Vahdettin İle İlgili Hangi Tarihçi Ne Diyor?

Haberler

> Mustafa Kemal’i Samsun’a O mu Gönderdi: Vahdettin İle İlgili Hangi Tarihçi Ne Diyor?

Belki de son 10 senedir bitmeyen garip bir tartışmamız var: Osmanlı’nın oğlu padişahı Sultan VI. Mehmed, Vahdettin bir kahraman, hain Tanrı mı? Mustafa Kemal’i gizli bir operasyonla Milli Mücadele’yi çalıştırması için Samsun’a o mu gönderildi yoksa Mustafa Kemal’i ayak altından çekmek mi istedi? Tarihçiler bu araçla cevap verip duruyor, bizler için derledik.

Aslında tartışmacı Bardakçı ile alevleniyor… Son günlerdeki bu görüşüz için son olarak diyor ki: “Vahdettin’in ‘Git Paşa uygulamada kurtarıldı.’ benzer bir yok, böyle bir şey yok!”

Aslında tartışma Murat Bardakçı ile son günlerdeki görüşüz bu alevleniyor Bardak için son olarak şöyle söylüyor: "Vahdettin'in 'Git Paşa kullanımı kurtar.'  benzer yok, böyle bir şey yok!"

Bardakçı, Mustafa Kemal Paşa’yı bir ‘müfettiş’ olarak Osmanlı devletinint tamamlanmanın, padişah kararnamede basit sözünden biri çizer. Eğer ortada bir operasyon varsa der Bardakçı, bunu hazırlayanın askerler, hükumetin tasdik olduğunu ve padişahın onayladığını söylüyor. Yani Samsun’a gidiş, Vahdettin’in bir karar değildir ve ne padişahın ne de Mustafa Kemal Paşa’nın gidişinde böyle bir ifade yoktur.

Bu tartışmanın yaşandığı programlardan biri olan “Tarihin Arka Odası”nın özgünlüğü Erhan Afyoncu da Bardakçı gibi.

Bu sohbetin yaşanan programlardan biri olan "Tarihin Arka Odası"nın özgünlüğü Erhan Afyoncu da Bardakçı gibi.

Güzel der: Harbiye Nezareti, Milli’yi çok sık kullanmaktalar. (…) Arada Damat Ferit gibi abuk subuk adamlar yetişen çoğunlukta Milli Mücadele’nin arkasında. Ayrıca Milli Mücadele’nin başlatıcısı Sultan Vahdettin’in yükyebileceği bir gelecek olacağını Afyoncu o dönemde padişahın ön plan yapacağını belirteceğini söylüyor.

İlber Ortaylı, Sultan Vahber Ortaylı, Sultan Vahdettin’in ne kadar iyi olduğu konusunda dil konusunda söylerken ayrıntılı devletten yoksun bir padişah çiziyor.

İlber Ortaylı, Sultan Vahber Ortaylı, Sultan Vahdettin'in ne kadar iyi olduğu konusunda dil konusunda söylerken ayrıntılı devletten yoksun bir padişah çiziyor.

Ayrıca Vahdettin’in padişah olduğu durumda İstanbul’un küçük bir kısmından ancak hakim olabildiğini söylüyor Ortaylı’ya göre padişahın İstanbul’da bile kalmamışken bir Milli mücadeleyi başlatması düşünüldüğünde garip bir durum.

Emrah Safa Gürkan’a göre Vahdettin bir hain yeterli değil…

Emrah Safa Gürkan'a göre Vahdettin bir hain yeterli değil...

Gürkan Milli Mücadele’yi, Mustafa Kemal’i Samsun’a gönderenin Vahdettinleştirilmeyecek şekilde çiziyor. Gürkan’a göre Mustafa Kemal’e geniş yetkilerk yetiştirilmek üzere Samsun’a gönderilmesinin da tartışılması gerekiyor: Bu durumların mi yoksa İttihatçı mı? Ayrıca ünlü özgünlük Vahdettin için ‘hain’ tasarımdan boş, yöneticilerin kendi tasarımlarını düşünmesinin normal tasarımını çiziyor.

Sinan Meydan ise Vahdettin’in içinde başka bir dışarıdan bakıyor:

Sinan Meydan ise Vahdettin'in içinde başka bir dışarıdan bakıyor:

Meydan’a göre de Mustafa Kemal bir müfettiş olarak gönderilmiştir ancak Paşa, bir hazırlıktan sonra Vahdettin Ferit Paşa’nın ve onları ‘hain yapar’. Çünkü Mustafa Kemal önce görevden alınmış sonra hakkında idam fermanı çıkartılmıştır.

Son günlerin başka kendine has özgünlüğü Doğa ise dünden eskiden bu Twitter ürününde belgeleriyle şöyle bir iddiayı iddia ediyor.

Tarihçilerin kutbu, Halil İnalcık ile istenenk. Gazeteci Melih Aşıkın 24 Temmuz 2005 okunan yazıya göre İnalcık Vahdettin için şu şekilde kullanılır:

Tarihçilerin kutbu, Halil İnalcık ile talep etmek istedik.  Gazeteci Melih Aşıkın 24 Temmuz 2005 okunan yazıya göre İnalcık Vahdettin için şu şekilde kullanılır:

‘Padişah, doğal olarak Osmanlı hanedanı için ölüm – kalım sorunu olan hilafet politikasını benimseyecekti. Anadolu’daki örgüt bu politika düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Ama saray, Mustafa Kemal’deki Anadolu’daki direnişçileri, milli rejimleri ilan ettiklerinde, Kuvayı Milliyeci ilan etti. Sevres Antlaşması’yla galip devletlerin gerçek yüzünü ortaya çıktıktan sonra da sarayın hilafet politikalarında direnmesi ve Anadolu’dan karşıladığından bir hıyanet olarak görülüyor. Tasarlanan Anadolu’da TBMM’nin ve milli yapının kalanlarının atılması, yalnız hanedanlarına bağlı Vahdettin’i hain düşünülmeyi düşünüyordu.’

Bu içerikleri de ilginizi çekebilir:

Leave a Comment