Twitter’da deprem! Elon Musk’ın mezraları ters tepti: İstifa etmeye başladı, ofisler kapandı

class=”medyanet-inline-adv”>

Tesla ve SpaceX’in CEO’su ünlü milyarder Elon Musk’ın dünyanın en büyük teknoloji işletmelerinden biri olan Twitter’ı satın alma süreci aylardır dünya çapında birleşiyor.

Yılan hikayesine dönen satın alma alma sürecini geçen ayın sonunda tamamlansa da, Elon Musk’ın attığı hamleler sonrasında maçlar daha da alevlendi.

Her gün yeni bir gelişme ile dünyada kalmaya devam eden Twitter’dan bugün gelen haberler şirkette gidişat hiç olmadığı kadar karışık olduğunu ortaya koydu.

Sosyal medya devindeki baş döndüren yaşamını ve son gelişimini günbegün sizler için derledik…

26 EKİM: ELİNDE LAVABO İLE TWITTER BİNASINA GİRDİ

Twitter’ı satın almaya yönelik anlaşmayı imzalayacağını duyuran Elon Musk resmi bitişini beklemeden herkesi şaşırtan bir adım attı ve Twitter binasına elinde lavabo ile girdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Olay anının görüntülerini sosyal medya hesabından yayınlayan Musk, “Twitter HQ’ya giriş. Bunun içeriye girmesine izin verin” mesajını paylaştı.

Twitterda deprem Elon Muskın mezraları ters tepti: İstifa etmeye başladı, ofisler kapatıldı

27 EKİM: MUSK TWİTTER’I RESMEN SATEN ALDI

Elon Musk Twitter binasına girişinden sadece bir gün sonra sosyal medya devini satın alacağını duyurdu.

Twitter’ı 44 milyar tüketici satın alan Musk, Twitter hesabındaki kısım açıklamayı değiştirerek buraya ‘Şef twit’ (Twitter şefi) ifadesini yazdı.

28 EKİM: İLK İŞ ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ KOVDU

Bilgi yönetimi yönetimini devraldıktan sonra ilk iş olarak üst düzey yöneticilerini kovan Musk, Twitter profil biyografisini ‘Twitter Şikâyet Hattı Operatörü’ olarak misafir ve bundan sonra ‘Mavi Tik’ özelliğinin artık 8 Dolar (yaklaşık 149 lira) beklediğini duyurdu.

Elon Musk’ın şirketinden kovduğu isimler arasında Twitter CEO’su Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü Ned Segal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde ve Sean Edgett yer aldı.

1 KASIM: MAVİ TİK DEPREMİ, TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

Mavi Tik özelliğinin kullanılmasının etkilerinin açıklanması Twitter kullanıcıları arasında büyük tepkiye neden oldu. Şirkete tepki veren kişiler arasında çok sayıda ünlü isim ve şirket de yer aldı.

Dünyaca ünlü yazar Stephen King, Twitter’ı eleştirdi. Musk ise King’in eleştirilerine “Bir şekilde masraf karşılamamız gerekli. Twitter sadece reklam verenlere sırtını dayayamaz. Peki 8 kullanım ne eğitim?” şeklinde cevap verdi.

Twitterda deprem Elon Muskın mezraları ters tepti: İstifa etmeye başladı, ofisler kapatıldı

3 KASIM: ŞİRKET ÇALIŞANLARI YERLERDE YATIYORclass=”medyanet-inline-adv”>

Ünlü iş insanı, şirket başına geçer geçmez yeni görev ve projeler için sıkı bir takvim belirledi. İşini standartlarından korkan şirket çalışanlarının söz konuşmalarını yerine getirmek için hafta 7 günü, günlük 12 saat çalışmış öğrenilirken sosyal medya ofislerinde yerde uyuyan kişisellerin fotoğrafları ile taştı.

4 KASIM: İŞTEN ÇIKARMALARIN İLK SİNYALİ GELDİ

Şirketteki yönetimden kaçma nedeni ile uzun süredir çalıştıklarını kaybetme korkusu yaşayan çalışanlara ilk kötü haber 4 Kasım’da geldi.

Twitter yönetimi istihdama bir e-posta gönderdi ve işten çıkarmaların sinyalini verdi. Söz konusu e-postada “Twitter’ı sağlıklı bir yola sokmasıyla, küresel iş gücümüzü mücadele için zorlu bir süreçten geçeceğiz. Bu işletim Twitter’a değerli katkılarda bulunan bazı kişileri etkilemeyeceğine dair bir özelliğimiz var, ancak şirket başarısının devam etmesini sağlamak için ne yazık ki bunu yapmamamız gerekli” ifadeleri yer aldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Aynı gün ABD Başkanı Joe Biden Twitter’daki yönetim değişikliğinden endişe duyduğunu söyledi.

5 KASIM : ŞİRKET ÇALIŞANLARININ NEREDEYSE YARISI KOVULDU

Yönetimin attığı tatsız e-posta’dan hemen bir gün sonra şirket çalışanlarının neredeyse hiç işini çıkardığını duyurdu.

Musk işten çıkarmaların ardından yaptığı şirketin her günü 4 milyon dolardan fazla kaybettiğini ve şirket çalışanlarının yarıya yakınlarının kiralamasını son vermekten “başka seçeneği yok” söyledi.

Twitterda deprem Elon Muskın mezraları ters tepti: İstifa etmeye başladı, ofisler kapatıldı

7 KASIM: ŞİRKETLERDEN REKLAM ARASI

Twitter’daki işten çıkarmalardan sonra nefretin söylemlerinin sayısından ve reklamlarının muhalif içeriklerle yan yana görünmediğinden endişe duyan çok sayıda şirket, Twitter’ın reklamlarını kaldırma kararı aldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Şirketler peş peşe Twitter’a reklam vermeyi bırakma kararı alırken otomotiv markalarının başının çektiği listede ilaç, gıda ve hazır giyim işletmesi de yer aldı.

8 KASIM: KULLANICI SAYISI TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

The Verge tarafından elde edilen bir şirket belgesine göre, Twitter’ın günlük kullanıcı artışı, Elon Musk’ın platformu satın alma yoluyla 1 haftalık depolamane rağmen tüm zamanların en yüksek özelliklerine ulaştı.

9 KASIM: TWİTTER’A YENİ ÖZELLİK: RESMİ HESAP ETİKETİ

Twitter’ın ürün yönetimi direktörü Esther Crawford, Twitter hesabından yola çıktıktan sonra belirli hükümler yerine getiren ‘Blue’ abonelerinin profilinde ‘Resmi’ etiketinin yer alacağını açıkladı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Crawford, bu yeni doğrulama özelliğinin yalnızca belirli hesaplara sunulacağını açıkladı. Bu hesaplar arasında hükümet hesapları, ticari tüketicileri ve onların iş ortakları, büyük medya kullanıcıları ve yayıncılar yer alıyor.

Twitterda deprem Elon Muskın mezraları ters tepti: İstifa etmeye başladı, ofisler kapatıldı

10 KASIM: EVDEN ÇALIŞMA SONLANDIRILDI

Twitter’ın yeni patronu Musk, şirketini devralmasından sonra çalışanlarına ilk talimatları mailde ‘önümüzdeki zor günlere hazırlanın’ çalıştırmanın kullanıldığını ve evden hareket ettirildiğini duyurdu.

11 KASIM : MAVİ TİK’İN TÜRKİYE ÜCRETİ BELLİ OLDU

ABD’de 8 Dolar olarak uygulamaya başlanan ‘Mavi Tik’ ücretinin Türkiye fiyatı ise aylık 109,99 TL olarak belirlendi.

‘Mavi Tik’ için ödeme yapanların bazı avantajlarına sahip olacağı ve reklamlara daha az maruz kalacağı açıklandı.

16 KASIM : ÇALIŞANLARA ÜLTİMATOM! ‘YA ÇOK ÇALIŞIN YA DA İŞTEN ÇIKIN’

Şirket çalışanlarının neredeyse nemlerinden işten çıkan Musk kalan personele yönelik bir e-posta ile adeta ültimatom verdi.

Çalışanlara bir gün sonrasına kadar süre veren Musk, herkesten şirketin bir parçası olarak kalmak isteyip istemediklerine karar vermelerini istedi.

Misk, çığır açacağını sanmak “Twitter 2.0” için herkesin çok çalışması gerektiğini belirtti ve bunun için uzun ve yorucu mesailer sonucunun geldiğini vurguladı.

çalışanlara yönelik e-postada Perşembe akşamı saat 17:00’a kadar hedef formül taraftaryan herkes üç aylık tazminatını alarak şirketten ayrılacağı hedeflendi.

Twitterda deprem Elon Muskın mezraları ters tepti: İstifa etmeye başladı, ofisler kapatıldı

17 KASIM: TWİTTER’DA KARAKTER SINIRINI KALDIRMA KARARI

Musk daha önce de sık sık şikayet ettiği 280 karakterlik paylaşım sınırını çok yakında kaldıracağını duyurdu.

İlk çalıştırma 140 karakter ile paylaşım izni veren Twitter, 2018 yılında bu sınırı 280’e çekmişti.

Aynı gün Demokrat Partili 7 senatörü, Federal Ticaret Komisyonuna yazdıkları mektupla, Elon Musk’ın satın aldığını Twitter’ın soruşturulmasını istedi.

18 KASIM: ULTİMATOM TERS TEPTİ! TWİTTER’DA İSTİFA DALGASI

Musk’ın şirket istihdama sonuçları e-posta’nın sonuçları hiç beklendiği gibi olmadı. Bugün Batı medyasında yer alan kullanım çok sayıda çalışanın söz konusu mail kullanım sınırını iddia edildi.

Çalışanların iş e-posta adresleri üzerinden doğrulayan ve anonim olarak bilgi paylaşımlarına izin veren uygulama Blind’da yapılan bir anket, 180 kullanıcı %42’si “Çıkışın anahtarı, özgürüm!” yanıtını verdi.

Katılımcıların dörtte biri yürüyüşleri “gönülsüzce” Yaşadıklarını söyledi ve yalnızca %7’si kalmak için “olay”tıkladım.

Twitterda deprem Elon Muskın mezraları ters tepti: İstifa etmeye başladı, ofisler kapatıldı

OFİSLER KAPATILDI

Twitter, çalışanlarına şirketin tüm Ofis binalarının derhal uygulamaya konulmak üzere geçici olarak kapatılacağını söyledi. çalışanlara ofislerin 21 Kasım Pazartesi günü yeniden açılacağı söylendi ancak kararın nedeni açıklanmadı.

Bazı gazetelerin ofislerinin geçici olarak kullanım planının arkasında, sadakatsiz işçi platformu sabotaj riskinin öne sürüldüğü.

GERİ ADIM MI ATTI?

Twitter’dan yakın zamanda çıktılar ancak orada çalışan meslektaşları ile iletişim halinde olduğunu tahmin eden bir kaynak Elon Musk’ın ürettiği ültimatoma rağmen bazı üst düzey çalışanlarla buluştuğunu ve onları ikna etmeye çalıştığını söyledi.

İÇERİDE İŞLERİ DÜZELTECEK KİMSE KALMADI

Bu merkezdeki şirket, iş gücünün yaklaşık %50’sini açıklamıştı.

Konuya girmeye kaynaklara göre iş gücü yarı yarıya düşen Twitter yavaşlamaya başladı. Web sitesi ve uygulama kesintilerini izleyen Downdetector web sitesini gösterdiğine göre, Twitter kesinti raporları sayılı günlerden önce 50’den az iken şimdi 350 bildirimle keskin bir olay.

Telgraf gazetesine konuşan ve adını kullanmayı reddeden bir kaynak ise “Sistem tamamen bozulursa işleri düzeltecek kimse kaldı.” dedi.

.

Leave a Comment