme. Bak sürekli ışıklandırma yapıyor, hemzemde yaşıyor, öldürecek bizi’ denmesine gözlenmesine kulak tıkayan, onları göz ardı eden kimden yargı için davayı savunanlardan.

Tekirdağ'da 7 kişi kazada şoförü: Treni rayların üzerinde fark ettim #5

“Çalışanlarının korumak zorunda kalabilir”

Kazada kız çocuğu Nebibe Korkmaz’ı nefise Korkmaz Gedik ise “Bir yardıma gidecek para kazanabilir. Bu kaza değil, dikkatkarlıkların bütünü.” vererek döktü.

Tekirdağ'da 7 kişi kazada şoförü: Treni rayların üzerinde fark ettim #6

Leave a Comment