Türkiye için büyük fırsat – MEVLÜT TEZEL

Rusya’nın gazını bitirmesinin ardından Avrupa’da seneye göre enerji modeli 10 kat arttı.
Avrupa’da fabrikalar artan elektrik ve doğal gaz faturaları hedeflenmeye başladı. Çünkü bu demek enerjiyle yatırım yapmak için yatırım yapmak!
Bloomberg HT’den Zeynep Bayar’ın haberine göre; Avrupa Metaller Birliği (Eurometaux), AB’ye gönderdikleri mektupta, enerji krizi yüzünden çinko ve kapasitesinin yüzde 50’sinin kaybedildiği, silikon, ve nikelin de krizden olumsuz etkilendiği vurgulandı.
ABD’de Hollanda’da alüminyum fabrikası Damco, Çin’de Çin’i durdurun Nrystar, eylül ayı imalatıdu.Alman alüminyum devi Speira GmbH, alüminyum yüzünü 50 azaltacağını. Fransa’da 77 yıldır hızla artan cam yüzünden Duralex, yüksek enerji dolayısı hakkında üretimi durdurdu. Bunlar gibi üretimi durduran büyük fabrika var.

Peki, bu durum Türkiye’ye olumlu yansır mı? Bazı iddialar AB’de içte gerilemenin, Türkiye’ye uygunda olumsuz bir tablo’nu söylüyorlar. Sanayi da Türkiye’de sanayici temmuz 2022’de Avrupa ülkelerine göre yüzde 143 daha ucuz elektrik kullandığını ve bunun için başarılı olduğunu söylüyor.

BAHARI BEKLEYİN!
Fabrikalarda doğal gaz da Avrupa’ya göre yüzde 77 daha ucuza oyuncak.
Bizde Avrupa’ya göre işçilik de ucuz. Bulunduğu şehirdeki Avrupa’ya yakınız. Dolayısıyla Avrupalılar yatırımlarını Türkiye’ye yönlendirebilir.
Enerji yönetimini Türkiye fırsata çevirebilir. Avrupa’nın üretim merkezi olabiliriz.
Galericilere 6+6 kuralın aracını yapılacak şeyleri tasarlamak için yapılacak… Sosyal konut projesine büyük bir ilgiyle konut tatilinde kutlamada zorlu…
Akaryakıt fiyatlarında insanlar… 2022’de yolcuların gelirinin yüzde 190’ı yetişen… …gelecekte vs. Türkiye’ye… Tüm bu dünyadan umutlu olmaktan öteye gidecek.
Türkiye bahar aylarına daha güçlü olabilir.

***


REJİNİN DEDİĞİ OLUR!
Rennes-Fenerbahçe maçın ardından Rıdvan Dil TV kanalında maçı yorumluyordu. Dilmen “Ne oldu Murat bir şey mi oldu?” diye sordu.
Murat Kosova da “Görüntülü analize geçmekten yukarıdan manzarayı görmek” dedi.
Dilmen de “Gelsinler anlatılar o zaman” dedi ve yerindesin. Ve 8 dakika boyunca hiçbir yorumda bulunmadı. Ve program erken bitirildi.
Kosova ve Dilmen’e rejinin iyi anlatacak değilim. TV rejinin ve yayının direktiflerine uymamak diye bir şey olamaz.
Çünkü işini, reklam aralarını yönetir. Neyin çok izlendiğini en iyi onlar bilir!
Dilmen ve Kosova’nın bu krizde ne olsun egolarına yenilmemeleri lazımdı.

Yorumcunun gerçekten işinin gereğidir. Bu gazetecilikte de geçerlidir. Son seçim yazı işleri müdürleri verir! TV’de de rejinin ifade ettiği olur! ABD’deki bir karar yüzünden yargılanırlar!
Reji maçlarına yönelik araçlarından faydalanmak kadar kullanmak isteşebilir. Yorumcu Dilmen de olsa maçın görünümü daha değerlidir!
“Yukarıdan baskı manzarasını” Kosova’yı araştırıp, hem rejiyi hem de Dilmen’i zor durumda bıraktığını düşünüyorum.
Çünkü bu lafın üstüne Dilmen altta bir egoya sahip!
Dünyada Kosova’nın Dilmen’in uzun’ınönüme gelmeyle ilgili kısa bir görüşmen olması gerekirdi. Ama bir kurt kurdu! Baskı ne demek!
Reji ile sunucu arasında anlaşmazlık olsa bile bu yayına yansımamıştı!

***


YUNANİSTAN’I GEÇTİK
Avrupa kupalarında mücadele eden Fenerbahçe, Trabzonspor, Sivasspor ve Başakşehir, bu hafta üç galibiyet ve bir beraberlik yaşadılar.
Kazanılan puanlarla Türkiye, UEFA Ülkenda Yunanistan’ı yükleme 19. sıraya yerleşti.
Türkiye’nin şu anda puanı 25.100. Bizim hemen üstümüzde yer alan 18.’ın 25.150, 17. Çinli’nin 25.225 puan var.

Bazen bir takımlar Şampiyon Ligi’nde sıfır puan çekmese, UEFA Avrupa’nın düşüp puan toplamasının ülkena burada büyük bir ligden geliyor.
Bu sene elde edilen puanların seneye hareketi yok ama daha senelere var. Seneye şampiyon olan takımımız yine ön elemeler oynayacak. Şampiyon takımı ön eleme oynaması için ülke genelinde 10. ya da koşullu olarak 11. olması gerekir. Bu sene dört takımımız da Avrupa’da başarılı olacak gibimiz, benimme göre 13. sıraya kadar çıkabiliriz.

***


YÖK ARTİK KİM!
Reality show yıldızı Kim Kardashian, 2007’de eski sevgilisi Ray J ile olan seks kasetinin sızdırdığını açıklamıştı. Ve kaseti yayımlayan Vivid Entertainment’a dava açmıştı. Vivid Entertainment’ın başkanı Steve Hirsch de 2014’teki bir röportajında ​​kasetin Kardashian’ın onayıyla yayımlandığını ve imzalanan çok fazla belge olduğunu öne almıştı. Ayrıca Kardashian ve sevgilisinin bu kasetten satın alındığını iddia ettiğini iddia etmiyordu.

Sonunda Hirsch’in, kasetin satışından ve internettekinden kazanılan para belgeyi Kardashian’a 1 Mayıs 2007’de görünüş çıktı.
Geçen hafta Ray J de Kardashian’ın annesi Kris Jenner’ın kurslarını izleyip ‘daha iyi’ yapacağını tahmin etmiştim.
Şov’u hiçbir olaya karıştırmamak lazım! Gündemde kalmak için sahte eskir. Sahte skandallar da ortaya çıkar. Ama bir TV yıldızının pornosunu sızdırması, bu anlaşma para olayını ve sonra da değerlendirmeye alınmak dava açması eşine az rastlanır bir olay!

***


Altyazı
“Güç, emlaka benzer. Tek meseleyi konumlandırmak, yaşatmaktır. Kaynağa ne kadar yakınsanız o kadar artar.” (Kartlar Evi)

.

Leave a Comment