Ünlü teknoloji şirketi neden binlerce kişiyi aynı anda çalıştırdı

Twitter, Meta, Coinbase ve Snap gibi alıcılarda çalışan çok sayıda kişi yeni iş indirim aradığını belirtirken Layoffs.fyi web sitesine göre, dünya çapında 120 binden fazla pozisyon kapatılır. çalışanların işten çıkarılma nedenleri ise firmadan firmaya göre açıklamasını gösterdi.

Pandemi sırasında internet kullanımındaki dizi, teknoloji devlerinin çok sayıda yeni pozisyon açmasına sebep oldu. Bu da sektörün canlanmasına ve işe alımların devamına ilişkin bir tasarım oluşturuldu. Örneğin Facebook, Whatsapp ve Instagram’ın sahibi Meta, bu yılın ilk dokuzunda 15 binden fazla kişiyi işe aldı. Ancak şimdi şirket yönetimi bunun yanlış bir hesaplama olduğunu dile getirdi.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, şirket iş gücünün yüzde 13’ünü işten çıkarma faaliyetlerini açıklarken, yatırımlarını artırma kararının kendisine ait olduğunu ancak sonucun beklediği gibi olmadığını belirtti.

PAZARDAKİ DEĞİŞİM DE İŞÇİLERİ FARKLI ALANLARA YÖNLENDİRDİ

Çevrimiçi reklamlar, birçok teknoloji firması için önemli gelir kaynağı ancak işletmelerin çoğu reklamcılık konusunda zor günler yaşamaya devam ediyor. Firmalar, izinsiz bir şekilde kullanıcıların takip eden reklam uygulamalarına karşı artan bir muhalefetle savaşıyor. Örneğin Apple, cihazlarda uygulamaları için kullanıcıların göz izinleri izlemeyi ve bu verileri reklam verenlere satmayı zorlaştırdı.

Ekonominin yavaşlamasıyla birçok firma internet reklam bütçelerinde kesintiye gitti. Artan faiz oranlarını özellikle finansal teknolojiler dikey şirketindeki vurdu.

PP Foresight’tan teknoloji analisti Paolo Pescatore, “Çeyrek bazında kazançlar birçok büyük teknoloji şirketinde gerçekten hayal gücü yaratma etkisi. Kimse bundan muaf değil.” kullanım kullandı.

Apple’ın CEO’su Tim Cook şirketin işe alımlara devam ettiğini ancak yalnızca belirli konumları kapsadığını söyledi. Amazon, müşteri hedeflemelerine odaklanmaya zorlayan işten çıkarmalarının nedeni olarak “sıradışı ve belirsiz makroekonomik ortam” gösterdi. polis Sözcüsü Kelly Nantel, “Yıllık kısıtlamaları planlama sürecimizin bir parçası olarak, iş birimlerimizin her birini ve bunlarla ilgili neleri değiştirmemiz gerektiğini inceliyoruz. Mevcut makro ekonomik ortam (ve birkaç yıllık hızlı işe alım süreci) göz önüne alındığında, bazı ekiplerde düzenlemeler yapılıyor, bu da bazı ekiplerdeki belirli rollerin artık gerekli olmadığı geliyor. Bu kararları hafife almıyoruz ve etkilenebilecek tüm çabaları desteklemek için çalışıyoruz.” dedi.

Aktivist yatırımcı Christopher Hohn, Google ve YouTube’un ana şirketi Alphabet’e yazdığı açık mektupta firmayı istihdamını ve maaşlarını düşürmeye çağırdı.

Musk ise firma çalışanlarının banyolarını çıkardı.

ABD basınında Salı günü çıkan haberlere göre MuskTwitter ilişkilerine “yüksek yapılandırmada uzun saatlerÇalışılan bir kültüre sadık kalmaları veya ayrılmaları gerektiğini söyledi.

Endüstri gözlemcisi Scott Kessler, kısa vadeli yatırım ömrünü verebilecek sanal gerçeklik veya sürücüz otomobiller gibi yüksek teknoloji içerikleri yapılan büyük harcamalara daha az tolerans gösterilmesini söyledi. Kessler, “Bazı yükleri acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldı” dedi.

WorkForce Software’den dijital yönetim araçları sağlayan Mike Morini, bunun yerine bir dönüm noktası olabileceğini şu sözlerle belirtiyor:

“Teknoloji savunması ne pahasına olursa olsun büyüme dönemi sona eriyor.”

Büyük teknoloji firmaları ekonomik türbülanslarla sarsılsa da henüz yıkılmamış değiller.

Amazon’un kurumsal ve teknik pozisyonları için planladığı 10 bin işten çıkarma, ofis personelinin yalnızca yüzde 3’ünü ilgilendiriyor.

İşten çıkarmalar, büyük firmalardan elde edilen yetenekli sürelere yeni harcamalara katılması veya yeni yatırım kurması gibi farklı başlangıçlara neden olabiliyor.

Kıdemli Silikon Vadisi gözlemcisi Mike Malone’nin BBC’ye söylediği gibi: “Vadinin üzerini henüz çizmeyeceğim. Hâlâ çok umut var.”

.

Leave a Comment