Ubisoft ve Riot, Toksik Oyuncuları İçin Yapay Zekâ Üretti

Ubisoft ve Riot Games, toksik oyunu tespit edip yasaklayacak yeni yapay zeka projelerini duyurdu. Proje kapsamında tespit edilen kullanıcıların gölgesi, sektördeki diğer oyun firmalarıyla paylaşılacak.

Özellikle online oyuncular yavaş internetten sonra canlarını en çok sıkan şey takımınızda ya da karşı takımda toksik bir oyuncunun bulunması. Bu tarz oyuncular genellikle oyunu oynamak ya da kazanmak yerine kendisinin dışından hiç rahatsız etmek ve oyundan soğutmaktan keyif almak.

Ubisoft ve Riot ise bu zararlı oyuncular kalıcı olarak ruhu için kolları sıvadı ve yeni bir yapay zekâ geliştirdi. Bu yapay zekanın elde ettiği yön ise tüm oyun firmalarıyla paylaşılacak.

Toksik oyunculuğu bitirmeye kararlılar

Rainbow Six Siege ve Division 2 gibi oyunların yapımcıları Ubisoft ve League of Legend ile Valorant’ın yapımcıları Riot Games, bugün ortaklaşa yaptıkları bir başlangıç”İletişimde Sıfır Zarar” (İletişimde Sıfır Zarar) isimli projelerini duyurdu. Bu proje kapsamında özel bir yapay zeka sistemi iki markanında çevrimiçi oyunlara eklenecek bu yapay zeka Yazılı sohbetleri inceleyerek zarar verici oyuncuları tespit edecek.

İlk etapta raporlanan toksik oyuncular, yönlendirme üzerinden makine bilgisayarlarını kullanarak tüketecek olan yapay zekâ, ilerleyen dönemlerde bu zararlı oyuncuları daha fazla raporlanmadan tespit edecek ve oyuncular kullanıcı adlarıIP adresleri ve cihazların MAC adresleri gibi biriktirecek. Daha sonra bu bilgiler oyun sektöründeki tüm bagajlarla paylaşılacak ve bu toksik oyuncuları daha fazla oynamaya başlarken tespit edebilmeleri için destek verilecek.

Ubisoft ve Riot Games, bu yapay zeka sayesinde toksik oyuncular oyun sektöründe barınmak ve herkesin anlayışına sahip olduğu, Saldırıların uçuş yapmadığı bir oyun endüstrisiü hedefliyor. İki şirkete ait ayrıca oyun sektöründeki diğer firmaları da bu internet üzerinden işletmeye davet ederek satın alma projesini büyütmek istediklerini açıkladı.

İLGİLİ HABER

Microsoft Bu Yıl 7 Milyon Xbox Hesabını Banladığını Açıkladı: Yarısından Çoğu Daha Fazla Şikâyet Edilmedi Bile

Peki sizce Ubisoft ve Riot’un bu projesi gerçekten de toksik oyuncular bitirebilir mi?

:
https://www.techradar.com/news/ubisoft-and-riot-are-going-to-use-ai-to-stop-you-from-being-horrible-online

Leave a Comment