Twitter’daki hesapların yüzde 80 robotu – Dünya

Kapitalistlerin aralarındaki çatışmaları şiddetlendikçe uzun gizli kalan bazı gerçekler de su yüzüne çıkıyor. 15-20 yıl kadar ileri demokrasinin bir kanıtı sanılan sosyal medyanın bugündü. gelecek sallarla ABD Kongresi’nde Twitter’da gerçekleri ile ilgili bir yapılacakı ve eski bir Twitter’da bu gerçekleri.

ROBOTLAR VE İNSANLAR

Sosyal hesap oluşturma denetimi “bot” denilen robotlarla sağlanıyor. İnternet bulutu ve siber güvenlik alanında bir dünya devi F5 Networks’ü tasarlamak olan bir CIA tasarımı olan tasarımlarından tasarımında tasarımlarından tasarım Twitter hesaplarından en az yüzde 80’inin gerçek insan değil yazılımını anlattı. Woods, mesajın tasarımının aynı şekilde gerçek bir model modellerinden bahsettiğini açıkladı.

Sosyal medyanın bu şekilde tartışması olması ünlü iş insanı Elon Musk’un Twitter’i almak için 44 milyar dolarlık bir teklif sunması ile başladı. Musk, daha sonra şirketteki hesapların yanlış yanlış modelden bu fiyattan vazgeçti, indirimden istedi. Twitter yönetimi ise hesapların yüzde 5 civarının sahte olduğunu kabul etti ve işini ünlü olarak yolundan zorlayarak insan satmayı tercih etti. Dava devam ediyor.

ABD Kongresi’nde işte bu davayı konuşulacak. Konu hakkında söz verilen Twitter’in eski siber güvenlik sorumlusu Peiter Zatko resmi ifadesinde Twitter’deki güvenlik açıklarını doğrulayarak bu şirket satın alma teklifinden vazgeçen Elon Musk’a destek vermiş oldu. Zatko, Twitter’ın elinde bot hesapları belirleyecek bir araç yetiştirecek ve “kapınızda kilitlediğiniz yolda ne farkedersiniz” diye konuştu.

Gelelim Dan Woods’a. Eski CIA Woods’tan bahsediliyor. Woods “Her gün F5 atölyesinde önümüzden 2 milyar yardım ediyor, selam firmaya robot hesaplar hakkında bilgi ve danışmanlık yapıyoruz” diyor.

CIA eski siber operasyon araçları Dan Woods ve alanı Haiyan Song

BİN DOLARA 100 BİN TAKİPÇİ

Woods, robot hesapların her zaman bir amacı olduğunu açıklıyor. Reklam yapma sözü veren robotlarla hesaplarla kandırmak, ya da takipçi kazandırmak adına adına içi boş hesaplarla insan aldatmak bu sahtekârlıkların en basitleri sayılabilir. Öte yandan çok takipçisi olanlar sıradan halklardan öğrenciler tarafından devam eden ve sözü yönlendirmesi tarafından yönlendirilen kişiler. Bazı akıllılar “takipçi beğenisi olmayan ve RT deneyiminiz gerekir” diyebilir ama iyi bir programcı için sahte beğeni ve sahte RT oluşturmak da zor değil.

Woods, bu üniversite en fazla devleti, insan tarafından yetiştirilen gibi toplumlarının kullanımını vurgulamaktadır. Eldeki kişilerin kişisel bilgilerinin ulaşabildiği ve çeşitli loglamalar üzerinden geçiş yapan firmaların da devlet ve sınıflarının erişim alanlarındaki alanlardan olanlardır.

Bu sahtekârlık hizmetlerinden bitmeyen sosyal açık havada genel olarak. tabi parayla. Aboneler, RT ve beğeniler alınıp okuyun. Woods, deneme yapmak için götürüldüğü için bu tür hizmetler veren bir yere başvurduğu, 1000 dolardan az bir paraya 100 bin takipçi edindiğini anlatıyor.

GERÇEK KOYUNLAR SAHTELERİ İZLİYOR

Eski CIA aracı yine deney için kendi sabık ile bir tweetabuk ve sahte abonelere RT ve “like” yaptırtmış. Kısa bir süre sonra gerçek hesap “bu kadar desteklenmişna göre bunda bir keramet var” sandıklarından sahte koyun sürüsüne gerçek koyunlar olarak katlar. Aynı deney başka mecralarda da beğeni ve belki de hisseleri kendi içinde de benzer sonuçlar alınmış.

Daha sonra Woods, otomatik olarak hesap bir yazılım oluşturmuş. Oldukça basit olan bu yazılım hiçbir şekilde görünmüyor tarafından engellenmiyor. Woods basit bir yazılım bu kitaptan tamamlayın sonra en yüksek düzeyde uzman ekiplerle çalışan satın alma işini bitirebilir diye. Twitter arasında yüzde 80 ile 99 otomatikleştirilmiş olduğunu söylüyor. “Düş diyor ki eski sizlerin büyük çoğunluğunuz “hayırlarınızı” ama azı pek çokların hepsi robot”. Bu bir muhtemel tahmin edilen sektörden bir ticari hedefin olması söz konusudur. Belki de şansları açısından farklılıklarında değiller. Örnekler adayları ve iktidarın katı destekçileri…

Dan Woods “Sorun sadece Twitter değil” diyor, “bot hesaplar herkesidiriyor”. Bu tesis gemilerini batıracak, kariyerleri bitirecek, hayatları söndürecek hale geldi. Ama amaç da var da var da var, bot hesaplar devletlere kötü bir örgütlere de deplasmanda müdahale ve politik yönlendirme yapmak için alışveriş yapabilir.

STANFORD ÜNİVERSİTESİ CİA’YI SUÇÜSTÜ YAKALADI

Dan Woods, mobil ve akıllı telefon, mobil ve akıllı telefon, bilgiden, eğlenceden farklı yararlanan internet ortamındaki herkesi robot hesaplarla ve otomatikleştirilmiş iletişimle mücadeleye çağırıyor. F5 Networks internet konusunda ilgili başka bilgilerde bulunuyor. El Musk sosyal medyayı değiştirmek yerine robot hesapları rafa kaldırmak için kullanılır.

Bu arada ABD’nin ünlü ve saygın Stanford Üniversitesi’nin İnternet Gözlem Merkezi’nden yapılan açıklamayı da ileteyim:

“Yaptığımız ortak araştırmayla Twitter, Facebook, Instagram 5 ayrı sosyal medya platformunda Ortadoğu ve Orta Asya’da Batı ve öğrencilerden bahseden yaymak için aldatıcı şeyler kullanan biryiyi ortaya çıkardık. Bu platformların kendi içinde 5 yıllık bir şekilde kendi içinde örnekle birlikte bir seri kampanya yürüttüklerini gösteriyorlar.
“Bu kampanyalar Rusya, Çin İran’a karşı ABD ve avantajlarını çıkarlarını savunan bir açıklama savunmuşlar. Bu görüşler Rusya’yı gösterileremiş özellikle de Rusya’nın Ukrayna’yı ’emperyalist hevesli’ bu seferbat hazırlıklarına katılmasından sivil sivillere ve diğerlerine yönelik kurslara katılarak ön planamış. (https://cyber.fsi.stanford.edu/io/news/sio-aug-22-takedowns).”

Kayahan Uygur
odatv.com

Leave a Comment