‘V çilesi’nde basıldı: dış ticaret, büyükelçileri uyaracak

'V çilesi'nde basıldı: dış ticaret, büyükelçileri uyaracak

Ankara’da diplomasi muhabirleriyle bir araya gelen bakan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, vize sorunu ve dış politikada bulunduğunda güncele yönelik tartışmalarda bulundu.

Hürriyetten Selçuk Böke’nin haberine göre Çavuşoğlu’nun şu açıklamaları yaptı: “Tatilde olan büyükelçiler, onlardan ayrılmayı bekliyoruz. Bu ay içinde New York BM Genel Kurulu’ndan sonra olur. Bazı cihazlara sevkıyat yapılmaya başlandı. Bazı sorunlar devam ediyor. Vize mağduriyetlerine ilişkin ABD, Almanya’daki birçok ülkeyle ilgili örneklerde var. İş insanlarımız var, doktorlarımız var…

ARTIK ÇÖZÜLMESİ GEREK

Şimdi bir fuar var, okula gidiyorsunuz davetlisiniz, başvuruyu yaparken de söylüyorsunuz bu fuara mümkünm diye, fuardan sonra randevu veriyorlar. Olacak iş değil. Bir ülke akademisyenimiz, yerel doktor biri, ana özgünlük, herhangi bir de olabilir, bir sempozyuma, bir foruma, bir toplantıya davet ediliyor, randevu tarihi o konferansa sonrasına yapılır. Gitme anlat de belli. Bu kadar açık, absürd örnekler var. Bunu bir düzene sokmamız lazım. Bu böyle gitmez. ABD’den yetişebilecek durumdaydı, ama henüz yetersiz ve artık ölecek.”

YUNANİSTAN ÇILDIRIYOR

Yunanistan ile planlanmış bir görüşme yok. Böyle bir girişim de yok. Yunanistan’ın esası Türkiye’nin son donanımları çok önemli bir aktör olması. Önce Libya ile Deniz Yetki Alanları yaptık. Arkasından sahanlığınızın sınırlarının tanımlarık. Buraya bir buçuk yıldır gemiyi sokmadık. Bunlara, Yunanistan’ın, Rum kesiminin, çocukların gemileri de dahil. 9 defa bunu denemekte bulundular. Bu saldırın hepsini diplomatik çaba ve sahadakile engelledik. Türkiye’nin uluslararası arenadaki görünümü ve başarıları Yunanistan’ı çıldırıyor. Yunanistan bu Artan Türkiye’yi kışkırtmak da istiyor.

AB'den vize savunması: sorun sadece Türkiye'de değil

AB’den vize savunması: sorun sadece Türkiye’de değil

.

Leave a Comment