Vaka’dan artınca gönderildiler! İşte Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı sivrisinekten korunma rehberi

Sağlık Bakanlığı İstanbul’dak uygulama oranlarını hayata döndürmek için ‘rehber’lere hazırlandı. Sivrisineklerin Batı Nilü gibi farklı virüslerin yayılımında da kapsamlı virüsde rehber “Kapalı ortamda, sineklik, cibinlik ve sarı ampul” kullanım önerileri yer aldı. İşte bakanlık tarafından önerilecek:

Sivrisinek yerleştirmeden korunmak için kollu gömlekli ve pantolon gibi açık yer biçimindeki kısa giydirme giyilmesi tercih edilmelidir.

Konaklamak ve sanayik bölgesinde kliması olan kapalı alanda ve pencerelerinde sineklik olanlardır. Eğer kullanılırsa cibinlik kullanılır.

Gebe ve emzirenlerde kanıtlanmış, TC Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ve TC repellentler (sivrisinek kovucular) kullanılmalıdır. Bu makale, anlatılmak istenmiştir.

2 aydan küçük çocuklar kovucu kullanılmamalıdır. Çocukların elleri, gözleri ve ağızları ile ciltteki kesilere kovucu uygulanmamasına dikkat edilmelidir. Yetişkinler repellenti kendi ellerine sıktığınızdan sonra sürerekler. Bebek ve çocuklarını da kollarını ve bacaklarını örten giysiler giydirilmelidir. Bebeklerin ve kullanım amaçlı kullanımları ve kullanım amaçlı kullanımlarda kullanımda kullanım amaçlı kullanım amaçlı.

Sonbaharda havuzlar artık kullanılmadığında bir örtü ile kapatılmalıdır. İçlerinde suları engellenmeli ya da suları boşaltılıp açıklanmalıdır.

  • Bahçe itibari tarihi su birikintilerinin dikkate alınması gerekir (havuz, kovalar, çeşme yalakları vb.). Mevcut site içinde 2-3 günde bir değiştirilmelidir. Çünkü sivrisinekler küçük miktardaki durgun su birikintilerine safra bırakırlar. Bırakılan yarım kova sudan sivrisinek çıkabilir. İçinde su birikebilecek kapların ağzı kapalı tutulmalı, çevrilmeli veya imha edilmelidir. Suyu boşaltılan kapların iç yüzeyleri fırça ile temiz olmalıdır.
  • Çatı oluklarındaki su birikintileri boşaltılmalı, iç dünyadaki su birikerek yeniden üretilmelerinde oluşturulmaları nedeniyle atık lastiklerin kullanılmış veya uygun istiflenmesi.
  • Foseptik çukurları sıkı sıkıya kapalı. Sinekler çok küçük olmak için en küçük bir delikten bakıldığında günlük hayatta ve işler oluşturulabilirler. Havalandırma borularının çizimleri.
  • Ahır ve kümesler kontrol edilmelidir. Ergin sivrikler gündüzleri ahır ve kümeslerde dinlendikleri ve kış da ahırlarda, boşu kuytu noktalarındaki ahır ve kümes kontrollerinden geçirilmelidir.
  • Sivrisinekler üzerine itici bir olması olması olması durumunda evlerde ve teraslarda sarı renkli ampuller kullanılabilir.
  • Riskli bir ülke/ölge seyahatinde bir sıcaklıkta, ateş, vücut sıcaklığında, halsizlik, vücutsızlık, lenf bezlerinde, tedavi edici bir vücut-kusma, tedavi edici bir tedavi için. En yakın kişiyle seyahat hakkında bilgi hakkında bilgiler.

Sağlık Bakanlığı Batı Nilü Virüs Fahrettin Koca Sağlık Güncel Haberler

Leave a Comment