Yavuz Kocaömer hayatını kaybetti

74 yaşında ölmüş Yavuz Kocaömer, Türkiye Milli Paralimpik Komitesini de kurarak, engellilerin paralimpik oyunlara katılması konusunda önemli rol üstlenmişti. Kocaömer’in cenazesiyle ilgili bilgilerin paylaşılacağı öğrenildi.

YAVUZ KOCAÖMER KİMDİR?

Kocaömer, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nda, yüksek lisans eğitimini ise Frankfurt Üniversitesi’nde tamamladı. Meslek hayatı boyunca sporla ilgili bir çok faaliyette yer alan Kocaömer, Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği (1988-1990), Federal Alman Spor Teşkilatı Başkan Danışmanlığı (1989-1991), Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı (1998-1999) yaptı.

Engellilerin spor yapmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nu kurdu. Yaşamını yitirene kadar da vakıf yönetim kurulu üyesiydi. Kocaömer, Türkiye Milli Paralimpik Komitesini de kurarak, engellilerin paralimpik oyunlara katılması konusunda büyük bir adım attı. Kocaömer bir yazısında kendisini şöyle anlatmıştı: “Ben aslında Frankfurt ile İstanbul arasında yaşayan bir iş adamıyım. 22 senede engelli abimle yürüyor. Perihan Savaş hanımefendi kimsenin talip olmadığı için Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı’na getirildi. dedim. Eksik olmasın beni asbaşkan yaptı. Sonra başkan oldum. Sonra devletle çok yavaş yürüyor işler, ayrılıp Türkiye Engelliler Spor Yardım Eğitim Vakfı’nı kurdum. 2002’de devlet ve özel görevli görev alan 35-40 arkadaşımla birlikte Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni kurduk. Böyle de devam ediyorum, bu benim yaşam biçimim.”

Kaynak: DHA

.

Leave a Comment