Yılmaz Vural’dan flaş önerir: Maçlardan önce İstiklal Marşı kaldırılsın

Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın ile Yüze baskıya katılan eski teknik direktör Yılmaz Vural birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Yılmaz Vural’ın açıklamalarından satır başladı:

“BOMBA OLAYI ASAP BOZUCU BİR ŞEY”

Bomba olayı çok asap bozucu bir şey. Bu ülkenin tümünü, ne yazık ki kıymetini bilemiyoruz. Canı yanan yanıyor, orada sen de olabilirdin, ben de olabilirdim.

“TÜRKİYE’DEKİ FUTBOL SİSTEMİ BENİ BU HALE DÜŞÜRDÜ”

Bugüne kadar 30 takım çalıştırdım. 38 kere sözleşme yaptım, bazılarıyla birkaç kez anlaşma yaptım. Bu bir dünya rekoru. Ne kadar ayıp, Türkiye’deki futbol sistemi beni bu duruma düşürdü. Türkiye’de ben açılmayacak biriyim, nereye gitsem kapısın açacak insanlar var. Türkiye’nin insanı çok güzel.

“TÜRKİYE’DE HİÇ MUTLU OLDUĞUM BİR KULÜP OLMADI”

Kulüplerde çalışan insanlar mutlu olamaz çünkü bu ortamı sunmuyorlar, ekonomileri kötü. Türkiye’de maalesef futbol oyunu mantığız oynanıyor. Futbolcuların dinlemek gibi bir yanıt yok. Şunu bilmiyorlar, bireysel becerin bir maçı kazanabilmek için yeterli değil. Türkiye’de hiç mutlu olmadığım bir kulüpler olmadı. 1 yıl paramızı alamadığımız kulüpler oldu. Türkiye’de futbol kulüplerinde gelir ve giderler arasında uçurum var. Şirket olsalar iflaslarını vermelerini gerekiyor. Türkiye’de futbolun yönetilme sorunu var.

“KENDİNİZİ EĞİTMİYORSUNUZ DİYE SUÇLUYORLAR”

Soruluyor bana “Hocam neden yurt dışına çıkmıyorsunuz?” Ya bu ülkenin sistemi bana İngilizce mi sunuyor? Oğlumu Almanya’ya götürdüm, hem eğitim alacak hem de futbol öğrenecek. Günümüz dünyasında dil bilmeden ne yapabilirsiniz? Antrenörleri “kendinizi eğitmiyorsunuz” diye yürütüyorlar, eğitin de mi öğrettim? Herkes benim bireysel çabamla bir şey olmam peşinde, olmaz öyle bir şey.

“ARDA TURAN’I ÇOK YALNIZ BİRAKTIK”

Arda Turan’ı çok yalnız bıraktık. Futbol kültürünü mü verdik, dil mi yönettik? Adamın yanında bir gün maça çıkacak, evine tava atılıp lahmacun yeniliyordu. O dönem Acun Ilıcalı vs herkesin evindeydi. Futbol işçi sınıflarının çocukları oyunudur. Varoşlardan geldiler ama çok önemli bir görev var bu insanları, halkı eğlendirecekler. Çoğu evliliklerinde de başarısız oluyor. Arda’nın kariyerini yönetememesinin sorumlusu Arda değil. Özel felaketin başarısız bir insanın iş olması mutlu olması mümkün mü?

“FENERBAHÇE ARDA GÜLER’E ÇOK İYİ BAKIYOR”

Arda Güler’i çok iyi buluyoruz. Pırıl pırıl pırıl, bu yüzden güzellik akıyor. Ali Koç O’nu eğitiyor, yetiştiriliyor O, alıyor. Pedagogu var, yabancı dil öğretiliyor, Fenerbahçe O’na çok iyi bakıyor.

“FATİH TERİM’İN DE DEĞERİ BİLİNMİYOR, HEP İSYANDA”

Türkiye’nin kimin değerini bilmiş, Fatih Terim’in de değerini, hep isyanda. Verilen değersizliğe üzülüyor. Bir antrenör ömür boyu başarılı olacak diye bir şey mi var? Müsaade edin de bir de başarısız olsun. Terim, hüzünler ve kırgın. Biraz iniş olduğu zaman kıyamet kopuyor, bu nasıl kültürdür ya? Netflix belgeseli hoş olmuş ama belgesel gibi değil, hep olumlu şeyler almış. Negatif şeyleri de görmemiz lazımdı.

“TÜRKİYE’DE FUTBOL KULLANILIYOR”

Futbol, ​​Türkiye’de 4-5 insan mutlu olsun diye yapılıyor. Türkiye’de futbol kullanılıyor. İçeriye girenlere bir bakıyorsunuz bir süre sonra siyasete giriyor. Sistem parasının harcandığını sormuyor, denetlemiyor. Mesela Almanya’da futbol sportif bir anlam taşıyor.

TÜRKİYE’DE FUTBOLDA ŞİKE VAR MI?

Profesyonel olan her şeyin içinde bu işler vardır. Paranın olduğu yerde her şey olabilir. Şike dumanı gibidir, görürsün ama tutamazsın. Düzgün insan karakterleri eğitelim, onlar böyle şeyler yapmazlar zaten. Türk futbolundaki düşüşün nedeni eğitimsizlik.

“ALİ KOÇ ÇOK ​​ÇABA SARF EDİYOR”

Ben bir oyuncuyu oynatırım, bu kadar iddialıyım. Türkiye’de “antrenörün takımı” diyebileceğiniz takım çok az. Şu bir örnek Fenerbahçe’de bu var. Şu an Ali Koç çok konuşmuyor mesela, çok güvendiği bir hocaya sahip oldu. İsa bu sistemi kurdu. Ali Koç maddi manevi çok çaba sarf ediyor.

HALA MİLLİ TAKIMI YÖNETMEK İSTİYOR MU?

Bir yere bir adam önemsenmez bakılır mı? CV’ye. Ben bugün Türkiye’de en fazla resmi maçı yönetmiş 2. antrenörüm. Avrupa kültürü var, 42 yıldır yurt dışında yaşıyor. Dünyanın en iyi akademisini pekiyiyle bitirdim. Bu ülkede 30 tane kulüp yönettim, onun karışmasını bilir. E daha ne kardeşi kardeşim? Bazen “yabancı istiyor Alman pasaportum da var” diyorum.

“ÖMRÜM BİTENE KADAR MİLLİ TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜNE TALİBİM”

Şuna üzülüyorum, ben çıkıyorum fotoğrafımda çektirmekten canım çıkıyor. Anketlerde en sevilen, güvenilen 5 kişiye giriyorum. Ben hiçbir şey taraf değilim. Ben spor adamıyım, sağcının da solcunun da Yılmaz Vural’ıyım. Bir bölümleri gelebilmek için biat etmek gerekiyor. Milli Takım’dan devlete çok ciddi teklifler aldım. Bursaspor’un hocasıyım, daha yaşım 33. Turgay abi aradı profesör, “Yılmaz yarın milli takım hocasını açıklayacağız, bir görevimiz var gelir misin” dedi. “Ben gelemem, Beşiktaş maçı var” dedim. Bu benim işime olan saygımdandır. Maç sonrasında Piontek’in yardımcılığını teklif ettiler. Ben tekliflerini kabul etmemek için Fatih Terim’i milli takım antrenör yardımcıları yapıyorlar.

“MAÇLARDAN ÖNCE İSTİKLAL MARŞI OKUNMASI DURUMUNU KALDIRALIM ÖNCE”

Türkiye’de her şey kulisle oluyor. Türkiye’de 20 bin antrenör var, içlerinden hala Milli Takım’ı yönetecek kapasitede biri yoksa, bu antrenörlerin değil, Türkiye’nin ayıbı. Ömrüm bitene kadar Milli Takım antrenörlüğüne talibim. Dominant antrenörü kimse istemiyor. Biz hani çok milliyetçiyiz ya, İstiklal Marşı söylenmeyen bir marş haline geldi. Takımda 3 tane Türk oyuncu var. Maçlardan önce İstiklal Marşı’nı okurken kaldıralım önce. Bu marş her dakika bir yerde okunmaz, amacından saptı, ciddiyeti kalmadı. Bu kadar Hristiyan toplumunu Hristiyan olmayanlardan biriyiz. Bu kadar yabancı toplanmış takımlara. Çok yabancı var ama yabancı antrenör az.

3 BÜYÜK KULÜP

4 ve 5. büyükle yetiştirildi, Fenerbahçe’de 3 kere gece antrenörü oldum, sabah yerime başkası geldi. Galatasaray’da 1 kere oldu. O zaman Hagi antrenörü. Beşiktaş ile böyle bir ilişkimiz olmadı ama. Bunlar hep dünyanın en iyi kimse onu arıyor. Antrenörlükte böyle bir şey yok ya. Sergen kardeşimin 1.dönem yapmadığı başarı olmadı, 2.dönem 9.haftada gitmek zorunda kaldı. Yöneticilerimiz çok amatör, bu işi hobi gibi yapıyorlar. Böyle bir şey olmaz. Kulüp başkanları antrenörlere karışıyor. Bizim yürütmenin en büyük derdi kuralsızlık.

“HERKEŞ BAŞKANLIK YAPAMAZ”

Türkiye’nin iddialı şeyleri yapacak eğitimi almış biri ne yazık ki yok. Hep geride kalacağız. Herkes başkanlık heyeti. Türkiye’de liderlerin en büyük çekirdek ekip kuramamaları çünkü yetişmiş insan yok. Ben yardımcılarıma yardım ediyorum.

FATİH TERİM’İN GALATASARAY’DAN DAHA İYİ BİR TAKIMI ALMASI LAZIM”

Her takımı çalıştıracak bir geçmiş yok Fatih Terim’de. Galatasaray’dan daha iyi bir takım almaya ihtiyacımız var.

“TANJU ÇOLAK’I ÇOK ÜZDÜM, DEFALARCA ÖZÜR DİLEDİM”

Tanju Çolak ile aramızda bir sorun yok. Konuşulacak bir şey değil. Birbirini yedi 2 inseniz aslında. Onun verdiği tepkiye katılmıyor değilim ama bu niyetle yapılmadığını da biliyordu. Onu orada çekme asıl terbiyesizlik. Çok üzdüm onu, sorduğunda kaç defa özür diledim. Demirspor’dan ikimiz de sorunlu ayrıldık, acaba oralardan birileri mi yaptı? Bilmiyorum. Bir sorun yok aralarındakilere göre, benim O’na sevgimde hiçbir şey yok. Burada yine yetirebildiğimiz, bir kez daha kusura bakmasın.

CÜNEYT ÇAKIR SÖZLERİ

Cüneyt Çakır muhtemelen çok düzgün bir arkadaşım, çok da severim. Ama işte bir sürü şey konuşuluyor. Bu konuda nasıl fikir beyan edebilir?

“HER YERE YABANCIYI SOKMUŞSUN”

Her yere yabancıyı sokmuşsun, hakemin ne ayrıcalığı var? Türk insanını hiçbir konuda yetersiz görmüyorum, doğru eğitim verilmediği için yetersiz bırakılıyor.

“ALLAH’İM BENİ MİLLİ TAKIM’A HOCA YAP”

Büyük takımlardan birinde hoca olma isteğim hiç bitmeyecek. Her cuma namazı doğuruyorum, hep dua ederim “Allah’ım beni 3 büyük takımlardan biri ve Milli Takım’a hoca yap” diye, daha fazla ulaşmadı herhalde… Arkanızda birileri olmazsa bir açıklama gelemezsiniz ama, mümkün değil. Türkiye’de bir işe talip olmak nedense komik oluyor. Milli Takım için her şeyi yapabileceğimiz.


KAYNAK: HABER GLOBAL

.

Leave a Comment