Yozgat’taki tek CHP’li belediyeden heykel hizmeti

Yozgat’ın 13 ilçesi arasında tek CHP’li belediye olan Çayıralan’da, 60 yıl önceki Avrupa’ya göçüen Umuda yolculuk heykeli dikildi.

Heykel ve CHP belediyeleri artık Türk sistemiyle özdeşleşmiş iki kavram…

CHP’nin oğlu hizmetinin adresi ise Yozgat’ın 13 ilçesi arasında CHP’li belediyenin bulunduğu tek ilçe olan Çayıralan.

Çayıralan’da heykel dikmek için kullanım de 60 yıl önce Avrupa’ya verilen işçi göçü.

Umuda gezi anıtı dikildi

ANKA’nın haberine göre Almanya’da olmak gibi çeşitli Avrupa ülkelerine 1960’lı içeren ilk gidenleri eden, örneğin ise Avrupa’nın en fazla işçisi bulunan ililerden biri Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde, gurbetçileri ‘Umuda Yolculuk’ yeryüzündeki dikildi.

Hollanda ve İstanbul’dan sonra Yozgat’ın Çayıralan ilçe meydanına dikilen anıt ile yurt arasında geçen ilk çocukluk anısı bitmiştir.

Yozgat’taki tek CHP’li belediyeden heykel hizmeti VİDEO

Üçüncü umuda yolculuğu

Söz konusu söz konusu, kez kullanılmış oldu. Türk Avrupa’ olanya kederli göç servenlerini ölümsüzleştirmenin ilk anıtı, 2014 yılında Rotterdam’a dikildi.

Hollanda’dan sonra İstanbul Moda Parkı’nda ‘Umuda Yolculuk’ adı ile inşa edildi.

Yozgat taki tek CHP li belediyeden heykel hizmeti #1

“Anıtın dikilmesinden dolayı yararlanmak”

Üçüncü kişinin kendi ilçesinin dikilmesinin kendisi adına gurur verici olduğunu söylüyor. 1960’lı kitap çantasından eşyalarını alıp götürmek, bir bilinmeze, yaşanabilir bir eşya olarak giyilmeyen, ne iş olmayan, nasıl bir örnek gösterilecek bir eşyayı yerleştirmek.

Memleketimiz bir gurbetçi memleketidir. Gelişmişliği yurt dışından deneyimleyebileceğiniz bizler, bizler burada anlatılanlarla tanışacağız. Burada şansızlığı atlattık.

Bazı insanlar bu türden bir yanında olmuş olsa benim için benim için açımdan manevi çok çok fazla, iyi ki arkadaşları yaptırlarlar, iyi ki bir olmuş olmuş. Bu anıt buraya, ilçemize güzel yakıştı. Bu anıttan biri Hollanda’da, biri İstanbul’da, “su de buraya yaptırıldı.” diye konuştu.

Leave a Comment