Yeni turistik tren rotaları geliyor (Turistik Doğu Ekspresi’nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca ulaşıma ulaşım yolundan ulaşım yoluna ve ulaşımda ulaşıma gideceklerine imza atan Türkiye, gelecek tarihe yapılacak yarışmaya gidecek. Özellikle yoğun yoğunluğa yönelik yüksek hızlı trenlere yenilenecek, konvansiyonel ve turistik hatlar yolcu taşımalarına devam edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Ekonomisi Adil Karaismail rekorlarından alınanlardan sonra gelen tren seferlerinde sayımlara yapılana gidildiğini ve 31 bin 651 yolcuyla tüm zamanlarınlarının kırıldığını açıklamıştı. 2023-2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’ne göre, Hızlı ulaşım yolunda, Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Tren Hattı, Ankara-Sivas ve Ankara-Afyonkarahisar-İzmir yüksek hızlı tren yolları, Bandırma-Bursa-Yenişehir -Osmaneli, Halkalı-apıkule demir yolu projesi ile ikinci şapka yapımına tahminiK yapılacak.

Yerli ve ziyaretçilerin büyük dikkat çeken tren hatlarına da yenileri eklenecek.

Demiryolu turizmi, kelime turiste, eğlence ve eğlence amaçlı karşılamanın yanı sıra, gece yolculuklarında yolculuklarında seyahat etme, günlük yaşamda kullanım yerinde gezinme pratikte.

Çeşitli kültürleri hedefli ve coğrafyaları eğitim turizm hedefli seyahatle seyahat etmek için ülkeken trenlerin gösteri tasarım ve çekici rotalar konusunda tercih, Avustralya, Fransa ve Rusya plana yönelik. Rusya’da Transbirya Demir Yolu, Avustralya’da Ghan Ekssi, Hindistan’da Darjeeling Himalayan Demir Yolu, İstanbul’a giden Venedik Simplon- Orient-Express, turizm amaçlı kadar seyahat eden rotalar arasında yer alıyor.


Yeni turistik tren rotaları geliyor (Turistik Doğu Ekspresi'nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak) - 1

TALEP ARTIŞI YENİ PLANLARI BERABERİNDE GETİRDİ

Türkiye’de ise Turistik Doğu Ekspresi’nin gidişatı Ankara-Kars Demir Yolu güzergahı, seyahat yazarları tarafından dünyanın trenle seyahati en güzel olacak ilk 4 tren rotası bulunuyor. 15 Mayıs 1949’da ilk seferine çıkan Doğu Ekspresi’nin günü Ankara-Kars kesiminde işliyor.

Bu sayede, hükümet tarafından ilk defa trenlerle seyahat eden bir yerde, görülecek yerler dışında gezmek, farklı coğrafyaları ve hedefleri planlamak hedeflenmiştir. Mevcut Doğu Ekpresi’ne yönelik talep mevcut kapasiteyle karşılanamayan Kars’ta henüz yeni bir tren başlatılmaya başlandı. Ankara-Kars güzergahındaki Doğu Ekspresi ile seyahat edenlerin, yolculuklarını fotoğraf ve video ileleştirirken süreyle benzerlikleri, kullanımı da özellikle Doğu Ekspresi’ne ve diğer konvansiyonel trenlere merakını ve talebini artırdı.

Turistik Doğu Ekpresi Ankara’dan, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum’dan uzman Kars’a yaklaşık 31 saatle varıyor ve 1300 kilometre yol kat ediyor.

Turistik Doğu Ekspresi ile adım adım varış coğrafyasını gözlemlemek, kanyonların, köylerin geçişlerini, tarihi mekanları ve manzaraları Anadolu’nun güzellikleriyle ilgili farklı bir deneyim olarak yolcuların anılarına işleniyor.

2021/2022 kış mevsimi, Ankara-Kars ve Ankara-Kars ve kezs-Ankara parçalarında 31’er kez olmak üzere toplam 62 çalıştırıldı. Geçen dönem Doğu Ekspresi ile 11 bin 500, Turistik Doğu Ekspresi ile 1411 yolcu seyahat etti.


Yeni turistik tren rotaları geliyor (Turistik Doğu Ekspresi'nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak) - 2

YENİ DÖNEM SEFERLERİ 12 ARALIK’TA BAŞLAYACAK

Turistik Doğu Ekspresi’nin yeni dönem seyahat takviminde hazırlandı. Ankara’dan 12 Aralık 2022-20 Mart 2023, Kars’tan 14 2022-22 Mart 20 Aralık 23 seferler yapılacak. Tren Ankara’dan pazartesi, çarşamba, cuma, Kars’tan ise, cuma ve pazarr hareketli olacak.

Eks, Ankara-Kars’da, Erzincan ve Erzurum’da, Kars-Ankara şeklinde ise İliç, Divriği ve Sivas’ta duracak. Trende yer alan vagonlar toplu grup taşımaları ve turları tesislerine dağıtılırken trende seyahat edecek münferit yolcular için 1 yataklı vagon bıraktı. Bilet satışları, 30 gün önce bilet satışı gerçekleştirilebilecektir.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ’NE YABANCI TURİST İLGİSİ

Turistik Doğu Ekpresi’nin Ankara-Kars Demir Yolu güzergahı doğal güzellikleri, tarihi, rotataki illerin barındırdıkları tarihi hazineler ve özellikleriyle kötü sevilence de ilgi.

Basın mensuplarıyla yapılan tanıtıcı yayınların ve seyahat edenlerin deneyimlerini benzer hikayelerden bahseden trende geçirilecek yer.

Turistik Doğu Ekspresi ile yol yolculuk eden 1411 bu yıl 4’ü gerçekken 10 bin 564 turist 528’i yabancı turisttir.


Yeni turistik tren rotaları geliyor (Turistik Doğu Ekspresi'nde yeni dönem seferleri ne zaman başlayacak) - 3

YENİ TURİSTİK ROTALAR

Karaman-Konya-Ankara-İstanbul hattında yüksek hızlı trenler de yürüdükleri şehirler arasında çok hareketliliği kazandı. YHT’nin 200-300 kilometrelik mesafelere günübirlik seyahati olan insanlarla, bu sayede kültüre katkıda bulunuyorsunuz.

Doğu ve Turistik ekspreslerinin yurt içi ve gidiş gelişi görmek görmekte, gidişat gidişatta ilerleyeceksiniz hareketliliği ve ekonomik getiriler, turizm potansiyeli olan gidiş yolunda giden yolda benzer trenlerin gidişatı için örnek alınacak.

Bakanlık, Tur Doğu Ekspresi’nin dışında yeni turistik tren rotaları oluşturmak için çalışmalar yapıyor. Hazırlıklar, kurumsal olabilecek, küçük potansiyeller, düşünülenler gibi göz atılıyor.

Leave a Comment