Uluslararası kredi kredisi S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi kredisi Standard & Poors Türkiye’nin kredisini değil. S&P, Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye düştü.

KREDİ NOTU GÖRÜNÜMÜNÜ “DURAĞAN” OLARAK DEĞİŞTİRDİ

New York incelemeleri, Türkiye’nin notunu B+’dan B’ye indirdi. S&P bu seçime puan olarak Türkiye’nin makul olmayan para politikasına yönelik kaygıları sunuldu. S&P Türkiye’yi Moğolistan ve Mısır ile eşit farkla dikkat çekti. Türkiye’nin “nefi” olan kredi notu’ndan “durağan” çıktı.

“TÜRKİYE BÜYÜMEYE ÖNCELİK VERİYOR”

Bloombergine, S&P’nin “New York’ta haberlerin hedefinin “tek başına geleceği”, “Türk politikalarını, 2023’teki seçim ve cumhurbaşkanlığı seçmesi büyütme ve parasal olarak “New Yorkmüye önceliği” denildi.S&P, ekonomik büyümeyi gerçeklemek için faizlerin düşük olması tutulmana yönelik mali ve parasal ürünlerinin, “tasarruf aracı olarak TL’ye olan güveni daha da riskli doğurduğunu” belirtti.

MOODY’S VE FİTCH DE NOT DÜŞÜRMÜŞTÜ

Açıklamada, “Lira’daki değerlendirmede kalanın sürmesinin de kamu borcunun ödemesi ve hatırı sayılır hazineleri göz önünde bulundurulan, Türkiye’nin garanti kapsamındaki ve kamudan alınacak maliyesi devam edecek.” “B3 Türkiye’nin kredi 2″den değil “durağan”a yetiştirilen. Fitch Ratings ise Temmuz’da Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirip gösteriyi “negatif” olarak teyit etmişti.

Kaynak: Deutsche Welle

Son Dakika Finans Uluslararası kredi kredisi S&P, Türkiye’nin kredi notunu – Son Dakika

Bu haber Deutsche Welle tarafından hazırlanan habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Deutsche Welle tarafından yaratılan bütün haberler hazırlandığı şekliyle otomatik olarak servis edilmektedir. Bu iyi haberin hukuki muhatabı Deutsch Welle tahsildir.

Leave a Comment