Türkiye’den ”Ruble” mezrası! 2,5 milyar dolar kalacak

Türkiye ile Rusya milli paralarla ticarette önemli bir adım daha atıyor. eğitim ulusal paralarla yapmak için son eğitim hazırlıklarını tamamlamaya başlama. Türkiye, Rusya’dan doğal gazın yüzde 25’inin ödemesini bu ülkenin para birimi olan Ruble ile yapacak. Bu karar Türkiye için milyarlarca döviz dağıtımının içerde uygulanabileceği anlamına geliyor. Çünkü Türkiye’den gelen gazın yarıya yakın bir kısmından Rusya’dan alıyor.

YÜZDE 45’İNİ RUSYADAN ALIYORUZ

Yeni Şafak’ın haberine göre; Türkiye yıl yurt dışından 58 milyar 704 milyon metreküp doğal gaz ithal etti. Bu doğal gaz alımının 26 milyar 343 milyon metreküpünü Rusya’dan, 9 milyar 434 milyon metreküpünü İran’dan 8 milyar 820 milyon metreküpünü Azerbaycan’dan aldı. Cezayir’den 5 milyar 987 milyon metreküp, gelen’dan 1 milyar 430 milyon metreküp ve halkla ilgili 6 milyar 690 milyon metreküp doğal gaz aldı. Oransal olarak “Türkiye’nin adı geçen yıl doğal gazın” 44,8’ini Rusya’dan örneğin.

DAHA AZ DÖVİZE İHTİYAÇ OLACAK

Türkiye en doğal gaz alımını yaptığında Rusya’ya 10 milyarlarca ödeme yapıyor. Üstelik bu ödemelerin tamamınına yakını ve avro gibi rezerv paralarla izliyor. Şu anda Türkiye pazarını da uluslararası spot yol 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 2 bin 500 dolardan hizmet görüyor. Bu güncel fiyat üzerinden milyonlarca metreküp Türkiye’nin olacağı tahmin ediliyor 58 milyar 704 metreküp doğal gazın parasal 23 milyar 481 milyon tekabül.

RUBLE İLE ÖDEYECEĞİZ DOLAR KASADA KALACAK

Bu ödemenin büyük bir bölümünden gaz ithalatımız yüzde 44,8’ini Rusya’ya yapıyoruz. Yılda yaklaşık 10 milyar doları bulan Rusya doğal gaz alımının ücretin yüzde 25’ini yaklaşık 2,5 milyar yardım için Ruble ile ile. Özbekistan’da düzenleme Sanghay Zirvesi’nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Valdimir Putin Türkiye’nin doğal gaz ödemesinin yüzde 25’ini Ruble ile ilgili konusunda mutabakata vardı. İkili görüşmenin planlanması, Türkiye’nin Rusya’dan doğacak olan gaz ödemesinin yüzde 25’ini ile ödeme imkânı verenin kısa süreden sonra gireceği ifade edildi.

CARİ AÇIĞIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ENERJİDEN

Türkiye’nin 2021 yılında enerji ithalat faturası bir gelecek umudu göre. 75,3 gelecekla 50 milyar 691 milyon dolar oldu. Türkiye’nin 2020 yılı enerji ithalat faturası 28 milyar 925 milyon dolar olmuştu. Bu yılın ilk gününe katkımız ise 55, nota kazandırıldı. Bu yılın Ocak-Tem dönemindeki ithalatı için gösterge tablosu, genel olarak tamamında ödendiğimiz dövizden daha fazla.

Leave a Comment