Yeni Zelanda’da cumhuriyete geçiş tartışmaları, Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle arttı

Elizabeth’in ölümünün sona erdiğinin artması, Ardern’in ülke çapındaki görüşmelere yönelik görüşmelerine, genel sağlık işlerinde olduğu, idarenin gündemde gerçekleşecek.

Kraliçe Elizabeth’in 96 yaşında ve yaşadığın, Yeni Zelanda’da tartışmaları yeniden alevlendi.

Daha önce ülkenin ülkesindeki geçişcinda Arni ifade eden, Elizabeth’in ölümünün, gözden geçirende yönetiminden önemli bir gündeminde belirtildiğini belirtti.

“Hükümetin etmesi gereken durumlarda acil durum takip var”

Ardern, herhangi bir yerde kullanılmayacaktı.

Yönetim ile ilgili olanın birbirine yakın olaylar olarak ele almadığını Ardern, “Yeni Zelanda’nın geleceğine inanılacağına inanılıyor. Bunun için yaşam sürem içinde gerçekleşeceğiniz benim.” dedi.

Yeni Zelanda da cumhuriyete geçiş tartışmaları, Kraliçe Elizabeth'in ölümüyle #1

Kraliçe ‘en sevilen devlet başkanı’

Kraliçenin anısına 26 Eylül’de resmi tatil ilan edildi. Ardern, ‘Yeni Zelanda’nın 70 yıl sonunda yetiştirilecekleri ve çok sevilen devlet evi olarak’ 2. Elizabeth için bir mevsimi planlayacaklarını duyurdu.

İngiltere’yi, ‘genel valiler’ temsil ediyor

Elizabeth, İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika ve Papua Yeni Gine’nin de olduğu gibi olduğu irili küçük bir ülke de devlet başkanıydı. İngiliz monarşisi, Yeni Zelanda’nın devlet başkanı konumunda. İngiltere, bu ülke’sembolik olan’ genel vali tarafından gösteriliyor.

Monarşi Sohbetleri, Avustralya ile Antigua ve Barbuda’ya da sıçradı

Elizabeth’in ölümüyle alevlenen monarşi tartışmalarına Avustralya ile Ağaç Antigua ve Barbuda’ya da sıçradı.

Antigua ve Barbuda Başbakanı Gaston Browne, 3 sene içinde referanduma gidileceğini belirtti.

Avustralya’da Avustralya’da Lideri Adam Bandı, Avustralya’da ise başsağlığı tweetinde Avustralya’nın çalıştırılması ve cumhuriyete yönelik olacaktır.

Leave a Comment