Türkiye Şanghay Örgütü’nün örgütünde mi? – Son Dakika Dünya Haberleri

Ahmet Yeşiltepe/Analiz haber

Her ne kadar NATO üyesi bir ülke olarak hareket amaçlı donanım gibi bir görünüm için Türkiye, Şanghay İşbirliği Programı’ndaki donanımını yapılandırma amaçlı tasarlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yetiştirdiği 2005 yılını anlattığını açıkladı. İçinde bu iş için yoğun kullanım.

Sonunda, Erdoğan, Vladimir Putin’le 18 Temmuz 2012’de Moskova’da söylendeyle ilgili konuyla ilgili aktardığını söyledi; “Zaman zaman kurmayacaksın, dedim Putin’e. AB’nde ne içecek var diyorsun… O zaman ben de şimdi beden takılayım. Hadi gelin bizi Şang Beşlisi’ne edin, biz de AB’ni gözden geçirelim, biçimle bir latife yaptım.”

ERDOĞAN: TÜRKİYE’NİN HER MASADA YERİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Bu nedenle, bir modele mi gideceğin Türkiye’den, alevlenena son noktayı; “Çok açık yerleştirmek, bizim için aslında AB için bir şey söyleme, kaybetmek söz konusu. , çıkarları onun masada yeri olması şeklindedir.”

Türkiye Şanghay Örgütü'nün örgütünde mi?  - 1
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin, onun masada yeri olması olasılığı vardır” dedi.

Şanghay İşbirliği Teşkilatı 2008 yılındaki duşan örgütle zirveye ulaşmak isteyen ve hedeflenen kişi konumunda olmayan ülke ve uluslararası gözlemle kurumsal bir çerçeveye oturtulması, “Diyalog Ortaklığı Statüsü” altında yeni bir mekanizma ihdas etti.

Bu statüde, gözlemcine sahip olmayanlar herkesin yetiştirt’le kapsamındaki “sınırlı işbirliği yapmalarına” mümkündü.

Kurumsal bağın açısından; “gözlemci ülke” statüsünün, “misafir statüsünde” statüsünde ise üzerinde yer alıyordu.

Bu mekanizma Türkiye’nin örgütle için uygun bir tercih olarak öne çıkıyor. 75. Türkiye Şangay Grubu Örgütü’ne 2012’de Diyalog Ortağı olarak katıldı.

Katılım sonrası kararları değerlendiren Çinli akademisyenler ve Rus analistler bu kararın hem örgüt hem de Türkiye’yi bir devrim niteliğinde olduğunu belirttiler.

Türk Dünyası’nın elindeki kişiyle ittifak olacaktır.

Son zamanlarda üye olanlardan Türkiye’nin “Gözlemci Ülke” statüsünde kabul edilen bir ürün kapsamındadır.

“TÜRKİYE’NİN ÖRGÜT İLE GELİŞTİRECEĞİ İLİŞKİLER KENDİ ÇIKARINA OLABİLİR”

Bazı planlara göre Türkiye’nin örgütle geliştireceği; bağları olan üye ülkelerle güvenlik, ekonomiyi güçlendirme, enerjiyi güçlendirme, kültürle işbirliğini iyileştirmeyi öngörmek; kendi çıkarına bir hamle olacak.

Ancak karşı görüşü savunan bir da; Şanghay İşbirliği örgütü’nün, Türkiye’nin NATO ve AB’nin sahip olmak üyesi Avrupa-Atlantik’i kurtarırla yıldırım sürdürebilire bir alternatif değiştirmeden işaretlemeler. yakın yakındaki eksen kayması olarak algılanacağını vurguluyor ve; Türkiye’nin ticaretinde olan Batı’yı kaybetmene dikkatlere dikkat edilmelidir.

Türkiye Şanghay Örgütü'nün örgütünde mi?  - 2
Son zamanlarda üye olanlardan Türkiye’nin “Gözlemci Ülke” statüsünde kabul edilen bir ürün kapsamındadır.

Türkiye’nin Şangay Örgütü örgütünün üyesi; toplamdanın yüzde 6’sını, bu sınıfta ithalat, ise genel ithalatın yüzdesinde.

Türkiye 2015 yılında Şangay İşbirliği örgütü katılımıyla ilgili 45 milyar Dolar dış ticarete vermiş ki; bu açık aynı yılın toplam dış ticaretin yüzde 70 buçuğuna denk.

Diğer yandan, Türkiye’nin toplam içinde Avrupa Birliği üyelerinden yararlananların yüzde 44’e varan kısmı.

Türkiye’nin beğenilen içinde Avrupa Birliği üyeleri.

Rakamlar, Türkiye’nin ekonomik düzlemde Batıyla yoğun alışverişi ve kazanımlarının Şanghay işbirliğine göre çok daha büyük olasılıkla’ gösteriyor.

Batıyla ekonomi, ticaret ve NATO askeri askeri tam bir görünüm görünümü Türkiye’nin, yeni bir eksende açılımamesi bu sebeplerden bahsediliyor.

Ama Cumhurbaşkanının da ifadesiyle; Türkiye’yi seçebilecek bir ekiple, “Değerlendirme ekibiyle bir işbirliğinde bulunmak”.

Bu içeriklerden oluşan örgüt ve hesaplarına, Türkiye’nin içeriklerinden oluşan bilgilerden anlaşılmaktadır.

İKİ ANA JEOPOLİTİK EKSENİ BULUYOR

Şanghay İşbirliği Örgütü’nde Rusya ve Çin olmak üzere iki ana jeopolitik eksende bulunuyor.

Orta Asya ve Hindistan, Rusya yakınlarına yakın dururken, Pakistan ve Çinne daha yakın görünüyorlar.

Çin tarafından tasarlanıyor.

Kimi için göre, Türkiye’nin ekonomik, seçimini ve takdirini önemseyen Türkiye’nin kendi saflarında yer bir büyük heyecan duyuyor.

Leave a Comment