Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat

Mustafa Varank ile Vahit Kirişçi, biçerdövere bindi, denemeleri yerli ve milli üretimle yetiştirilmiş Türkiye’nin ilk yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumlarını hasat etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile birlikte Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünde Trakya Kalkınma Ajansı’nın yürütücüsü olduğu Trakya Tohum A.Ş. Tarafından ulaşım yağlık ayçiçeğinin ilk hasadını yaptı.

Hasat için düzenleme modele AK Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan Trakya Kalkınma Ajansı, Genel İbrahim Şahin, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Cahit Çelik Trakya Tohumcular Derneği Başkanı, Türkiye Tohumcular Birliği Başkan Yardımcı Selamihisar Belediye Başkanı Memiş Çelik, Bala Belediye Başkan Ahmet Buran ve Evren Belediye Başkanı Hüsamettin Ünsal katıldı.

Törenin iki bakan ayçiçeği üretimi yapılan tarladaki biçerdöverin geçti. Hasadı bereketli olması için ilçe müftüsünün duasının iki bakan biçerdövere binerek ilk hasadı yaptı.

Bakan Varank söylediğini söylediğini söyledi:

Yerel kalkınma

“Bakan olarak Türkiye’de Ar-Ge’nin, inovasyonun hamisiyiz. Bağlı ve ilgili programlarımızla Ar-Ge’ye inovasyona destek destekliyoruz. Bakanlık olarak ajandayı da gönderiyoruz.

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat VİDEO


Milli Hibrit Tohum

Bugün de Trakya Kalkınma Ajansı, geleceğimizin desteklerini verecek çok önemli bir icranın neticesini, hasadını burada burada. Türkiye’de yerli ayçiçeği tohumu vardı ama milli bir hibrit tohum yoktu.

Biz Trakya Kalkınma Ajansımızla birlikte o bölgede tohumculuk yaygın ve üreticilerimizin bulunduğu bir sektördür. O gelecekler, üniversiteyi, STK’ları, tarım bakanlığımızı bir araya getirdik ve Türkiye’nin ilk ve milli hibrit ayçiçeği tohumunu yetiştirmeyi başardık.

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat #1

200 kilo rekoru

O yayılımlarımızı çoğaltmanın faaliyetini burada yapıyoruz. Trakya Tohumculuk A.Ş. Tarım Bakanlığımız, Kalkınma Ajansımız, güvenlik sistemleri, dernekler ve üniversitenin savunmalarıyla Trakya Tohumculuk A.Ş. ilklerini çoğaltacağız, bugün onlar hasadını gerçekleştirecek.

Muhtemelen burada burada dekar başına 200 kilogramla Türkiye’de bir rekoru kırmış olacak.

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat #2

İhraç edilecek

Biz bakanlık olarak bu tip proje desteklemeye devam ediyor. Türkiye’de yerli tohumculuk pratik amaçlı ama yerli ve milli tohumculuğun hala kat etmesi gereken bir yer var.

Ayçiçeği ile üretimden önce ve farklı stratejik ürünleri devam ettirecek. Bu ilk yerli ve milli hibrit tohumumuzun Ankara, Rusya ve Sudan’da deneme üretimlerini yaptık.

Planlanan elde edilen tohumlar yurt için tasarlanacak. Türkiye’ye ciddi bir katma değer kazandıracak.

Arkamızdaki tarlayı eken bir gelecek. ‘Bu sene başka ne ektiniz’ dedim, ‘Buğday ektik.’ dedi. ‘Memnun mu?’ dedim ‘Bu sene güzel devletimiz bize çok para verdik.’ dedi. Biz özellikle pandemi ile savaşlarla, enerji kriziyle çaldırılan, türansa küresel tarımın ve gıdanın ne kadar planlı olduğuna göre, yöneticimizin başıyla tarımı bu sene daha el üstünde ve bakanımızın gayretleriyle çiftçimiz bu memnunuz.

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat #3

“Bala’dan geliyorum, sormuş çiftlerimiz memnunlar”

Bala’dan geliyorum, sormuş çiftçilerimiz memnunlar. Tarımdaki Ar-Ge’yi bakanlık olarak desteklemeye devam ediyor. Tarım üretimi yeterli değil, gıda endüstrisi bu işi katma hale getiren endüstri burada da tarım bakanlığımızla birlikte sektörleri desteklemeye devam ediyor. Hepimiz yakınız. Avrupa bu kışı nasıl çıkaracağını düşünürken biz hiçbir şeyden yaşamaktan kışı atlatabileceğim. Yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumumuzun hayırlı olması bekleniyor. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat #4

bizleri mutlu etti

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi de gösterimda Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ayçiçeği yağının göstergeleri “ayçiçeğiyle ilgili yetiştirme programlarının tasarımında çok mutlu bir dile geldi.

Türkiye’nin kendini beğendiğini 2002’de ifade ettiğine dair ifadelerden çıkardıklarını, söylediğini iddia ediyor:

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat #5

Yüzde 30-35 açık var

“Daha fazla kat olabiliriz çok var. Bu da hızla tamamlamalı ve yüzde 100’ün üzerine yola devam büyüt. 6 Tamamlama bizim ama bizim hala yüzde 30-35 boydan boya boyamamız. Bundan dolayı bizi bu büyümelerde eklendirmeye yöneliktir. biz.”

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat #6

“Biz yanınızdayız”

Ayçiçeğiyle ilgili Tarım Kredi Koleri, pancar kooperatifleri ve tohumla ilgili satın almaya devam edecek olan Bakan Kirişçi, “Dün tebliğ ile ithalata yüzde 10 gümrük vergisi koyduk. Bu konuda şansımız var. başka bir şansımız var. Bunları dada koyacağız. Kullanım açısından mağdur edilmek için kullanılmaz. Üretici üreticim lütfen plan yapmayın, endişelanmayın. Biz yanınızdayız. Devletimizin öncülüğünde çiftçilerimize sahip olduğumuz ve desteklemeye devam ediyor.” dedi.

Yerli ve Milli tohuma imza

Konuşmaların iki bakan tarlaya sunacağı ürünler incelenecek.

Bakanlar, nakliye için bir ürün paketinin taşıması var.

Yerli ve milli tohumluk ayçiçeğinde ilk hasat #7

2019’da kuruldu

Trakya Tohum A.Ş. Trakya Kalkınma Ajansında 43 kurum ve iş birliği ile 2019 yılında kuruldu.

Trakya Tohum’da, 32 tohumculuk şirketi, 10 ticaret borsası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin ortaklığı bulunuyor.

hastalıklara karşı dayanıklılık

Trakya Tohum, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ayçiçeği ıslahı konusunda Ar-Ge çalışmalarını yürüttü. Bu çocuklara yerli ve milli imkanlarla SUN 2259 CL ve SUN 2242 adı verilen yağlık ayçiçeği yetiştirmek.

Bu tohumlar ilk olarak Sudan’ın yanı sıra Tekirdağ Edirne, Kırklareli ve Ankara Şereflikoçhisar ilçesinde üretimin üretimlerinde. Yerli ve milli eğitimin karşı diğer türlere göre mukavemetinin yüksek olduğu gözlendi.

200 tohum elde edilecek

Şereflikoçhisar’daki deneme üretimlerinde SUN 2259’un 200 dönümde, SUN 2242’nin 750 dönümde ekimi yapıldı. Ekim ayının 200’den tohumluk ürün yetiştirmesi bekleniyor. Piyasa değeri 54 milyon lira olan tohumlukların ilk Rusya ve Sudan olmak üzere, Bulgaristan ve Romanya gibi demonstrasyon çalışmaları tamamlanana kazandırılacak planlanıyor.

Leave a Comment